SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

Počet migrantov prichádzajúcich do EÚ cez západný Balkán stúpol

Údaje za prvých desať mesiacov tohto roka ukazujú vyše 19 700 zachytených migrantov, teda viac ako dvojnásobok počtu z vlaňajška.

Zadržaní migranti.Zadržaní migranti. (Zdroj: PZ SR)

VARŠAVA - Hranice Európskej únie prekročil tento rok na trase vedúcej cez západný Balkán nelegálne viac než dvojnásobok migrantov v porovnaní s vlaňajškom, ich počty však výrazne klesli na trase cez Stredozemné more.

Vyplýva to z utorkovej správy Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex), informovala agentúra AFP.

V októbri na západobalkánskej trase odhalili podľa Frontexu takmer 3500 nelegálnych prekročení hranice, čo oproti septembru nárast o viac než tretinu.

Predbežné údaje za prvých desať mesiacov tohto roka ukazujú vyše 19 700 zachytených migrantov, teda viac ako dvojnásobok počtu z rovnakého obdobia roka 2019.

Skryť Vypnúť reklamu

Viac ako polovicu týchto migrantov tvorili Sýrčania, ďalšiu štvrtinu zasa Afganci, uviedol Frontex vo svojej správe.

Pokiaľ ide o EÚ ako celok, počet prekročení hraníc sa medziročne znížil o 21 percent, a to najmä vďaka poklesu počtu prichádzajúcich migrantov cez východnú a západnú časť Stredozemného mora.

V západnej časti Stredozemného mora eviduje Frontex za prvých desať mesiacov roka 2020 príchod 13 400 migrantov, čo je o 37 percent menej ako v prvých desiatich mesiacoch roka 2019.

Vo východnej časti Stredozemného mora - na trase medzi Tureckom a Gréckom - sa počty prichádzajúcich znížili o 75 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spolu vyšetrili 104-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

45m
Český prezident Miloš Zeman.

Premiér ČR Andrej Babiš sa už viackrát vyjadril, že v prípade Vrbětíc existuje len jedna vyšetrovacia verzia, a síce, že z výbuchu sú podozriví ruskí agenti GRU.

2 h

Pozrite si zmeny, ktoré platia od dnešného dňa.

3 h
Univerzita Abertay v Dundee.

Študentka, ktorá má za sebou už dva pôrody, si spomenula na to, čo rad ľudí stále viac spochybňuje, totiž, že ženy majú vagíny. Vyslovila sa tiež proti tomu, aby transsexuáli v športe súťažili medzi ženami.

15 h