SME
Piatok, 18. jún, 2021 | Meniny má VratislavKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Marian Kechlibar: Americké voľby alebo o hlasovaní poštou

Prečo nie som priaznivcom hlasovania poštou? Dôvodov je viacero a sú naozaj závažné.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

V práve prebehnutých prezidentských voľbách v USA padol rekord: vyše sto miliónov hlasov bolo doručených poštou.

Keďže celkovo hlasovalo približne 150 miliónov ľudí, znamená to, že dve tretiny hlasov boli odovzdané na diaľku.

Vzhľadom k trvajúci epidémii to nie je zas také prekvapenie, ale rovnako je to novinka, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Nikdy predtým sa nestalo, že by väčšina hlasov v prezidentských voľbách padla absenčne.

Ešte v roku 2016 ich bolo len 33 miliónov, teda zhruba štvrtina. (Zdroj, PDF.)

Skryť Vypnúť reklamu

Z toho tiež vyplýva, mierne povedané, ďaleko zložitejší vývoj po volebnom dni.

Kým platilo, že veľká väčšina hlasov sa v okamihu ukončenia volieb nachádza v urnách, dali sa aj v krajine veľkosti Spojených štátov spočítať pomerne rýchlo a na druhý deň ráno už bolo zrejmé, kto vyhral.

Z každého pravidla sú nejaké výnimky; v roku 2000 sa Bush a Gore dostali na Floride do extrémne tesného závodu, ktorý nakoniec musel riešiť Najvyšší súd, a išlo pritom o veľa, pretože práve chýbajúci floridskí volitelia rozhodovali o tom, kto vyhrá.

Ale väčšinou bývalo jasno hneď, respektíve veľmi skoro.

Tento rok sme v situácii, keď niekoľko dôležitých štátov viselo v neistote hneď niekoľko dní.

Leví podiel na tom malo práve pomalé sčítanie hlasov zaslaných poštou.

Keďže Trumpova kampaň na tomto vývoji pozvoľna strácala, chce napadnúť prípady tesných výsledkov na súde.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď si potom existujúci prezident sťažoval na údajné podvody pri voľbách v priamom prenose, niekoľko televízií ho vyplo, čo je udalosť, ktorá rozhodne vyhrotenú atmosféru v USA nevylepší.

Pýtajú sa ma čitatelia, či by som ako absolvent matematického odboru dokázal namodelovať pravdepodobnosti, či došlo v tom či onom štáte k volebnému podvodu alebo nie.

Odpoveď znie, že nedokázal.

Jednak mojím odborom bola algebra, od štatistiky a pravdepodobnosti značne vzdialená, asi rovnako ako lietadlo od ponorky (oboje má trup, motor a tým podobnosť končí).

Jednak toto je náročná úloha aj pre štatistikov samotných, a to aj za predpokladu, že majú k dispozícii dobré a úplné dáta.

Toto nie je náhodný prírodný jav prebiehajúci podľa relatívne jednoduchých pravidiel, ale snaha modelovať dianie v jednotlivých komunitách, ktoré sa od seba svojimi zvykmi a politickou orientáciou zásadne líšia.

Skryť Vypnúť reklamu

Veľké mestá ako Milwaukee budú hlasovať úplne inak ako rurálne provincie, ale veľké rozdiely budú aj v jednotlivých štvrtiach tých miest.

Pokiaľ tu čakáte môj verdikt "áno / nie", musím vás sklamať.

Radšej toto rozhodnutie prenechám americkým súdom, ktoré sa aspoň môžu oprieť o svedkov a skúmanie priamo na mieste.

Zrovna ten súdny systém je tam ideovo ďaleko vyváženejší než napríklad univerzity, takže úplnú apriori nedôveru k nemu nemám.

K čomu nedôveru a odpor mám, je samotný princíp hlasovania poštou, a pokúsim sa v nasledujúcom texte predložiť svoje dôvody.

Prvý problém s hlasovaním poštou vidíme úplne zreteľne. Počítanie takto zaslaných hlasov je pomalé, a to aj v malých jurisdikciách.

Z tých štátov, ktorých sčítanie trvalo dlho, má väčšina menej obyvateľov než Česká republika. Zaokrúhlené na najbližší milión - Wisconsin 6 miliónov, Michigan 10 miliónov, Arizona 7 miliónov, Nevada 3 milióny, Georgia 10 miliónov, len Pennsylvánia so svojimi 13 miliónmi počet obyvateľov ČR presahuje.

