SME
Streda, 21. apríl, 2021 | Meniny má ErvínKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Vláda chce zrušiť obedy zadarmo potichu a potajme, tvrdí poslanec Tomáš. Zavádza, hovorí člen výboru Cmorej

Cmorej odkázal Tomášovi, že vláda lacného populizmu a volebnej korupcie sa už skončila. "Cieľom vlády je napraviť nespravodlivé opatrenie, keď mali nárok na obedy zadarmo deti z bohatých, ako aj chudobných rodín," hovorí Cmorej.

Obedy zadarmo nahradí od januára vyšší daňový bonus.Obedy zadarmo nahradí od januára vyšší daňový bonus. (Zdroj: Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA - Vládny kabinet Igora Matoviča (OĽANO) chce zrušiť obedy zadarmo potichu a potajme, kritizuje mimoparlamentá strana Hlas-SD.

Ako uviedol jej člen Erik Tomáš, ktorý je zároveň súčasťou sociálneho parlamentného výboru, minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) predložil na výbore pozmeňujúci návrh k už pripravovanej novele zákona, z ktorého zrušenie obedov zadarmo vyplýva.

Kritizuje, že nielenže nemal odvahu predložiť novú legislatívu, ale pozmeňujúci návrh predložil iba na výbore a nie v pléne Národnej rady (NR) SR.

Skryť Vypnúť reklamu

"Antisociálny vládny buldozér búra sociálne benefity naďalej a tentoraz sa nezastavil ani pred deťmi," vyjadril sa Tomáš.

Vláda chce túto operáciu podľa neho utajiť preto, lebo je to nepopulárne.

"Viete dobre, že v minulosti nám dalo veľa práce a námahy zaviesť toto opatrenie do praxe," pokračoval Tomáš s tým, že samosprávy sa na to museli pripraviť, investovať do vybavenia kuchýň, prijať nové pracovné sily.

Podľa Tomáša prinieslo toto opatrenie nielen odľahčenie peňaženiek rodičov, ale niekoľkí analytici potvrdili, že to prilákalo k obedom o 25 % detí viac ako predtým.

Nejde pritom iba o lepšie stravovanie detí, ale aj o to, že sa zlepšila dochádzka v školách.

"O 25 % sa znížil počet vymeškaných hodín," vyčíslil Tomáš s tým, že je to preto, lebo na obed zadarmo má nárok iba dieťa, ktoré sa zúčastní na vyučovacom procese.

Skryť Vypnúť reklamu

"Výrazne sa zvýšila zaškolenosť päťročných detí v materských školách z marginalizovaných skupín (o 19 %)," dodal Tomáš.

"Vláda sa tvári, že to bude kompenzovať daňovým bonusom, stále však nepoznáme jeho presnú podobu," kritizuje Tomáš.

Ak by však bol zachovaný v tej podobe, ako bol oznámený, tak sa vytvorí skupina detí (približne 47 000), ktoré nebudú mať nárok ani na daňový bonus, ani na obedy zadarmo.

"To sú Sulíkove deti, ktoré nebudú mať nič," poznamenal Tomáš.

Ako zhodnotil primátor Kežmarku Ján Ferenčák (Hlas-SD), zrušenie obedov je čisto politické rozhodnutie vládnej koalície, samosprávy o to totiž nežiadali.

Zdôraznil, že po zrušení tohto opatrenia bude hroziť zvýšenie nezamestnanosti v už aj tak ťažko skúšaných regiónoch.

Skryť Vypnúť reklamu

V priemernej školskej jedálni pracuje podľa jeho slov momentálne osem až desať ľudí, ak však poklesne počet obedov, bude sa prepúšťať.

Finančný príspevok je lepší, tvrdí Krajniak

"Podobne ako pri gastrolístkoch, veľká časť ľudí by ocenila viac finančný príspevok než priamo to, že ten obed niekto uvarí," myslí si Krajniak.

Poukázal aj na to, že mnoho detí má rôzne zdravotné komplikácie, na základe ktorých nemôže chodiť do bežnej jedálne, a preto je pre rodiča výhodnejšie, keď dostane finančný príspevok vo forme daňového bonusu.

"Ak je preňho vyhovujúce stravovanie v školskej jedálni, tak si obed normálne kúpi tak ako doteraz a dostane na to peniaze," zareagoval minister na kritiku strany Hlas-SD.

Myslí si tiež, že 99 % ľudí na Slovensku by nikdy svoje dieťa na jedle neukrátilo.

Skryť Vypnúť reklamu

"Áno, máme zlé skúsenosti s niektorým typom rodičov, ktorí nemajú až také sociálne návyky. Ale tí práve spadajú do oblasti hmotnej núdze, čiže pre ich deti sa nič nemení," spresnil Krajniak.

Cmorej: Tomáš buď ukazuje politický diletantizmus, alebo zavádza úmyselne

Poslanec NR SR za SaS a člen sociálneho výboru Peter Cmorej odkázal Tomášovi, že vláda lacného populizmu a volebnej korupcie sa už skončila. Podľa neho Tomáš buď ukazuje politický diletantizmus, alebo zavádza úmyselne.

"Vláda ešte v polovici júla predstavila súbor sociálnych opatrení, medzi ktorými bolo aj zrušenie obedov zadarmo a ich nahradenie daňovým bonusom," vysvetľuje Cmorej.

Dodáva, že navyše pre deti zo sociálne slabších rodín alebo pre deti nezamestnaných rodičov budú obedy stáť symbolický jeden cent, takže Tomáš pri tvrdení, že 47 000 detí ostane bez obedov, zavádza.

Skryť Vypnúť reklamu

"Cieľom vlády je napraviť toto nespravodlivé opatrenie, keď mali nárok na obedy zadarmo deti z bohatých, ako aj chudobných rodín," dodal Cmorej.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Juventus Turín - Inter Miláno.

Bublina s názvom Európska superliga spľasla za necelé štyri dni.

1 h
Samosprávy testujú. Snímka je z Udavského v okrese Humenné.

Spolu vyšetrili vyše 154-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa zvýšil na desať percent.

4 h
Manchester City - Manchester United.

Zostávajúcich šesť členov futbalovej Európskej Superligy zvažuje, ako pretvoriť projekt po odstúpení všetkých šiestich anglických klubov.

4 h
Obvinený Derek Chauvin (vpravo) a obhajca Eric Nelson.

Verdikt poroty vyvolal radostné reakcie, niekoľko stoviek ľudí v uliciach po jeho oznámení jasalo.

6 h