SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Ruskí vedci tvrdia, že vakcína Sputnik V má účinnosť 92 percent

Keď ruskí vedci v septembri publikovali svoje počiatočné zistenia z testovania vakcíny, iní výskumníci poukázali na štatistické anomálie zistené v danom článku. Ruská strana s ich kritikou nesúhlasila.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

MOSKVA - Vedci, ktorí vyvinuli ruskú vakcínu Sputnik V proti ochoreniu COVID-19, odhadujú jej účinnosť na 92 percent.

V stredu to napísal spravodajský portál Meduza.io, ktorý sa odvolal na tvít tímu ruských vedcov informujúcich o výsledkoch prvej predbežnej analýzy tretej fázy klinických testov vakcíny Sputnik V.

Aspoň jednu z dvoch dávok vakcíny dostalo viac ako 20 000 dobrovoľníkov, pričom viac ako 16 000 dostalo prvú aj druhú dávku.

Celkovo sa na postregistračnom testovaní vakcíny zúčastňuje 40 000 ľudí, uviedla agentúra RIA Novosti.

Skryť Vypnúť reklamu

U osôb očkovaných Sputnikom V neboli zistené žiadne nepredvídané nežiaduce reakcie - boli pozorované iba krátkodobé vedľajšie účinky, konštatovali vedci, ktorí chcú predbežné údaje zo svojho výskumu zverejniť v niektorom z popredných medzinárodných lekárskych časopisov.

Vedci, ktorí vyvinuli vakcínu Sputnik V, tvrdia, že ako prví na svete vyrobili a zaregistrovali vakcínu proti novému koronavírusu.

Testovať ju začali v auguste, schválená na pokusné účely bola v septembri, ešte pred spustením rozsiahlych klinických testov.

Portál Meduza.io pripomenul, že keď následne ruskí vedci v septembri publikovali svoje počiatočné zistenia z testovania vakcíny, iní výskumníci poukázali na štatistické anomálie zistené v danom článku a spochybnili autenticitu predložených údajov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ruská strana s ich kritikou nesúhlasila.

Začiatkom novembra farmaceutické spoločnosti Pfizer a BioNTech oznámili, že vakcína BNT162b2 proti novému koronavírusu, ktorú vyvíjajú, preukázala v tretej fáze klinických štúdií až 90-percentnú účinnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V dolnokubínskej nemocnici očkujú takmer každý deň.

Určená je osobám od 18 rokov. Plnú zaočkovanosť získa zaočkovaný už za 14 dní po aplikácii.


TASR 9 h
Eduard Heger a Ursula von der Leyen.

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.


SITA 13 h
Demonštrácia pred štadiónom Camp Nou za nezávislé Katalánsko pred El Clásicom Barcelona - Real Madrid.

Deviatim separatistickým lídrom súdy vymerali dlhoročné tresty za činy súvisiace s referendom o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo v roku 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.


SITA 15 h
Stalingrad bol dejiskom jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny.

Príslušníci sovietskej rozviedky od júna 1940 do júna 1941 celkove viac ako 420-krát upozorňovali vedenie krajiny na zvyšovanie vojenskej hrozby zo strany Nemecka, avšak v Moskve tieto hlásenia nevyvolali náležitú pozornosť,


TASR 17 h