Skryť Vypnúť reklamu

(To nie je špecificky americký problém, aj počítanie absenčných hlasov v rakúskych prezidentských voľbách trvalo roku 2016 celkom dlho, skoro celý deň, hoci ich bola výrazná menšina, len cca 700-tisíc zo 4,5 milióna. Ako dlho by to trvalo v ČR?)

Hlavný dôvod býva na strane pošty, ktorá čelí všade na svete podobným problémom.

V konkurencii veľkých balíkových firiem ako DHL sa stáva čím ďalej menej ekonomicky životaschopnou, vyžaduje rôzne druhy štátnej pomoci, a teda bola personálne orezaná natoľko, že aj bez epidémie koronavírusu jej doručovanie zásielok nejaký čas trvá.

Nieto potom pri epidémii, keď časť tých poštárov tiež sedí doma v karanténe, ak nie chorí, a ten zvyšok musí drieť na 150 percent.

Poštové hlasovanie potom znamená, že skokovo vzrastie počet prepravovaných obálok, takže systém je dočasne preťažený.

Skryť Vypnúť reklamu

Potom niet divu, že sa doručovanie obálok s hlasmi oneskoruje a zákony s tým musia počítať.

Toto je pri súčasnom stave verejných financií naprieč svetom takmer neriešiteľný problém.

Miestami do toho ešte zasahujú lokálne špecifiká. Napríklad v štáte New York platí pravidlo, že volič, ktorý už odhlasoval poštou, si môže svoj hlas rozmyslieť a ísť hlasovať ešte raz osobne.

To však znamená vyradiť jeho poštou zaslaný hlas zo sčítania, aby nehlasoval dvakrát.

Čo ide (pozri ďalej k identifikácii hlasov), ale až v okamihu, keď ten jeho poštový hlas skutočne dorazí, na čo je stanovená pomerne veľkorysá lehota siedmich dní.

Má to psychologické následky, ktoré zase celkom dobre vidíme. Nervozitu, napätie, nedôveru, paranoju, zvlášť keď sa výsledok získaný z volebných urien začne postupným započítaním hlasov z pošty výrazne meniť.

Skryť Vypnúť reklamu

Závažné záležitosti, ako sú práve voľby, by mali byť vybavené pokiaľ možno rýchlo. Ak sa neistota do konečného rozhodnutia tiahne celé dni, je to trápenie.

V ČR to sčítanie zatiaľ zvládame behom pár hodín, tiež preto, že nám v tom pošta nerobí guláš.

Mimochodom - spoľahlivosť doručovania ...

Kto sem (kechlibar.net, pozn. KW) chodí dlhšie, ten vie, že kedysi bolo možné si objednať Zabudnuté príbehy aj obyčajnou zásielkou, ktorá bola lacná. Nakoniec som tú možnosť orezal po skúsenosti, že zhruba jedna z osemdesiatich zásielok nedorazila.

To nie je až tak malá stratovosť, čím sa plynule dostávame k ďalšej téme, kde korešpondenčné hlasovanie proti klasickému trochu škrípe.

Poštou zasielané hlasy potrebujú nejaký dohľad a trasovanie. Keby ich voliči posielali bežnou anonymnou zásielkou, otvárali by sa tým úplne neskutočné možnosti zneužitia.

Skryť Vypnúť reklamu

Je teda nutné mať nejakú predstavu, ktorý hlas prišiel od koho, a tiež je nutné voliča uistiť, že jeho hlas sa nestratil a bol riadne prijatý volebnou komisiou.

V americkej praxi sa na zasielanú obálku dáva unikátny kód, s ktorého pomocou je možné pohyb obálky s hlasom sledovať.

Vo vnútri je potom ďalšia, anonymizujúca obálka. Lenže tým, že na obálku obsahujúcu jeden konkrétny hlas dáte plánovací kód, malilinko erodujete princíp tajnej voľby.

Nie katastrofálne, ale predsa len to ide proti zásade anonymity viac než klasické hlasovanie do urny.

Koniec koncov s tou obálkou potom niekto zaobchádza a v jednej chvíli má v ruke ako tú vonkajšiu obálku, ktorá obsahuje údaj o vašej identite, tak tu podobálku, v ktorej sa nachádza váš anonymný hlas.

Niektorí voliči sa napríklad môžu domnievať, že takúto dvojobálku je možné nejako "presvietiť" a zistiť, aký hlas sa nachádza vo vnútri, bez toho, aby ste ju rozlepovali.

