SME
Štvrtok, 24. jún, 2021 | Meniny má JánKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Václav Klaus: Nepochopiteľný chaos. O chatrnosti (a tým aj spornosti) amerických prezidentských volieb

Za principiálne popretie čistoty volieb považujeme možnosť a obrovský rozsah korešpondenčnej voľby. Ak sa dali kupovať hlasy pred volebnými miestnosťami, korešpondenčná voľba je na to priam ideálna.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: ČTK)

Aj keď je americký systém voliteľov a rôznych váh jednotlivých štátov únie pre - priemerne pozorne (teda nepozorne) sa politikou zaoberajúceho - človeka z unitárneho štátu, akým je Česká republika, trochu zvláštny, rešpektujme, že odráža historicky vzniknutý americký federalizmus.

Nebol narysovaný od stola nejakým volebným expertom, Spojené štáty vznikali evolučne a v priebehu času sa premenili, píše Václav Klaus v článku uverejnenom na serveri lidovky.cz.

Nakoľko je tento federalizmus autentický a nakoľko je dodnes autenticky citeľný, neviem. Sú tam síce zarputilí "patrioti" svojich štátov, ktorí sa s nimi silne identifikujú (čo tomuto systému dáva istú vecnú základňu), ale Amerika sa dlhodobo chváli svojou unikátnou vnútroamerickou mobilitou - je jednoduché (a často sa to deje) presťahovať sa tisíce kilometrov, čo väzbu k jednému konkrétnemu miestu určite oslabuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Tak jednoducho sa Európania nesťahujú, nemajú prečo. Ale o to mi teraz nejde.

Ďaleko menej pochopiteľný je pre "usporiadaného" Čecha (ale rovnako tak aj pre ďalších Stredoeurópanov) chaos priebehu volieb.

Je módou pripomínať pre nás nepredstaviteľné volebné prehrešky - americký volič sa nemusí vo volebnej miestnosti preukazovať žiadnym preukazom (aj keď sa v rade iných situácií v USA identifikovať musí - napr. keď si v niektorých štátoch kupuje alkohol), nie je vylúčená možnosť dvojitého hlasovania (korešpondenčne i priamo), je bežné voliť "mŕtve duše" (používanie registračných lístkov zomrelých), atď.

Hocikde bolo sčítanie hlasov prerušené pre poruchy prúdu, inde pre únik vody, inde pre nedostatok farby do tlačiarní, inde pre nedostatok hlasovacích lístkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Nechápeme podivné výpadky priebežných informácií o volebných výsledkoch v niektorých štátoch v priebehu volebnej noci a následných hodín, ani následné skokové zmeny priebežných výsledkov.

To vyvoláva najrôznejšie podozrenia. Oprávnene. My Česi tiež nechápeme možnosť voliť rad týždňov vopred.

Za principiálne popretie čistoty volieb považujeme možnosť a obrovský rozsah korešpondenčnej voľby, ktorá by mala byť len zdôvodnenou výnimkou.

Raz za štyri roky by snáď človek nemusel nikam cestovať, mohol by si "urobiť" voľno, mohol by si vziať čistú košeľu a kravatu a usporiadane prísť do volebnej miestnosti.

Nie je to férová cena za možnosť podieľať sa na politickom rozhodovaní? Je to cena príliš vysoká?

Vždy sa vo voľbách tiež kupovávali hlasy (aj keď ja to nechápem), ale korešpondenčná voľba to nesmierne uľahčuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako je možné, že bol v týchto amerických voľbách pomer hlasov zaslaných korešpondenčne úplne iný ako v prípade osobne odovzdaných hlasov? A navyše vždy v prospech jednej strany.

Od okamihu pádu komunizmu som proti tomu u nás bojoval, keď to znovu a znovu žiadali.

Podivný výsledok opakovaných rakúskych prezidentských volieb bol pred niekoľkými rokmi veľkým varovaním.

Nevadí to Amerike? Alebo - eventuálne - nevyhovuje to niekomu v Amerike?

Ale to sú veci skôr technické a procedurálne. Som presvedčený, že podstatnejšie je niečo iné.

Aj keď je hlasovanie individuálnym aktom, vzhľadom k racionálnej ignorancii voliča (čo je rešpektovaný pojem školy verejnej voľby, nie povýšenecká nadávka) je potrebné voliča agregovať pomocou nejakého vhodného kľúča.

História ukázala, že sú najvhodnejším agregačním mechanizmom politické strany. Keď sú ideovo jasne definované, potom svoju agregačnú úlohu vykonávajú dobre.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je dnešný volebný problém Ameriky daný tiež neuveriteľnou slabosťou a prázdnotou amerických politických strán?

Je evidentné, že dve hlavné americké politické strany - republikánska a demokratická - sú v súčasnosti len vyprchanou karikatúrou seba samého.

Aj keď základné členenie na pravicu a ľavicu pretrváva, mnoho ďalších definičných charakteristík, ktoré tieto strany v minulosti oddeľovali, je stratených.

Republikáni sú síce konzervatívnejší, ale prijali za svoje mnohé postoje, ktoré by ich politici (aj voliči) o generáciu či dve skôr nemohli nikdy akceptovať.

Demokrati (podobne ako naši sociálni demokrati) urobili radikálny krok doľava. Všetko začína byť "fuzzy", teda zahmlené, premiešané.

Strany preto svoju pôvodnú nesmierne produktívny agregačnú úlohu nehrajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Dominuje personálne obdiv či naopak nenávisť, dominujú módne (zdanlivo nepolitická) témy, dominuje forma nad obsahom, a s ňou súvisiace kľúčové role reklamných agentúr.

To všetko dohromady volebný akt degraduje a znižuje hodnovernosť demokratického systému ako takého.

Nedopusťme, aby niečo podobné nastalo aj u nás. V Amerike išlo o veľa, i pre nás. Nemalo by to byť takto znevažovanie a spochybňované.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Prezidentka vyzvala ľudí, aby sa dali zaočkovať. Snaha o dosiahnutie kolektívnej imunity je prejavom zodpovednosti a solidarity, nie stádovitosti, povedala.


TASR 20m
Torpédoborec Duncan.

Britské ministerstvo obrany prekvapivo tvrdenie o výstražnej streľbe poprelo. Rusko je znepokojené z narastajúcej prítomnosti NATO pri hraniciach Ruska.


echo24.cz 16 h
Maďarský premiér Viktor Orbán a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v Bruseli.

Premiér pripomenul, že nedávno schválený maďarský zákon chráni práva detí, zaručuje práva rodičov, pričom táto právna norma sa nevzťahuje na práva týkajúce sa sexuálnej orientácie ľudí vo veku nad 18 rokov.


TASR 17 h

Okresy budú od 28.6. v stupňoch ostražitosti a monitoringu. Vláda schválila aj rozdelenie krajín podľa rizikovosti.


TASR 19 h