SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

November patrí slušným ľuďom, pripomína koalícia. Opozícia hovorí o potlačovaní slobody

Slovensko si dnes pripomína 31. výročie Nežnej revolúcie a Deň boja za slobodu a demokraciu. V Bratislave sa napriek zákazu zhromažďovania chystajú protestné akcie.

BRATISLAVA - Prezidentka SR Zuzana Čaputová si dnes položením vencov pri pamätníku Brány slobody na Devíne uctila obete komunistického režimu.

Slovenská hlava štátu zároveň vyzvala na pokojné vyjadrovanie občianskeho nesúhlasu, keďže dosiahnuť zmenu vecí verejných je podľa jej slov možné len nenásilne a kultivovane.

Slovensko si dnes pripomína 31. výročie Nežnej revolúcie a Deň boja za slobodu a demokraciu.

SaS: Ísť protestovať znamená pošliapať odkaz novembra

Ísť protestovať napriek zákazu zhromažďovania je pošliapavaním odkazu novembra 1989.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri príležitosti 31. výročia Nežnej revolúcie a Dňa boja za slobodu a demokraciu to uviedla koaličná strana Sloboda a Solidarita (SaS).

V stanovisku, ktoré poskytol hovorca strany Ondrej Šprlák, strana zdôraznila, že Deň boja za slobodu a demokraciu je jedným z najdôležitejších spomienok na vybojovanú slobodu.
Hnutie Sme rodina vo svojom profile na sociálnej sieti zdôraznilo, že pravda je len jedna, vždy víťazí a preto sa za ňu oplatí bojovať.

„Odkaz 17. novembra 1989, keď ľudia spojení na námestiach myšlienkou slobody a demokracie pocítili svoju silu a slabosť totality, je výrazným symbolom nádeje nášho národa. Boj za demokraciu však stále neskončil. Napriek rôznym sklamaniam je našou každodennou úlohou bojovať za demokraciu a právny štát. Zápas o ľudskú slobodu, spravodlivú spoločnosť a funkčný demokratický štát sa novembrovými udalosťami nezavŕšil, ale začal svoju novú etapu,“ uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.

Podľa strany je dôležité, aby si Slovensko pripomínalo ľudské obete, ktoré sa spájajú s komunistickou a fašistickou minulosťou slovenskej spoločnosti a nenechali si ukradnúť odkaz stranami, ktorých členovia sa otvorene hlásia k totalitným ideológiám.

Skryť Vypnúť reklamu

Laurenčík: Pôjde Fico protestovať za slobodu svojich kumpánov?

„Je neprijateľné, aby odkaz boja za slobodu bol zneužitý na politický boj s cieľom ničiť právny štát, ktorý sme si vybojovali. Ísť protestovať na námestia napriek zákazu zhromažďovania znamená pošliapavať ideu právneho štátu a odkaz novembra. Za akú slobodu chcú protestovať predstavitelia ĽSNS? Za neprávoplatne odsúdeného fašistu Mariana Kotlebu?

Ak ide protestovať aj Robert Fico, je namieste položiť si otázku, či bude protestovať za slobodu svojich kumpánov, ktorí sedia momentálne vo väzení. Pridávať sa ku kotlebovcom je hanbou pre akúkoľvek stranu, ktorá sa hlási k demokracii,“ doplnil podpredseda Národnej rady SR Milan Laurenčík.

Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) považuje 17. november za jeden z najdôležitejších míľnikov slovenských dejín, ktorý sa stal symbolom boja za slobodnú a demokratickú spoločnosť.

Skryť Vypnúť reklamu

„Demokracia a sloboda je to, na čo môžeme byť hrdí. Takto pred rokom sme mali na dosah voľby, ktoré boli šancou zbaviť sa korupcie v politike, šancou, že budeme mať konečne právny štát. Toto všetko naozaj nastalo," priblížilo hnutie na sociálnej sieti.

Naď: 17. november patrí slušným ľuďom

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) poznamenal, že 17. november patrí slušným ľuďom a nepatrí fašistom, extrémistom, komunistom a už vôbec nie mafii. Nikdy im patriť ani nebude, uviedol na sociálnej sieti.

