SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Eurokomisia predložila prvú stratégiu pre rovnosť komunity LGBTIQ

Európska únia chce pomáhať "dúhovým rodinám". Snahou EK je zabezpečiť dôsledné uplatňovanie rodinného práva EÚ pre komunitu LGBTIQ vo všetkých cezhraničných sporných prípadoch, lebo niektoré členské štáty neuznávajú adopcie detí pármi rovnakého pohlavia.

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (Zdroj: TASR/AP)

BRUSEL - Európska komisia (EK) vo štvrtok predstavila vôbec prvú stratégiu EÚ pre rovnosť lesbičiek, gejov, bisexuálov, transrodových, nebinárnych, intersexuálnych a queer osôb (LGBTIQ).

Komisia v správe pre médiá uviedla, že napriek určitému pokroku z posledných rokov diskriminácia LGBTIQ osôb stále pretrváva.

Diskriminovaných sa cíti byť až 43 percent ľudí z tejto komunity a situácia sa ešte zhoršila v dôsledku koronakrízy.

Nová stratégia EK stanovuje sériu opatrení, právnych aj finančných, ktoré by sa mali v tomto smere vykonať v nasledujúcich piatich rokoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Okrem iného sa navrhuje, aby sa zoznam trestných činov na úrovni EÚ rozšíril o trestné činy z nenávisti vrátane homofóbnych nenávistných prejavov a takto motivovaných skutkov.

Stratégia EK navrhuje, aby sa otázky týkajúce sa rovnosti osôb z komunity LGBTIQ náležite zohľadňovali pri tvorbe politík EÚ.

"Príliš veľa ľudí nemôže byť samými sebou bez strachu z diskriminácie, vylúčenia alebo prejavov násilia. V Európe je znepokojujúci trend v oblasti incidentov, ako sú útoky na účastníkov dúhových pochodov alebo prijímanie vyhlásení o zónach bez LGBTIQ ideológie," uviedla počas tlačovej videokonferencie podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.

EK okrem iného posúdi, ako v praxi fungujú antidiskriminačné zákony vo všetkých členských krajinách Únie, a ak zistí nejaké právne medzery, bude konať.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Jourovej bude ďalšou dimenziou stratégie EK podstatnejšia pomoc "dúhovým rodinám".

Snahou EK je zabezpečiť dôsledné uplatňovanie rodinného práva EÚ pre komunitu LGBTIQ vo všetkých cezhraničných sporných prípadoch, lebo napríklad niektoré členské štáty neuznávajú adopcie detí pármi rovnakého pohlavia.

Eurokomisárka pre rovnosť Helena Dalliová v tejto súvislosti zdôraznila, že rovnosť a nediskriminácia sú základnými hodnotami EÚ.

EK preto vyzýva členské štáty, ktoré ešte nemajú vlastnú stratégiu pre rovnosť LGBTIQ osôb, aby takýto dokument pripravili.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V dolnokubínskej nemocnici očkujú takmer každý deň.

Určená je osobám od 18 rokov. Plnú zaočkovanosť získa zaočkovaný už za 14 dní po aplikácii.


TASR 10 h
Eduard Heger a Ursula von der Leyen.

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.


SITA 14 h
Demonštrácia pred štadiónom Camp Nou za nezávislé Katalánsko pred El Clásicom Barcelona - Real Madrid.

Deviatim separatistickým lídrom súdy vymerali dlhoročné tresty za činy súvisiace s referendom o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo v roku 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.


SITA 15 h
Stalingrad bol dejiskom jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny.

Príslušníci sovietskej rozviedky od júna 1940 do júna 1941 celkove viac ako 420-krát upozorňovali vedenie krajiny na zvyšovanie vojenskej hrozby zo strany Nemecka, avšak v Moskve tieto hlásenia nevyvolali náležitú pozornosť,


TASR 17 h