SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Španielski ministri budú rokovať o kritickej situácii na Kanárskych ostrovoch

Migranti a ich pašeráci si našli novú cestičku do Európskej únie. Smerujú ku Kanárskym ostrovom. Vláda sľúbila, že na územie vyšle viac lodí, vrátane ponoriek, helikoptéru a lietadlo.

Migranti z Maroka kráčajú po pobreží na Kanárskych ostrovoch.Migranti z Maroka kráčajú po pobreží na Kanárskych ostrovoch. (Zdroj: SITA/AP)

MADRID - Španielsko plánuje vyslať dvoch svojich ministrov do Senegalu a Maroka v snahe zastaviť stúpajúci počet migrantov smerujúcich na Kanárske ostrovy, uviedla v piatok agentúra AFP.

Ministerka zahraničných vecí Arancha Gonzálezová Layová pocestuje v nedeľu do Senegalu a minister vnútra Fernando Grande-Marlaska navštívi 20. novembra Maroko, uviedla šéfka regionálnej polície Carolina Dariasová.

Vláda "chce situáciu riešiť diplomaticky" a zabezpečiť, že "nikto nebude riskovať svoj život na palubách týchto lodí," uviedla.

Skryť Vypnúť reklamu

Obaja ministri nedávno navštívili ďalšie africké krajiny, ktoré sú častými východiskovými bodmi pre migrantov smerujúcich do Európy, ako napríklad Alžírsko, Tunisko, Mauritánia a vnútrozemský štát Čad.

Zároveň dodala, že Madrid plánuje sprísniť bezpečnostné opatrenia v okolí Kanárskych ostrovov, ktoré ležia približne 100 kilometrov od západného pobrežia Maroka.

Vláda tiež sľúbila, že na územie vyšle viac lodí, vrátane ponoriek, helikoptéru a lietadlo, ktoré doplnia flotilu dohliadajúcu na vody medzi africkým pobrežím a týmto sopečným polostrovom.

Podobnú stratégiu Madrid zaviedol v roku 2006, keď sa na Kanárskych ostrovoch vylodilo približne 30 000 migrantov.

Virginia Álvarezová, šéfka výskumu medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI) v Španielsku si myslí, že to nebude fungovať, tak ako v roku 2006, keď si migranti našli iné trasy.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa úradu OSN pre utečencov sa približne polovica migrantov, ktorí tento rok smerovali do Španielska cez more, vylodila na Kanárskych ostrovoch.

Celkovo ide o 14 600 ľudí vrátane 2950 osôb, ktorých príchod ostrovy zaznamenali za uplynulý týždeň.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pacienti v nemocnici.

Nadúmrtnosť sa v júni znížila na úroveň piatich percent, čo predstavuje najnižšiu mieru dosiahnutú za posledných deväť mesiacov. Najvyššie hodnoty zaznamenali štatistici v januári, keď pri rekordných 9,1-tisíca úmrtiach dosiahla takmer 77 percent.


SITA 5 h
Testovanie na koronavírus.

Podiel nakazených prei PCR testoch prekročil jedno percento.


6 h
Vizualizácia medzihviezdneho asteroidu 1I/2017 U1 'Oumuamua.

Bádatelia chcú v rámci projektu s názvom Galileo vybudovať medzinárodnú sieť veľkých teleskopov, kamier a počítačov. Tie by spoločne skúmali neidentifikované lietajúce objekty, teda UFO.


TASR 7 h
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Pracuje fašista na ministerstve zahraničných vecí? Znak vyryli v zabezpečenej časti budovy.


TASR 7 h