"Vďaka odvahe ľudí, ktorí nastavili 17. 11. 1989 zrkadlo komunistom, dnes žijeme v slobodnej a demokratickej krajine. V krajine, kde nie je problém kritizovať vládu, mať slobodné médiá, prejaviť slobodne svoj názor, rozhodnúť sa podľa svojich vlastných hodnôt, cestovať kam chceme a kedy chceme, či voliť toho, koho chceme," povedal Naď.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako dodal, sloboda je ale aj o zodpovednosti, o tom, že je potrebné konať v rámci zákonov, "a tak ako očakávame svoje práva, tak musíme rešpektovať aj práva iných."

Zneužívanie hodnôt slobody a demokracie na šírenie extrémizmu, na ohrozovanie majetku či dokonca zdravia občanov, alebo na násilnú snahu o zmenu režimu, to nie je podľa Naďa demokracia a sloboda.

Tvrdí, že ide o porušovanie ústavy a zákonov.

"Špeciálne v období, keď je nielen Slovenská republika, ale v podstate takmer celý svet zasiahnutý pandémiou, ktorá zabíja milióny ľudí a vyžaduje si zásadné opatrenia," uviedol minister obrany.

Slušní ľudia v utorok podľa jeho slov ostanú doma.

"Nepôjdu ničiť majetok a ohrozovať zdravie ľudí, nepôjdu porušovať zákon. Nenechajú sa zneužívať tými, ktorí sa boja spravodlivosti. Slušní ľudia si slušne, nie porušovaním zákonov, pripomenú hrdinstvo ľudí novembra 1989," dodal šéf rezortu obrany.

Skryť Vypnúť reklamu

Korčok: Výročie, ktoré pripomína význam právneho štátu

Na 17. november je mnoho názorov, ale pre ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka (nominant SaS) je výročím, ktoré pripomína význam právneho štátu, t.j. že nikto nestojí nad zákonom.

"Pred rokom 1989 bol zákon slúžkou pomýlenej ideológie, dnes je rešpektovanie zákona jedinou cestou, ako si zachovať vlastnú slobodu. Platí to aj dnes, keď si 17. november nemôžeme kvôli novému koronavírusu pripomenúť tak, ako každý rok," uviedol šéf slovenskej diplomacie.

"Pre mňa ako ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí je dôležité presadzovať princípy právneho štátu nielen u nás doma, ale aj v našej zahraničnej politike a osobitne v rámci EÚ. Toto je slovenský záujem a odkaz 17. novembra pre dnešok," dodal Korčok.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) považuje 17. november 1989 za symbol pozitívnej zmeny a slobody.

Vo svojom profile na sociálnej sieti uviedla, že tento deň Slovákom ukázal, že ako spoločnosť dokážu mnoho vecí, keď sa spolu zomknú.

"Dnes prežívame ďalšiu dôležitú skúšku, v ktorej musíme opäť bojovať spoločne. V tejto situácii nemôžeme hľadieť iba na seba, pretože, ak by sme to isté urobili aj v '89, nikdy by sme si slobodu nevybojovali," dodala Milanová.

Pellegrini: Mám pocit, že sa šliape po občianskych slobodách

Po 31 rokoch od Nežnej revolúcie mám opäť pocit, že sa šliape po slobodách a právach občanov Slovenskej republiky.

V utorok to vyhlásil expremiér Peter Pellegrini (Hlas-SD) s tým, že na to upozorní večer symbolickým zapálením sviečky.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň si tým aj pripomenie Deň boja za slobodu a demokraciu.

"Vláda porušuje demokratické práva čoraz viacej ľudí. Vládne strany kedysi organizovali protesty, podporovali protestujúcich a dnes zakazujú, aby ľudia šli protestovať. Bráni im, aby si slobodne vyjadrili názor. Vyhráža sa im a dokonca z nich robí ľudí inej kategórie," skonštatoval Pellegrini na bratislavskom Námestí SNP.

Pred 31 rokmi tu podľa jeho slov desaťtisíce ľudí pokojným spôsobom vyjadrili svoju túžbu po slobode a demokracii.

"Žiaľ, po 31 rokoch sa tu prvýkrát nemôžeme slobodne stretnúť a vyjadriť svoj názor, ak nechceme pri tom porušiť zákon," poznamenal Pellegrini.

Myslí si, že vláda Igora Matoviča (OĽANO) nezmyselne drží v platnosti zákaz zhromažďovania sa a núdzový stav.

Skryť Vypnúť reklamu

Pellegrini v tom vidí politický dôvod, a to znemožniť ľuďom stretnúť sa a vyjadriť svoj postoj.

