SME
Sobota, 28. november, 2020 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Epidemiologická situácia sa zlepšuje, počty pozitívne testovaných sú stabilizované

Za aktuálne najviac zasiahnuté regióny koronavírusom označil Krajčí okresy Stropkov, Púchov, Považská Bystrica a Myjava.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí.Minister zdravotníctva Marek Krajčí. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Epidemiologická situácia na Slovensku sa zlepšuje, kĺzavý medián poklesol v priebehu týždňa z 2024 na 1326.

Na tlačovom brífingu to uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Dobrou správou podľa Krajčího je aj fakt, že počty pozitívne testovaných, ktorí vyžadujú hospitalizáciu v nemocniciach, sú stabilizované a pohybujú sa na úrovni 1800 pacientov.

Za aktuálne najviac zasiahnuté regióny koronavírusom označil Krajčí okresy Stropkov, Púchov, Považská Bystrica a Myjava.

Zhruba jedna desatina z hospitalizovaných pacientov má ťažký priebeh ochorenia.

Skryť Vypnúť reklamu

"Aktuálne je kritických pacientov 167, čo predstavuje oproti minulému týždňu mierny pokles, avšak pacientov vyžadujúcich podporu umelej pľúcnej ventilácie je 133, a to je mierny nárast, takže tento parameter hodnotíme ako stabilizovaný," uviedol Krajčí.

Z okresov na Slovensku je aktuálne najhoršia situácia v okrese Stropkov, kde 7-dňová incidencia na 100-tisíc obyvateľov dosiahla hodnotu 468.

"Podobná situácia je v okresoch Púchov a Považská Bystrica. Neteší nás ani situácia v okrese Myjava, kde je hodnota 7-dňovej incidencie 326, ale je tu vysoké percento nakazených v kategórii ľudí nad 65 rokov," poznamenal minister zdravotníctva.

Upozornil tiež, že sa stále nedarí výraznejšie znížiť podiel nakazených medzi seniormi, čo by malo byť prvoradým cieľom.

Skryť Vypnúť reklamu

Štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva SR Peter Stachura uviedol, že už niekoľko týždňov sa stretáva krízový tím ľudí, odborníkov, ktorí každý deň monitorujú situáciu v slovenských nemocniciach a vyhodnocujú dané údaje.

Priblížil, že kapacita lôžok, ktoré sú pripravené pre pacientov s ochorením COVID-19 je naplnená na 50 percent.

Zároveň monitorujú aj situáciu ohľadom personálu. K dnešnému dňu je približne 87 percent zdravotných sestier a viac ako 90 percent lekárov práceschopných.

Stachura dodal, že krivka infikovaného personálu postupne mierne klesá.

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby v spolupráci s Ozbrojenými silami SR zriadili Operačné stredisko na podporu transportu pacientov.

Uviedol to Michal Weinciler, riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeho hlavným cieľom je koordinácia a logistické zabezpečenie prevozu kritických pacientov s ochorením COVID-19 v prípade naplnenia lôžkového fondu nemocnice.

Stachura zároveň predstavil novovzniknutý informačný portál www.covidvnemocniciach.sk, ktorý je určený predovšetkým pre nemocnice, zdravotníkov či študentov zdravotníckych škôl.

Na portáli sú uvedené napríklad informácie o aktuálnej obsadenosti lôžok.

Prostredníctvom tohto portálu môžu nemocnice požiadať o doplnenie materiálno-technického zabezpečenia alebo zverejniť akútne personálne požiadavky.

Súčasne predstavil projekt „zdravotník v zálohe“. Projekt je založený na vzájomnej pomoci medzi nemocnicami, ktoré poskytnú údaje do novovzniknutej databázy zdravotníckych pracovníkov.

Do projektu sa zapojilo 13 subjektov a zatiaľ evidujú 57 kontaktov na zdravotné sestry a lekárov, ktorí sú ochotní pomôcť v nemocniciach, kde je aktuálne nedostatok personálu. Účasť v projekte je na báze dobrovoľnosti.

Pavol Jarčuška, prezident Slovenskej spoločnosti infektológov v súvislosti s vakcínami uviedol, že niektoré sa budú skladovať a transportovať pri -80 stupňoch.

Skryť Vypnúť reklamu

„My jednáme na dohodnutí celého distribučného systému a máme vytipovaných zhruba 25 nemocníc. Projekt je riadený celoeurópskym obstarávacím procesom a bol nám určený nejaký počet miest, kde sa vakcína zloží a pravdepodobne budú slúžiť aj ako vakcinačné miesta,“ spresnil Jarčuška.

Konzílium odborníkov diskutovalo aj o návrate detí do škôl.

„Najviac by sme chceli, aby sa vrátili tie deti, ktoré sú v končiacich ročníkoch či už základnej alebo strednej školy,“ dodal Jarčuška.

To však zostáva ako bod, ktorý ešte nie je uzavretý a počas budúceho týždňa to budú odborníci na základe epidemiologickej situácie uzatvárať tak, aby to bolo v prospech detí a rodičov.

Krajčí doplnil, že na Ústrednom krízovom štábe chce prezentovať nový covidový semafor, ktorý by sa mal týkať všetkého, teda aj otvárania škôl, reštaurácií či hromadných podujatí.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Odvolací súd zamietol Trumpovu námietku proti voľbám v Pensylvánii

Trumpov tím právnikov už oznámil, že sa odvolá na Najvyššom súde USA - napriek tomu, že podľa verdiktu sudcov vo Philadelphii "tvrdenia o neférovosti volieb nemajú žiadne opodstatnenie".

Donald Trump.
Slovensko

Situácia je vážna, nie je priestor na uvoľnenie opatrení, povedal Mikas

"Ak sa epidemiologická situácia sa nebude zlepšovať, nemožno hovoriť o otváraní reštaurácií," dodal hlavný hygienik. Nové opatrenia prijali aj pre pendlerov.

Ján Mikas.
Slovensko

Krajčí vyzval, aby matkám po pôrode nebrali deti pozitívne na COVID-19

Na problém poukázala poslankyňa Marcinková (Za ľudí). Mnohé matky tak podľa nej ostali bez možnosti dojčiť, praktizovať bonding či vôbec vidieť svoje dieťa.

Ilustračné foto.
Kresťanstvo

Pápež podporil Argentínčanky, ktoré bojujú proti legalizácii interrupcií

František sa už v minulosti vyslovil proti legalizácii interrupcií. Povolil však, aby ženám, ktoré takéto zákroky absolvujú a ľutujú ich, mohli udeľovať rozhrešenie aj bežní kňazi, a nielen biskupi.

Pápež František.