SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Maďarsko nesúhlasí s návrhom rozpočtu EÚ a plánuje ho vetovať. Pripojilo sa aj Poľsko

Ak ďalšie únijné krajiny nezmenia svoj postoj k pravidlu vlády práva, Maďarsko únijný rozpočet zablokuje, povedal dnes hovorca Orbánovej vlády.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán.Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL - Maďarsko pohrozilo vetováním rozpočtu Európskej únie na roky 2021-2027, informovala v pondelok agentúra Reuters.

Vláde premiéra Viktora Orbána vadí návrh podmieniť vyplácanie peňazí z európskych fondov s dodržiavaním princípov právneho štátu.

Ak ďalšie únijné krajiny nezmenia svoj postoj k pravidlu vlády práva, Maďarsko únijný rozpočet zablokuje, povedal dnes Reuters hovorca Orbánovej vlády.

Budapešť chce tiež zablokovať fond na obnovu ekonomík v súvislosti s pandémiou covidu-19, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Na závislosti čerpania únijných peňazí na dodržiavaní zásad právneho štátu sa zhodli zástupcovia členských krajín a Európskeho parlamentu.

V budúcnosti by podľa nich malo byť vyplácanie peňazí previazané s rešpektovaním demokratických zásad, ako je nezávislosť súdov alebo sloboda slova.

Okrem Maďarska s týmto princípom nesúhlasí Varšava.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki minulý týždeň pohrozil v listoch hlavným predstaviteľom EÚ podobným krokom ako teraz Budapešť.

Únijné inštitúcie už niekoľko rokov vedú s oboma krajinami riadenia pre porušovanie európskych hodnôt.

Vytýkajú im, že podkopávajú nezávislosť súdnictva a médií a obmedzujú mimovládne organizácie.

Návrhy na pozastavenie výplaty peňazí v rámci únijného rozpočtu by mala predkladať Európska komisia. Krajina by jej podnety museli potvrdiť kvalifikovanou väčšinou hlasov.

Skryť Vypnúť reklamu

Tento dohodnutý kompromis je miernejší ako pôvodné požiadavku komisie, podľa ktorého by Brusel mohol priamo odstaviť nejakú krajinu od peňazí, čo by štáty mohli spomínanú väčšinou hlasov naopak zvrátiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Odvolací súd zamietol Trumpovu námietku proti voľbám v Pensylvánii

Trumpov tím právnikov už oznámil, že sa odvolá na Najvyššom súde USA - napriek tomu, že podľa verdiktu sudcov vo Philadelphii "tvrdenia o neférovosti volieb nemajú žiadne opodstatnenie".

Donald Trump.
Slovensko

Situácia je vážna, nie je priestor na uvoľnenie opatrení, povedal Mikas

"Ak sa epidemiologická situácia sa nebude zlepšovať, nemožno hovoriť o otváraní reštaurácií," dodal hlavný hygienik. Nové opatrenia prijali aj pre pendlerov.

Ján Mikas.
Slovensko

Krajčí vyzval, aby matkám po pôrode nebrali deti pozitívne na COVID-19

Na problém poukázala poslankyňa Marcinková (Za ľudí). Mnohé matky tak podľa nej ostali bez možnosti dojčiť, praktizovať bonding či vôbec vidieť svoje dieťa.

Ilustračné foto.
Kresťanstvo

Pápež podporil Argentínčanky, ktoré bojujú proti legalizácii interrupcií

František sa už v minulosti vyslovil proti legalizácii interrupcií. Povolil však, aby ženám, ktoré takéto zákroky absolvujú a ľutujú ich, mohli udeľovať rozhrešenie aj bežní kňazi, a nielen biskupi.

Pápež František.