"Vláda sa asi svojich ľudí bojí," tvrdí šéf Hlasu-SD.

KDH: Žiadny krok k lepšiemu nie je zbytočný

Aj mimoparlamentné strany si pripomínajú 17. november 1989 a ďakujú za slobodu a demokraciu.

KDH na sociálnej sieti uviedlo, že žiadny, ani ten najmenší krok k lepšiemu a spravodlivejšiemu Slovensku nie je zbytočný a má veľkú cenu.

"Zvlášť v časoch rastúcej vlny extrémizmu, populizmu, relativizmu a dezinformácií. KDH vzišlo z disentu proti komunizmu a stojí na hodnotách Novembra '89," doplnilo hnutie.

Mimoparlamentná strana SPOLU ďakuje za slobodu a demokraciu.

"Naše deti dnes môžu študovať a cestovať po celom svete a čítať knihy, aké chcú. Pred 31 rokmi by to nebolo možné," uviedla strana na sociálnej sieti.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako tvrdí, deťom je potrebné pripomínať, že sloboda nie je samozrejmosť.

"Je dôležité nezabúdať, že mnohé z toho, čo je dnes všedné, by bez 17. novembra nebolo," dodala strana.

Progresívne Slovensko tvrdí, že sa nesmie zabudnúť na to, že so slobodou ide ruka v ruke aj veľká zodpovednosť.

SNS je znepokojená vývojom

SNS tvrdí, že je veľmi znepokojená spoločenským vývojom a dobou, do akej sa spoločnosť dostala.

"Po parlamentných voľbách prišla zmena, na ktorú nebol skoro nikto z nás pripravený. Tridsať rokov sme žili v presvedčení, že už sa totalita a bezprávie nevrátia, že sú nadobro preč. No bol to omyl. Dnešok nám nastavil zrkadlo a zisťujeme, že sloboda prejavu a sloboda občana sú znovu potlačované, možno viac ako v minulosti," tvrdí SNS.

Skryť Vypnúť reklamu

Strana poukázala na pripravované utorkové protesty a vyzvala vojakov a príslušníkov polície, aby zvážili, či sa obrátia proti pokojnému zhromaždeniu.

"Pozerajte sa okolo seba, spomeňte si na to, ako vaši rodičia na týchto miestach stáli pred rokmi aj za vašu budúcnosť a pomôžte pozbierať ľuďom čriepky slobody, ktoré terajší systém chce načisto zničiť a zahodiť do nenávratna," dodala SNS.

Chystajú protestné zhromaždenia

V Bratislave sa v utorok očakávajú viaceré protestné a občianske zhromaždenia.

Jedna z nich sa má podľa organizátorov, ktorí o tom informujú na sociálnej sieti, začať o 15:00 na bratislavskej Hlavnej stanici.

O 16:00 je pred Prezidentským palácom naplánovaný ďalší protest. Plánujú sa na ňom zúčastniť poslanci Kotlebovcov - Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS).

Skryť Vypnúť reklamu

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) v pondelok vyzval ľudí, aby zvážili svoju účasť na týchto zhromaždeniach.

Ak niekto z opozičných politikov vyzýva na zhromažďovanie, podľa ministra pošliapava odkaz 17. novembra.

"Zákaz zhromažďovania ani núdzový stav tu nebol zavedený preto, aby si tu niekto nemohol vyjadriť svoj názor," podotkol Mikulec.

Vláda robí podľa neho všetko preto, aby spomalila šírenie nového koronavírusu a chránila zdravie obyvateľov.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V dolnokubínskej nemocnici očkujú takmer každý deň.

Určená je osobám od 18 rokov. Plnú zaočkovanosť získa zaočkovaný už za 14 dní po aplikácii.


TASR 11 h
Eduard Heger a Ursula von der Leyen.

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.


SITA 15 h
Demonštrácia pred štadiónom Camp Nou za nezávislé Katalánsko pred El Clásicom Barcelona - Real Madrid.

Deviatim separatistickým lídrom súdy vymerali dlhoročné tresty za činy súvisiace s referendom o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo v roku 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.


SITA 16 h
Stalingrad bol dejiskom jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny.

Príslušníci sovietskej rozviedky od júna 1940 do júna 1941 celkove viac ako 420-krát upozorňovali vedenie krajiny na zvyšovanie vojenskej hrozby zo strany Nemecka, avšak v Moskve tieto hlásenia nevyvolali náležitú pozornosť,


TASR 18 h