SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Nielen útočník z Viedne. Teroristi absolvujú deradikalizačné kurzy, potom vraždia

Darí sa im oklamať svojich mentorov v deradikalizačnom programe, ktorí ich potom predčasne prepustia. Rakúsky minister priznal, že prípad viedeňského vraha ukazuje na kľúčovú chybu v systéme.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

VIEDEŇ - Páchateľ teroristického útoku z Viedne oklamal deradikalizačný program a vraždil po prepustení z väzenia.

Podľa odborníkov nejde o jediný takýto prípad, píše server idnes.cz.

Aj predchádzajúci aktéri teroristických útokov boli často prepustení z väzenia s tým, že úspešne prešli deradikalizačným kurzom.

Európske bezpečnostné zložky pritom považujú väzenia za semenište radikalizmu.

Podľa správy Európskeho policajného úradu (Europol) sa v rokoch 2017 až 2019 počet obetí džihádistických útokov v Európe postupne znižoval.

Skryť Vypnúť reklamu

V roku 2017 ich bolo 62, v roku 2018 13 a v roku 2019 desať.

Tento rok sa však počet ľudí, ktorí zomreli v dôsledku terorizmu, opäť zvýšil.

Útok v juhoanglickom Readingu viedol k smrti troch ľudí, v nemeckých Drážďanoch islamistický útočník zavraždil jedného muža.

Vo Francúzsku muž čečenského pôvodu odrezal hlavu učiteľovi, o niekoľko dní ďalší džihádista kvôli karikatúram proroka Mohammeda v Nice zavraždil troch ľudí.

Masaker vo Viedni neprežili štyria ľudia.

Celkom v Európe islamistickému teroru podľahlo dvanásť ľudí.

Rakúsku sa doteraz teroristické útoky vyhýbali. Zabitie dvoch mužov a dvoch žien preto vyvolalo v krajine značný šok.

Denník The Guardian upozorňuje, že alpská krajina sa síce mohla vyhýbať islamistickému násiliu, nie však radikalizácii mladých mužov v moslimských komunitách.

Skryť Vypnúť reklamu

Po Belgicku bolo Rakúsko druhou krajinou s najväčším počtom takzvaných "zahraničných bojovníkov", ktorí bojovali za Islamský štát (IS) v Sýrii a Iraku, v prepočte na obyvateľa.

K IS sa hlásil aj strojca vraždenia vo Viedni Kujtim Fejzulai.

Pokúšal sa odísť do Sýrie, úrady ho ale zachytili a Fejzulai šiel na plánovaných dvadsať dva mesiacov do väzenia.

Podľa rakúskeho ministra vnútra Karla Nehammera sa mu ale podarilo oklamať svojich mentorov v deradikalizačním programe, ktorí ho potom predčasne prepustili.

Nehrman priznal, ze prípad ukazuje na kľúčovú chybu v systéme.

Analytik Rajan Basra z International Center for the Study of Radicalization podotýka, že Fejzulai nasledoval iných útočníkov, ktorí boli predčasne prepustení z väzenia a ktorí dokázali zodpovedných jedincov presvedčiť "že sú modelovými väzňami, ktorí ponechajú terorizmus za sebou".

Skryť Vypnúť reklamu

Úrady prepustili napríklad Adela Kermicheho, ktorý v roku 2016 podrezal hrdlo francúzskemu kňazovi, a Usmana Khana, ktorý minulý rok na moste London Bridge dobodal dvoch ľudí.

Kermich povedal sudcovi, že je "moslim, ktorý verí v milosrdenstvo, v činenie dobra. Nie som extrémista ... chcem späť svoj život, mojich priateľov, oženiť sa. "

Europol varuje, že jedinci radikalizovaní vo väzení po prepustení predstavujú hlavnú hrozbu.

Vo Francúzsku, kde je vo väzniciach asi 500 usvedčených teroristov a 900 radikalizovaných jedincov, došlo k niekoľkým útokom na strážcov.

V britskom prísne stráženom väzení HMP Whitemoor sa dvojica väzňov minulý mesiac pokúsila strážcu zavraždiť. Jeden z mužov bol radikalizovaný vo väzení.

Druhý bol za terorizmus odsúdený, napriek tomu dostal "certifikát úspechu" za osem mesiacov zotrvania v deradikalizačnom programe.

Skryť Vypnúť reklamu

Rad štátov, od Španielska po Holandsko, považuje väzenia za semenište radikalizácie.

V Dánsku sa obávajú, že islamisti tam nezískavajú len regrútov, ale aj kontakty na kruhy organizovaného zločinu, ktoré im poskytnú prístup k zbraniam.

V októbri v Drážďanoch dvadsaťročný Sýrčan Abdullah al-H napadol nožom homosexuálny pár, jeden z mužov zranenia neprežil.

Abdullah sa tiež zúčastnil deradikalizačného programu, nemecké spravodajské služby ho však stále považovali za nebezpečného a radikálneho a po prepustení z väzenia ho ďalej sledovali.

Útočníkovi sa napriek tomu podarilo kúpiť v jednom drážďanskom obchode krátko pred útokom sadu nožov.

Podľa stanice Deutsche Welle bezpečnostné zložky potrebujú na celodenné, dôkladné monitorovanie jedného podozrivého radikála 25 až 30 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemecké tajné služby evidujú 629 možných teroristov, ďalších skoro 30 000 ľudí považujú za potenciálnych podporovateľov islamského terorizmu.

Europol tvrdí, že sa európskym spravodajským službám darí mnohým útokom zabrániť. Priznáva však, že značné riziko predstavujú takzvaní osamelí vlci.

Podľa Europolu väčšina zmarených teroristických akcií zahŕňala viac podozrivých, zatiaľ čo väčšinu uskutočnených útokov spáchali jedinci, ktorí konali sami.

Trendom posledných rokov sú tiež útoky ľudí, ktorí sú občanmi daného štátu a ktorí majú len voľné väzby na teroristické organizácie.

Niektorí sa zradikalizovali bez ich prispenia online konzumáciou islamistických príspevkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V dolnokubínskej nemocnici očkujú takmer každý deň.

Určená je osobám od 18 rokov. Plnú zaočkovanosť získa zaočkovaný už za 14 dní po aplikácii.


TASR 11 h
Eduard Heger a Ursula von der Leyen.

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.


SITA 15 h
Demonštrácia pred štadiónom Camp Nou za nezávislé Katalánsko pred El Clásicom Barcelona - Real Madrid.

Deviatim separatistickým lídrom súdy vymerali dlhoročné tresty za činy súvisiace s referendom o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo v roku 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.


SITA 16 h
Stalingrad bol dejiskom jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny.

Príslušníci sovietskej rozviedky od júna 1940 do júna 1941 celkove viac ako 420-krát upozorňovali vedenie krajiny na zvyšovanie vojenskej hrozby zo strany Nemecka, avšak v Moskve tieto hlásenia nevyvolali náležitú pozornosť,


TASR 18 h