SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Maďarsko nesúhlasí s návrhom rozpočtu EÚ a plánuje ho vetovať. Pripojilo sa aj Poľsko

Ak ďalšie únijné krajiny nezmenia svoj postoj k pravidlu vlády práva, Maďarsko únijný rozpočet zablokuje, povedal dnes hovorca Orbánovej vlády.

Maďarský premiér Viktor Orbán.Maďarský premiér Viktor Orbán. (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL - Maďarsko pohrozilo vetováním rozpočtu Európskej únie na roky 2021-2027, informovala v pondelok agentúra Reuters.

Vláde premiéra Viktora Orbána vadí návrh podmieniť vyplácanie peňazí z európskych fondov s dodržiavaním princípov právneho štátu.

Ak ďalšie únijné krajiny nezmenia svoj postoj k pravidlu vlády práva, Maďarsko únijný rozpočet zablokuje, povedal dnes Reuters hovorca Orbánovej vlády.

Budapešť chce tiež zablokovať fond na obnovu ekonomík v súvislosti s pandémiou covidu-19, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Na závislosti čerpania únijných peňazí na dodržiavaní zásad právneho štátu sa zhodli zástupcovia členských krajín a Európskeho parlamentu.

V budúcnosti by podľa nich malo byť vyplácanie peňazí previazané s rešpektovaním demokratických zásad, ako je nezávislosť súdov alebo sloboda slova.

Okrem Maďarska s týmto princípom nesúhlasí Varšava.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki minulý týždeň pohrozil v listoch hlavným predstaviteľom EÚ podobným krokom ako teraz Budapešť.

Únijné inštitúcie už niekoľko rokov vedú s oboma krajinami riadenia pre porušovanie európskych hodnôt.

Vytýkajú im, že podkopávajú nezávislosť súdnictva a médií a obmedzujú mimovládne organizácie.

Návrhy na pozastavenie výplaty peňazí v rámci únijného rozpočtu by mala predkladať Európska komisia. Krajina by jej podnety museli potvrdiť kvalifikovanou väčšinou hlasov.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento dohodnutý kompromis je miernejší ako pôvodné požiadavku komisie, podľa ktorého by Brusel mohol priamo odstaviť nejakú krajinu od peňazí, čo by štáty mohli spomínanú väčšinou hlasov naopak zvrátiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spolu vyšetrili 104-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

1 h
Český prezident Miloš Zeman.

Premiér ČR Andrej Babiš sa už viackrát vyjadril, že v prípade Vrbětíc existuje len jedna vyšetrovacia verzia, a síce, že z výbuchu sú podozriví ruskí agenti GRU.

3 h

Pozrite si zmeny, ktoré platia od dnešného dňa.

4 h
Univerzita Abertay v Dundee.

Študentka, ktorá má za sebou už dva pôrody, si spomenula na to, čo rad ľudí stále viac spochybňuje, totiž, že ženy majú vagíny. Vyslovila sa tiež proti tomu, aby transsexuáli v športe súťažili medzi ženami.

16 h