SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Eurokomisia predložila prvú stratégiu pre rovnosť komunity LGBTIQ

Európska únia chce pomáhať "dúhovým rodinám". Snahou EK je zabezpečiť dôsledné uplatňovanie rodinného práva EÚ pre komunitu LGBTIQ vo všetkých cezhraničných sporných prípadoch, lebo niektoré členské štáty neuznávajú adopcie detí pármi rovnakého pohlavia.

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL - Európska komisia (EK) vo štvrtok predstavila vôbec prvú stratégiu EÚ pre rovnosť lesbičiek, gejov, bisexuálov, transrodových, nebinárnych, intersexuálnych a queer osôb (LGBTIQ).

Komisia v správe pre médiá uviedla, že napriek určitému pokroku z posledných rokov diskriminácia LGBTIQ osôb stále pretrváva.

Diskriminovaných sa cíti byť až 43 percent ľudí z tejto komunity a situácia sa ešte zhoršila v dôsledku koronakrízy.

Nová stratégia EK stanovuje sériu opatrení, právnych aj finančných, ktoré by sa mali v tomto smere vykonať v nasledujúcich piatich rokoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem iného sa navrhuje, aby sa zoznam trestných činov na úrovni EÚ rozšíril o trestné činy z nenávisti vrátane homofóbnych nenávistných prejavov a takto motivovaných skutkov.

Stratégia EK navrhuje, aby sa otázky týkajúce sa rovnosti osôb z komunity LGBTIQ náležite zohľadňovali pri tvorbe politík EÚ.

"Príliš veľa ľudí nemôže byť samými sebou bez strachu z diskriminácie, vylúčenia alebo prejavov násilia. V Európe je znepokojujúci trend v oblasti incidentov, ako sú útoky na účastníkov dúhových pochodov alebo prijímanie vyhlásení o zónach bez LGBTIQ ideológie," uviedla počas tlačovej videokonferencie podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.

EK okrem iného posúdi, ako v praxi fungujú antidiskriminačné zákony vo všetkých členských krajinách Únie, a ak zistí nejaké právne medzery, bude konať.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Jourovej bude ďalšou dimenziou stratégie EK podstatnejšia pomoc "dúhovým rodinám".

Snahou EK je zabezpečiť dôsledné uplatňovanie rodinného práva EÚ pre komunitu LGBTIQ vo všetkých cezhraničných sporných prípadoch, lebo napríklad niektoré členské štáty neuznávajú adopcie detí pármi rovnakého pohlavia.

Eurokomisárka pre rovnosť Helena Dalliová v tejto súvislosti zdôraznila, že rovnosť a nediskriminácia sú základnými hodnotami EÚ.

EK preto vyzýva členské štáty, ktoré ešte nemajú vlastnú stratégiu pre rovnosť LGBTIQ osôb, aby takýto dokument pripravili.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

V piatok stúpol počet nakazených o 2322 , pribudlo 27 úmrtí

1 527 pozitívne testovaných vyšetrili formou RT-PCR testov a 795 antigénnymi testami. Podiel nakazených sa hýbe iba mierne.

Ilustračné foto.
Slovensko

Väčšina škôl sa zhodla na zavedení školského semafora a testovaní tam, kde vznikne problém

Minister školstva a samosprávy majú do 30. novembra vypracovať plán na otvorenie škôl a zároveň zaistiť ochranu zdravia cez testovanie zamestnancov, žiakov a rodičov.

Niektoré kysucké školy zatvorili už v minulých dňoch.
Európska únia

Talianka, ktorej hral 81-ročný manžel na akordeóne pod oknom nemocnice, zomrela

Hoci Carla Sacchiová nebola infikovaná koronavírusom, nemocničné predpisy nedovoľovali, aby ju manžel navštívil.

Pán Bozzini manželku navštíviť nemohol, tak jej aspoň zahral pod oknami.
Zahraničie

Odvolací súd zamietol Trumpovu námietku proti voľbám v Pensylvánii

Trumpov tím právnikov už oznámil, že sa odvolá na Najvyššom súde USA - napriek tomu, že podľa verdiktu sudcov vo Philadelphii "tvrdenia o neférovosti volieb nemajú žiadne opodstatnenie".

Donald Trump.