SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
EKONOMIKA

Inflácia prvýkrát tento rok zrýchlila, najmä pre potraviny

Ako to bude budúci rok so mzdami?

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA - Dynamika medziročného rastu spotrebiteľských cien na Slovensku sa v októbri prvýkrát v priebehu tohto roka zrýchlila, a to z 1,4 % na 1,6 %.

Aktuálne čísla zverejnil tento týždeň Štatistický úrad.

Dôvody októbrového zrýchlenia je potrebné hľadať najmä v cenách potravín, čiastočne aj v cenách pohonných hmôt, priblížil analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

"Naopak, dopytová inflácia sa ďalej spomaľovala, keď sa postupne zvoľňuje zdražovanie cien trhových služieb, pravdepodobne aj pod vplyvom uvoľnenia mzdových tlakov v ekonomike," priblížil.

Skryť Vypnúť reklamu

Ceny potravín a nealkoholických nápojov v októbri v priemere vzrástli o 0,4 %.

Dlhodobý trend zmierňovania ich rastu sa tak zastavil a medziročná inflácia potravín sa v októbri opäť vrátila k rastu, keď zrýchlila z 0,1 % na 1 %.

Eurové ceny ropy na svetových trhoch aj v októbri ďalej mierne klesali, zlacňovanie cien pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach však už nepokračovalo. Ich ceny v priemere naopak vzrástli o 1,4 %.

"Predpokladáme, že októbrové jemne zdraženie cien benzínov a nafty by mohlo mať len dočasne trvanie, dramatický pokles ich cien v nasledujúcich mesiacoch však takisto neočakávame," doplnil Koršňák.

Očakáva, že medziročná inflácia by sa mohla do konca roka držať blízko 1,5 %.

"V úvode budúceho roka by sme však predsa len mohli pozorovať jej ďalšie spomalenie smerom k 1 %, a to najmä v dôsledku mierneho zlacnenia niektorých regulovaných cien energií na bývanie (teplo, plyn), ako aj vyprchania silného bázického efektu pri cenách elektriny," avizoval analytik.

Skryť Vypnúť reklamu

V budúcom roku by k zmierňovaniu inflácie mali prispievať slabnúce dopytové tlaky v ekonomike, vyplývajúce aj z očakávaného pomalšieho rastu miezd.

Opačným smerom by malo podľa Koršňáka pôsobiť vyprchávanie efektu lacnej ropy, postupný návrat cien potravín k rastu, ale aj zvýšenie daní z cigariet a tabaku.

"I vďaka tomu by medziročná inflácia mala zaznamenať svoje minimá okolo 1 % už v úvode roka a smerom k záveru roka by sa pomaly mohla zotavovať naspäť smerom k úrovni 2 %," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

V piatok stúpol počet nakazených o 2322 , pribudlo 27 úmrtí

1 527 pozitívne testovaných vyšetrili formou RT-PCR testov a 795 antigénnymi testami. Podiel nakazených sa hýbe iba mierne.

Ilustračné foto.
Slovensko

Väčšina škôl sa zhodla na zavedení školského semafora a testovaní tam, kde vznikne problém

Minister školstva a samosprávy majú do 30. novembra vypracovať plán na otvorenie škôl a zároveň zaistiť ochranu zdravia cez testovanie zamestnancov, žiakov a rodičov.

Niektoré kysucké školy zatvorili už v minulých dňoch.
Európska únia

Talianka, ktorej hral 81-ročný manžel na akordeóne pod oknom nemocnice, zomrela

Hoci Carla Sacchiová nebola infikovaná koronavírusom, nemocničné predpisy nedovoľovali, aby ju manžel navštívil.

Pán Bozzini manželku navštíviť nemohol, tak jej aspoň zahral pod oknami.
Zahraničie

Odvolací súd zamietol Trumpovu námietku proti voľbám v Pensylvánii

Trumpov tím právnikov už oznámil, že sa odvolá na Najvyššom súde USA - napriek tomu, že podľa verdiktu sudcov vo Philadelphii "tvrdenia o neférovosti volieb nemajú žiadne opodstatnenie".

Donald Trump.