SME
Nedeľa, 17. január, 2021 | Meniny má NatašaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Václav Klaus: Nepochopiteľný chaos. O chatrnosti (a tým aj spornosti) amerických prezidentských volieb

Za principiálne popretie čistoty volieb považujeme možnosť a obrovský rozsah korešpondenčnej voľby. Ak sa dali kupovať hlasy pred volebnými miestnosťami, korešpondenčná voľba je na to priam ideálna.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: ČTK)

Aj keď je americký systém voliteľov a rôznych váh jednotlivých štátov únie pre - priemerne pozorne (teda nepozorne) sa politikou zaoberajúceho - človeka z unitárneho štátu, akým je Česká republika, trochu zvláštny, rešpektujme, že odráža historicky vzniknutý americký federalizmus.

Nebol narysovaný od stola nejakým volebným expertom, Spojené štáty vznikali evolučne a v priebehu času sa premenili, píše Václav Klaus v článku uverejnenom na serveri lidovky.cz.

Nakoľko je tento federalizmus autentický a nakoľko je dodnes autenticky citeľný, neviem. Sú tam síce zarputilí "patrioti" svojich štátov, ktorí sa s nimi silne identifikujú (čo tomuto systému dáva istú vecnú základňu), ale Amerika sa dlhodobo chváli svojou unikátnou vnútroamerickou mobilitou - je jednoduché (a často sa to deje) presťahovať sa tisíce kilometrov, čo väzbu k jednému konkrétnemu miestu určite oslabuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Tak jednoducho sa Európania nesťahujú, nemajú prečo. Ale o to mi teraz nejde.

Ďaleko menej pochopiteľný je pre "usporiadaného" Čecha (ale rovnako tak aj pre ďalších Stredoeurópanov) chaos priebehu volieb.

Je módou pripomínať pre nás nepredstaviteľné volebné prehrešky - americký volič sa nemusí vo volebnej miestnosti preukazovať žiadnym preukazom (aj keď sa v rade iných situácií v USA identifikovať musí - napr. keď si v niektorých štátoch kupuje alkohol), nie je vylúčená možnosť dvojitého hlasovania (korešpondenčne i priamo), je bežné voliť "mŕtve duše" (používanie registračných lístkov zomrelých), atď.

Hocikde bolo sčítanie hlasov prerušené pre poruchy prúdu, inde pre únik vody, inde pre nedostatok farby do tlačiarní, inde pre nedostatok hlasovacích lístkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Nechápeme podivné výpadky priebežných informácií o volebných výsledkoch v niektorých štátoch v priebehu volebnej noci a následných hodín, ani následné skokové zmeny priebežných výsledkov.

To vyvoláva najrôznejšie podozrenia. Oprávnene. My Česi tiež nechápeme možnosť voliť rad týždňov vopred.

Za principiálne popretie čistoty volieb považujeme možnosť a obrovský rozsah korešpondenčnej voľby, ktorá by mala byť len zdôvodnenou výnimkou.

Raz za štyri roky by snáď človek nemusel nikam cestovať, mohol by si "urobiť" voľno, mohol by si vziať čistú košeľu a kravatu a usporiadane prísť do volebnej miestnosti.

Nie je to férová cena za možnosť podieľať sa na politickom rozhodovaní? Je to cena príliš vysoká?

Vždy sa vo voľbách tiež kupovávali hlasy (aj keď ja to nechápem), ale korešpondenčná voľba to nesmierne uľahčuje.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako je možné, že bol v týchto amerických voľbách pomer hlasov zaslaných korešpondenčne úplne iný ako v prípade osobne odovzdaných hlasov? A navyše vždy v prospech jednej strany.

Od okamihu pádu komunizmu som proti tomu u nás bojoval, keď to znovu a znovu žiadali.

Podivný výsledok opakovaných rakúskych prezidentských volieb bol pred niekoľkými rokmi veľkým varovaním.

Nevadí to Amerike? Alebo - eventuálne - nevyhovuje to niekomu v Amerike?

Ale to sú veci skôr technické a procedurálne. Som presvedčený, že podstatnejšie je niečo iné.

Aj keď je hlasovanie individuálnym aktom, vzhľadom k racionálnej ignorancii voliča (čo je rešpektovaný pojem školy verejnej voľby, nie povýšenecká nadávka) je potrebné voliča agregovať pomocou nejakého vhodného kľúča.

História ukázala, že sú najvhodnejším agregačním mechanizmom politické strany. Keď sú ideovo jasne definované, potom svoju agregačnú úlohu vykonávajú dobre.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je dnešný volebný problém Ameriky daný tiež neuveriteľnou slabosťou a prázdnotou amerických politických strán?

Je evidentné, že dve hlavné americké politické strany - republikánska a demokratická - sú v súčasnosti len vyprchanou karikatúrou seba samého.

Aj keď základné členenie na pravicu a ľavicu pretrváva, mnoho ďalších definičných charakteristík, ktoré tieto strany v minulosti oddeľovali, je stratených.

Republikáni sú síce konzervatívnejší, ale prijali za svoje mnohé postoje, ktoré by ich politici (aj voliči) o generáciu či dve skôr nemohli nikdy akceptovať.

Demokrati (podobne ako naši sociálni demokrati) urobili radikálny krok doľava. Všetko začína byť "fuzzy", teda zahmlené, premiešané.

Strany preto svoju pôvodnú nesmierne produktívny agregačnú úlohu nehrajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Dominuje personálne obdiv či naopak nenávisť, dominujú módne (zdanlivo nepolitická) témy, dominuje forma nad obsahom, a s ňou súvisiace kľúčové role reklamných agentúr.

To všetko dohromady volebný akt degraduje a znižuje hodnovernosť demokratického systému ako takého.

Nedopusťme, aby niečo podobné nastalo aj u nás. V Amerike išlo o veľa, i pre nás. Nemalo by to byť takto znevažovanie a spochybňované.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Štát chce skríningovo pretestovať obyvateľstvo

Vláda bude pokračovať v rokovaní aj v nedeľu, kedy príjme uznesenie, akým spôsobom občanov pretestuje. Pomôže pri tom aj armáda.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.
Slovensko

Raši kritizuje ministerstvo za očkovanie

Jediným problémom koalície je povaha premiéra, povedala poslankyňa SaS Bittó Cigániková.

Poslankyňa Národnej rady Jana Bittó Cigániková (SaS).
Zahraničie

Presunie sa Trump na sociálnu sieť Telegram? Jeho stúpenci už to urobili

Ruský vývojár, ktorý je v Rusku považovaný za symbol slobody na internete, poskytuje slobodu názorov paradoxne aj ľuďom v najslobodnejšej krajine, ako sa USA zvyknú označovať.

Telegram
Európska únia

Lídrom nemeckej Kresťanskodemokratickej únie sa stal Armin Laschet

Premiér spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko je spojencom Merkelovej a očakáva sa, že bude pokračovať v jej umiernenom centristickom kurze.

Armin Laschet.