SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
KRESŤANSTVO

Aj počas pandémie príde na Slovensko svetlo z Betlehema

Odpaľovanie Betlehemského svetla bude prebiehať so zreteľom na všetky aktuálne platné bezpečnostné a hygienické opatrenia, vždy so snahou o bezkontaktnosť a bez zhromažďovania.

Betlehemské svetlo. Betlehemské svetlo. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Aj počas pandémie nového koronavírusu príde na Slovensko svetlo z Betlehema.

Na začiatku každoročnej cesty Betlehemského svetla je veľká ekumenická slávnosť v Rakúsku, na ktorej sa zúčastnia delegácie z viac ako troch desiatok krajín z celého sveta. Slovensko už 30 rokov nie je výnimkou.

Tento rok sa vzhľadom na prísne bezpečnostné a hygienické opatrenia ceremónia uskutoční v obmedzenom režime.

Uvádza sa to na webe Betlehemského svetla.

Slávnosť bude vysielaná online.

"Z veľkých odovzdávacích a preberacích slávností sa tento rok presunieme na hraničné priechody, kde sa v čo najväčšej miere bezkontaktne stretneme, a ako na rakúsko-slovenských hraniciach Betlehemské svetlo preberieme, tak ho aj na poľsko-slovenských a ukrajinsko-slovenských odovzdáme do našich susedných krajín na severe a východe," uvádzajú skauti, ktorí zabezpečujú distribúciu Betlehemského svetla.

Skryť Vypnúť reklamu

Samotná distribúcia po Slovensku bude prebiehať v nasledujúcich dňoch, aby pár dní pred Štedrým večerom bolo Betlehemské svetlo dostupné v čo najväčšom počte miest.

Odpaľovanie Betlehemského svetla bude prebiehať so zreteľom na všetky aktuálne platné bezpečnostné a hygienické opatrenia, vždy so snahou o bezkontaktnosť a bez zhromažďovania.

Tento rok Betlehemské svetlo priletelo do rakúskeho Linzu s niekoľkodňovým predstihom už 16. novembra.

Svetlo si teraz podľa skautov počká na druhú decembrovú sobotu (12. 12.), keď sa začne jeho púť.

Betlehemské svetlo, ktoré má na Slovensku už 31-ročnú tradíciu, doručia skauti každoročne do viac ako 300 miest a obcí a dostane sa napríklad aj na Lomnický štít. Osobne ho tiež prevezmú viacerí biskupi či prezidentka.

Skryť Vypnúť reklamu

Tradícia svetla z Betlehema sa odvíja už od konca 11. storočia, z obdobia krížových výprav.

Jeden z členov tejto výpravy, mladý muž z talianskeho mesta Florencia, sľúbil, že ak prežije výpravu, prinesie domov plamienok z "večného" svetla, ktoré horí v Betleheme.

Svetlo, ktoré si ostatní obyvatelia Florencie následne odpaľovali a odnášali domov, sa stalo symbolom nádeje, lásky a porozumenia - univerzálnych hodnôt, spájajúcich ľudí.

Novodobú tradíciu šírenia plamienka z Betlehema oživili v Rakúsku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Kresťanstvo

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Odvolací súd zamietol Trumpovu námietku proti voľbám v Pensylvánii

Trumpov tím právnikov už oznámil, že sa odvolá na Najvyššom súde USA - napriek tomu, že podľa verdiktu sudcov vo Philadelphii "tvrdenia o neférovosti volieb nemajú žiadne opodstatnenie".

Donald Trump.
Slovensko

Situácia je vážna, nie je priestor na uvoľnenie opatrení, povedal Mikas

"Ak sa epidemiologická situácia sa nebude zlepšovať, nemožno hovoriť o otváraní reštaurácií," dodal hlavný hygienik. Nové opatrenia prijali aj pre pendlerov.

Ján Mikas.
Slovensko

Krajčí vyzval, aby matkám po pôrode nebrali deti pozitívne na COVID-19

Na problém poukázala poslankyňa Marcinková (Za ľudí). Mnohé matky tak podľa nej ostali bez možnosti dojčiť, praktizovať bonding či vôbec vidieť svoje dieťa.

Ilustračné foto.
Kresťanstvo

Pápež podporil Argentínčanky, ktoré bojujú proti legalizácii interrupcií

František sa už v minulosti vyslovil proti legalizácii interrupcií. Povolil však, aby ženám, ktoré takéto zákroky absolvujú a ľutujú ich, mohli udeľovať rozhrešenie aj bežní kňazi, a nielen biskupi.

Pápež František.