Skryť Vypnúť reklamu

(Skôr si myslím, že to nejde, aspoň nie v dostatočne masovom rozsahu potrebnom na ovplyvnenie volieb.)

Iní zase treba nemusia dôverovať kvalite lepidla, ktoré má zabezpečovať nedotknutosť zaslaného hlasu až do dňa sčítania.

To je úplne realistická námietka, pretože problém v podobe miliónovej série obálok s mizerným lepidlom postihol aj voľby u našich rakúskych susedov.

Kým úrady vyberajú dodávateľa podľa princípu najnižšej možnej ceny, asi sa riziku fušerstva nedá úplne vyhnúť - skutočne kvalitné bezpečnostné obálky vyjdú draho.

Bohužiaľ práve fušerstvo dokáže napáchať vážne problémy aj v systémoch, ktoré sú teoreticky vymyslené veľmi dobre.

Dokonca aj vesmírna firma SpaceX nedávno musela odložiť štart rakety, pretože subdodávateľ poriadne nevyčistil novo dodané súčiastky motorov od ochranného laku.

Skryť Vypnúť reklamu

Našťastie sa na to prišlo včas vďaka anomálnym hláseniam senzorov, a nie až zrútením stroja.

Práve preto by som považoval za lepšie prevádzkovať systémy, ktoré nie sú tak závislé na kvalite všetkých dodaných materiálov.

Ak sa pri počítaní hlasov na okrsku zlomí lacná erárna ceruzka, na tom zas toľko nezáleží.

Tretiu kategóriu problémov s hlasovaním poštou tvoria záležitosti, ktoré nie sú pre voľby na diaľku úplne unikátne, ale pre ktoré sa pri takej forme hlasovania otvára širší priestor, pretože volič nemusí byť prítomný vo volebnej miestnosti a žiadna neutrálna strana nesleduje, ako jeho hlasovanie prebehlo.

Osobný výkon takého hlasovanie je ťažšie overiť.

V americkej praxi musí zvyčajne volič obálku podpísať tak, ako to zodpovedá podpisovému vzoru na zozname voličov.

Skryť Vypnúť reklamu

Zhodu podpisu posudzujú komisári, ktorí hlas spracovávajú, pričom v prípade nezhody môžu lístok buď vyradiť rovno, alebo sa snažiť zistiť stav vecí inými spôsobmi, treba kontaktovať voliča a chcieť po ňom nejaké dodatočné potvrdenie, že to poslal naozaj on.

Nezhoda podpisu bola pri amerických prezidentských voľbách roku 2016 najčastejšou príčinou neplatnosti zaslaného hlasu (zdroj, PDF).

Tohtoročné hodnoty zatiaľ nepoznáme, je na to veľmi skoro. V USA býva navyše medzi poštovými hlasmi viac hlasov vyhodnotených ako neplatných než medzi hlasmi odovzdanými osobne.

Ani v jednom prípade to nie je gigantické číslo (2% vs. 1%), ale pri veľmi tesných výsledkoch volieb, keď rozdiel v danom štáte činí napríklad len pár desatín percenta, môže táto skutočnosť opäť vzbudzovať v prehrávajúcej strane paranoju.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo je práve to, čo nechcete, alebo by ste aspoň nemali chcieť.

Podpis na obálke navyše nutne neznamená, že ten volič hlasoval sám a podľa svojho svedomia. Práve tá absencia neutrálnych členov volebnej komisie na scéne v tomto prípade celkom vadí a robí možné zneužitie jednoduchším.

Volič mohol byť napríklad k určitému hlasovaniu donútený despotickým rodinným príslušníkom, alebo svoj hlas pekne v pokoji domova predať za nejaký ten peniaz, alebo mohlo ísť o človeka dementného, ktorý už poriadne nevie, čo robí.

Keď sa v Rakúsku šírilo hlasovanie poštou, sťažovali sa v roku 2010 Zelení, že viedenská radnica ovládaná vtedy sociálnymi demokratmi nechala hromadne vystaviť hlasovacie karty pre pacientov geriatrického ústavu.

To je práve úkon, ktorý môžete vykladať buď veľmi láskavo (dobrá radnica sa stará o seniorov a snaží sa im uľahčiť občiansky život), alebo tiež veľmi neláskavo (napchá to tam za nich spriaznený personál, každý hlas pre starostu je dobrý).

Skryť Vypnúť reklamu

A zasa: priestor pre paranoju sa tým rozširuje, čo by malo byť nežiaduce.

