SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
EKONOMIKA

Inflácia prvýkrát tento rok zrýchlila, najmä pre potraviny

Ako to bude budúci rok so mzdami?

(Zdroj: ilustračné - SME/Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA - Dynamika medziročného rastu spotrebiteľských cien na Slovensku sa v októbri prvýkrát v priebehu tohto roka zrýchlila, a to z 1,4 % na 1,6 %.

Aktuálne čísla zverejnil tento týždeň Štatistický úrad.

Dôvody októbrového zrýchlenia je potrebné hľadať najmä v cenách potravín, čiastočne aj v cenách pohonných hmôt, priblížil analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

"Naopak, dopytová inflácia sa ďalej spomaľovala, keď sa postupne zvoľňuje zdražovanie cien trhových služieb, pravdepodobne aj pod vplyvom uvoľnenia mzdových tlakov v ekonomike," priblížil.

Skryť Vypnúť reklamu

Ceny potravín a nealkoholických nápojov v októbri v priemere vzrástli o 0,4 %.

Dlhodobý trend zmierňovania ich rastu sa tak zastavil a medziročná inflácia potravín sa v októbri opäť vrátila k rastu, keď zrýchlila z 0,1 % na 1 %.

Eurové ceny ropy na svetových trhoch aj v októbri ďalej mierne klesali, zlacňovanie cien pohonných látok na slovenských čerpacích staniciach však už nepokračovalo. Ich ceny v priemere naopak vzrástli o 1,4 %.

"Predpokladáme, že októbrové jemne zdraženie cien benzínov a nafty by mohlo mať len dočasne trvanie, dramatický pokles ich cien v nasledujúcich mesiacoch však takisto neočakávame," doplnil Koršňák.

Očakáva, že medziročná inflácia by sa mohla do konca roka držať blízko 1,5 %.

"V úvode budúceho roka by sme však predsa len mohli pozorovať jej ďalšie spomalenie smerom k 1 %, a to najmä v dôsledku mierneho zlacnenia niektorých regulovaných cien energií na bývanie (teplo, plyn), ako aj vyprchania silného bázického efektu pri cenách elektriny," avizoval analytik.

Skryť Vypnúť reklamu

V budúcom roku by k zmierňovaniu inflácie mali prispievať slabnúce dopytové tlaky v ekonomike, vyplývajúce aj z očakávaného pomalšieho rastu miezd.

Opačným smerom by malo podľa Koršňáka pôsobiť vyprchávanie efektu lacnej ropy, postupný návrat cien potravín k rastu, ale aj zvýšenie daní z cigariet a tabaku.

"I vďaka tomu by medziročná inflácia mala zaznamenať svoje minimá okolo 1 % už v úvode roka a smerom k záveru roka by sa pomaly mohla zotavovať naspäť smerom k úrovni 2 %," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V dolnokubínskej nemocnici očkujú takmer každý deň.

Určená je osobám od 18 rokov. Plnú zaočkovanosť získa zaočkovaný už za 14 dní po aplikácii.


TASR 10 h
Eduard Heger a Ursula von der Leyen.

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.


SITA 13 h
Demonštrácia pred štadiónom Camp Nou za nezávislé Katalánsko pred El Clásicom Barcelona - Real Madrid.

Deviatim separatistickým lídrom súdy vymerali dlhoročné tresty za činy súvisiace s referendom o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo v roku 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.


SITA 15 h
Stalingrad bol dejiskom jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny.

Príslušníci sovietskej rozviedky od júna 1940 do júna 1941 celkove viac ako 420-krát upozorňovali vedenie krajiny na zvyšovanie vojenskej hrozby zo strany Nemecka, avšak v Moskve tieto hlásenia nevyvolali náležitú pozornosť,


TASR 17 h