SME
Piatok, 25. jún, 2021 | Meniny má TadeášKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Je možné, že vakcínu začneme dodávať už v decembri, vyhlásila spoločnosť BioNTech

Spoločnosť plánuje požiadať americký FDA o schválenie vakcíny na núdzové použitie už dnes. Európskym úradom chce odovzdať ďalšie údaje o očkovacej látke na "budúci týždeň".

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR/AP)

FRANKFURT - Vakcína proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvíja nemecká biotechnologická spoločnosť BioNTech v spolupráci s americkým farmaceutickým koncernom Pfizer, by na trh v Spojených štátoch a Európe mohla byť uvedená už do konca aktuálneho roka.

Vo štvrtok to uviedol riaditeľ spoločnosti BioNTech Ugur Šahin.

"Pracujeme na plné obrátky," povedal Šahin agentúre AFP a potvrdil, že spoločnosť plánuje požiadať americký Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) o schválenie vakcíny na núdzové použitie už dnes.

Skryť Vypnúť reklamu

Európskym regulačným úradom chce BioNTech odovzdať ďalšie údaje o očkovacej látke na "budúci týždeň".

"Existuje šanca, že ešte tento rok získame súhlas (na používanie) od USA alebo Európy (EÚ), či od oboch," povedal Šahin.

"Možno dokonca začneme dodávať vakcínu už v decembri... ak (na tom) budú všetci veľmi úzko spolupracovať," dodal.

BioNTech už minulý týždeň avizovala, že prvé vakcíny objednané Európskou úniou môže začať dodávať do konca roka, ak údaje z klinických testov potvrdia, že sú bezpečné a účinné.

V stredu spolu s americkým farmaceutickým koncernom Pfizer oznámila, že ich očkovacia látka má podľa konečnej analýzy tretej fázy klinických testov až 95- percentnú účinnosť.

Zásoby vakcíny pre EÚ sa vyrábajú v zariadení BioNTech v Nemecku a v továrni Pfizeru v Belgicku.

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločnosti Pfizer a BioNTech tiež avizovali, že do konca roka by chceli dodať na trh 50 miliónov dávok vakcíny, a v nasledovnom roku 2021 až 1,3 miliardy.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Slovenská pošta.

Smer chce pre Lamu mimoriadnu schôdzu parlamentu. Hovorí o tom, že vláda sa mala dopustiť štátnej korupcie, ktorej cieľom bolo motivovať jedného z vypovedajúcich kajúcnikov v prebiehajúcich kauzách.


TASR a 1 ďalší 13 h
Vladyka Cyril Vasiľ.

Na mieste sídelného biskupa vymenil Milana Chautura.


SITA 14 h
Maďarský premiér Viktor Orbán.

Maďarský premiér spresnil, že nový zákon je o tom, akým spôsobom sa dieťa oboznámi s otázkami sexuality, ktorá je mimochodom ťažká a komplikovaná. "Rozhodnutie o tom je výhradne úlohou rodičov," dodal.


TASR 15 h
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

Objednávanie pacientov na očkovanie bude prebiehať v ambulancii obvyklým spôsobom, špecifickým pre danú ambulanciu. Zatiaľ sa prihlásilo 64 ambulantných lekárov.


TASR 16 h