Aj keby išlo len o promile hlasov, človek nerád existuje s pocitom, že systém, na ktorom závisí rozdelenie politickej moci, má také slabiny.

Integrita hlasovania je fascinujúca a storočná téma.

Keď sa začítate do elaborátneho protokolu, ktorým kardináli v konkláve hlasujú pre budúceho pápeža, dospejete k názoru, že v minulosti museli byť niektorí svätí muži pekní kriváci.

Inak by sa s vymýšľaním obradu, pri ktorom je okrem iného nemožné vytrepať z rukáva kardinálskeho rúcha do misy nejaký ten hlas navyše, nikto neobťažoval.

Som presvedčený, že jedným z veľkých problémov dneška je rastúca nedôvera ľudí v systémy, v ktorých žijú. Takú nedôveru nejde, na rozdiel od kverulujúceho prezidenta, len tak vypnúť tlačidlom KONIEC PRENOSU.

Skryť Vypnúť reklamu

Na chvíľu sa týmto spôsobom dá zatlačiť z obrazoviek kamsi mimo dosahu zraku verejnosti, ale neviditeľné prúdy podmieľajú brehy minimálne rovnako intenzívne ako tie viditeľné.

Mali by sme sa teda snažiť túto nedôveru zredukovať - ​​a najlepšia cesta je opevňovať používané postupy tak, aby bolo čo najťažšie ich zneužiť.

S tým však nepomôže, keď v televízii bude každý deň nejaká šedivá brada prednášať na tému "Verte nám, pretože my sme predsa tí dobrí".

To môže vyvolať leda tak opačnú reakciu.

Uvediem jeden príklad takéhoto možného vylepšenia v našom súčasnom volebnom systéme, ktorý je založený na osobnom hlasovaní.

Jeden čitateľ, Alois Vitásek (predstavuje sa ako bývalý Pirát s tým, že tu bývalosť mám zdôrazniť), mi poslal nasledujúci príbeh: keď svojho času riešili otázku integrity volieb, prišli na to, že by mohli zápis volebnej komisie s okrskovými výsledkami odfotiť, strojovo analyzovať a porovnať s tým, čo visí na volby.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

To je dobrý nápad a dokonca by som ho ešte rozšíril.

V dnešnej dobe, keď v každej volebnej komisii sedí niekoľko ľudí s chytrými telefónmi, by bolo technicky jednoduché vyfotiť úplne každý zápis o výsledkoch sčítania z celej republiky, vrátane podpisov celej komisie, a vyvesiť ho na stránku volby.cz hneď vedľa výsledkov z daného okrsku , mestá, kraja.

Takže by si každý záujemca mohol nielen prehliadnuť tabuľku so súčtami za Dolnú Lhotu alebo Temné Praskolesy, ale zároveň aj zápis komisie, ktorá správnosť týchto výsledkov potvrdila na svoje svedomie.

Takýto postup by dôveryhodnosť počítania hlasov v očiach verejnosti posilňoval, pretože s každým výsledkom zobrazeným na stránkach by ste zároveň videli podpisy konkrétnych živých ľudí, ktorí za neho ručia.

Skryť Vypnúť reklamu

Za tento dodatok k českému volebnému zákonu by som pokojne loboval a hlasoval.

Ale za hlasovanie poštou tak s čistým svedomím urobiť nemôžem.

Jeho zástancovia často šermujú technokratickými argumentami typu zvýšenej účasti; ale dofrasa, na tých psychologických rozmeroch predsa tiež záleží.

Tie voľby majú slúžiť ľuďom, nie robotom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Štátni tajomníci ministerstva zahraničných vecí, zdravotníctva, investícií a financií apelovali na občanov, aby pre šíriaci sa delta variant koronavírusu obmedzili cestovanie.


SITA 3 h
Maďarský premiér Viktor Orbán

"My sme silnými odporcami migrácie, pričom katolícka cirkev má svoj vlastný postoj. Z týchto skutočností je ľahké vyvodiť príbeh, podľa ktorého si Svätý Otec nerozumie s maďarskou vládou," vysvetlil Orbán fámu, že sa s ním pápež nechce stretnúť.


TASR 7 h
Návrh nového cestovatelského semaforu

Krčméry hovorí o možnom zavedení povinnej karantény pri niektorých krajinách


TASR 11 h
Český exprezident Václav Klaus.

O hudobné spestrenie sa postarajú napríklad prezidentov spolužiak z Vysokej školy ekonomickej Ivan Mládek, či Ondřej Hejma s kapelou Žlutý pes.


TASR 13 h