SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Vatikán odmieta, že by hájil kardinála obvineného zo sexuálneho zneužívania

Vatikán vo svojej 450-stranovej správe vydanej na základe výsledkov interného vyšetrovania bezprecedentne prenáša časť viny na bývalého pápeža Jána Pavla II.

Theodore McCarrick.Theodore McCarrick. (Zdroj: TASR/AP)

VATIKÁN - Vatikán v utorok odmietol, že by kryl bývalého amerického kardinála Theodora McCarricka vo veci sexuálneho zneužívania prinajmenšom jedného maloletého chlapca a niekoľkých seminaristov.

Tvrdí, že zločiny, ktorých sa McCarrick dopustil, boli roky považované za klebety, píše agentúra AP.

Vatikán vo svojej 450-stranovej správe vydanej na základe výsledkov interného vyšetrovania prenecháva podľa AP časť viny na bývalého pápeža Jána Pavla II.

Ten v roku 2000 vymenoval McCarricka za washingtonského arcibiskupa a prijal McCarrickovo písomné vyjadrenie, v ktorom obvinenia odmieta.

Skryť Vypnúť reklamu

V správe Vatikán ďalej viní aj vyšších duchovných predstaviteľov Spojených štátov, ktorí podľa neho Svätej stolici o bývalom kardinálovi neposkytli dostačujúce množstvo informácií.

Podľa slov Christophera Lamba, britského odborníka na Vatikán, tento dokument zvýšil reputáciu niekoľkých duchovných predstaviteľov, medzi nimi aj súčasného pápeža, no skutočnosť, že dokument konfrontuje chyby, ktorých sa dopustil bývalý pápež a svätec Ján Pavol II., označil za bezprecedentnú.

Vatikán v správe tvrdí, že súčasný pápež František na základe obvinení, ktoré preveril a následne zamietol bývalý pápež Ján Pavol II., a tiež skutočnosti, že McCarrick slúžil počas pontifikátu Benedikta XVI., nevidel dôvod, aby voči bývalému kardinálovi zakročil.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spolu vyšetrili 104-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

5 h

Platí, že čím má rodina vyšší disponibilný príjem domácnosti, tým väčšia je i spotreba mäsa a mäsových výrobkov.

3 h
Český prezident Miloš Zeman.

Premiér ČR Andrej Babiš sa už viackrát vyjadril, že v prípade Vrbětíc existuje len jedna vyšetrovacia verzia, a síce, že z výbuchu sú podozriví ruskí agenti GRU.

6 h

Pozrite si zmeny, ktoré platia od dnešného dňa.

7 h