SME
Utorok, 22. jún, 2021 | Meniny má PaulínaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Sto dní bieloruských nepokojov: Lukašenkova moc neslabne, protesty pokračujú

Zahraničný tlak ženie Lukašenka, ktorý doteraz balansoval medzi Západom a Ruskom, bližšie k Moskve, ktorá sa postavila na jeho stranu. Takýto scenár však neteší ani Bielorusov, ani samotného Lukašenka.

V putách skončili stovky demonštrantov.V putách skončili stovky demonštrantov. (Zdroj: TASR/AP)

MINSK - Komunálne služby v Minsku začali vo štvrtok skoro ráno návrat k "vizuálnemu poriadku" v bieloruskej metropole - z verejných priestranstiev začali odstraňovať opozičné červenobiele vlajky, nápisy a kresby na stenách alebo plotoch.

Na miestach opozičných zhromaždísk teraz budú častejšie hliadkovať policajti, píše Jelizaveta Nestercova v článku uverejnenom na serveri idnes.cz.

Poradca bieloruského prezidenta pre záležitosti metropoly Aljaxandr Barsukou chce takýmto spôsobom bojovať s "vandalmi", ktorí sa zapájajú do potýčok s "normálnymi ľuďmi".

Skryť Vypnúť reklamu

Vandalmi myslí rebelujúcich Bielorusov, ktorí ani po viac ako 100 dňoch od prvých demonštrácií proti už šiestemu zvoleniu Alexandra Lukašenka na post hlavy štátu neprestali vychádzať do ulíc.

Nekonečné politické turbulencie udržujú krajinu v patovej situácii - Lukašenko naďalej drží moc pevne v rukách, mnohopočetných demonštrácií sa však aj napriek brutálnym zákrokom polície zbaviť nemôže.

Protestné akcie síce už nedosahujú takých rozmerov ako po vyhlásení volebných výsledkov na začiatku augusta, ale búrlivé nálady neberú konca.

Vodné delá, slzný plyn

Najnovším medzníkom terajšej krízy sa minulý týždeň stala smrť ďalšieho opozičného aktivistu. Tridsaťjedenročný Raman Bandarenka zomrel po jednom z takýchto incidentov s "normálnymi ľuďmi", o ktorých hovoril prezidentov poradca.

Skryť Vypnúť reklamu

Počas nočnej hliadky pri improvizovanom opozičnom stanovišti na jednom z minských dvorov ho maskovaní muži odviezli v dodávke.

V nemocnici, kde sa následne objavil okrem iného s rozsiahlym opuchom na mozgu a početnými pomliaždeninami, upadol do kómy a následne zomrel.

Pri protestoch, ktoré po jeho smrti minulý víkend nasledovali, bolo po celej krajine zadržaných na tisíc ľudí.

Polícia mala plné ruky práce - v Minsku sa pri autozakoch (áut pre prevoz zadržaných) dokonca tvorili fronty.

Sociálne siete potom obleteli zábery, podľa ktorých zadržanie stáli aj niekoľko hodín s rukami nad hlavou vo dvore väznice, v čase, keď sa teplota vonku pohybovala len pár stupňov nad nulou.

Práve šokujúce zážitky z demonštrácií, zo zatýkania aj z väzenia poháňa odhodlanie mnohých Bielorusov.

Skryť Vypnúť reklamu

Policajti proti ľuďom zasahujú násilím, vodnými delami, slzotvorným plynom aj zábleskovými granátmi.

Za viac ako tri mesiace bolo v krajine počas protestov zadržaných odhadom 17 až 19-tisíc ľudí, štyria aktivisti v súvislosti s tým zomreli.

Rad Bielorusov si tak myslí, že vo svojom úsilí nesmie poľaviť, ak sa má v krajine niečo zmeniť. Pozitívne nálady, s ktorými sa pôvodne vydávali do ulíc, ale už dávno opadli.

"V uliciach je menej opozičných vlajok. Preč je sviatočná atmosféra. Zakaždým, keď sa idete zapojiť do protestného sprievodu, neviete, či sa vrátite, alebo nie. Ste nervózny, "povedal webu BBC jeden z aktivistov z Minsku, ktorého poriadková polícia počas zadržania v auguste zbila.

Z neslávne známej väznice Okrestina si potom odniesol podliatiny na chrbte a nohách. Aj napriek tomu sa protestov zúčastňuje ďalej.

Skryť Vypnúť reklamu

Lukašenkovo ​​balansovanie

Jedením z hlavných dôvodov, prečo sa krajiny po 26 rokoch Lukašenkovej vlády nedočkala zlomu, sú bezpečnostné zložky. Tie naďalej stoja na strane prezidenta.

Atmosféra strachu, ktorú v štátnych podnikoch udržujú tajné služby, znemožnila napríklad početné pokusy o generálny štrajk.

Štátni zamestnanci tvoria 40 percent pracovnej sily a ich lojalita voči štátu je starostlivo sledovaná.

Vláda sa však bude budúci rok potýkať s narastajúcimi hospodárskymi ťažkosťami. Zahraničný tlak navyše ženie Lukašenka, ktorý doteraz úspešne balansoval medzi Západom a Ruskom, bližšie k Moskve.

Tá sa po krátkom váhaní nakoniec postavila na jeho stranu, otvorila si tým vrátka pre rokovania o ďalšej integrácii oboch krajín.

Takýto scenár sa však neteší podpore ani Bielorusov, ani Lukašenka.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V dolnokubínskej nemocnici očkujú takmer každý deň.

Určená je osobám od 18 rokov. Plnú zaočkovanosť získa zaočkovaný už za 14 dní po aplikácii.


TASR 10 h
Eduard Heger a Ursula von der Leyen.

EK vydala kladné posúdenie plánu obnovy za 6,3 miliardy eur. To má charakter odporúčania pre Radu EÚ, ktorá bude plány finálne schvaľovať.


SITA 14 h
Demonštrácia pred štadiónom Camp Nou za nezávislé Katalánsko pred El Clásicom Barcelona - Real Madrid.

Deviatim separatistickým lídrom súdy vymerali dlhoročné tresty za činy súvisiace s referendom o nezávislosti Katalánska, ktoré sa konalo v roku 2017 napriek zákazu zo strany centrálnej vlády.


SITA 15 h
Stalingrad bol dejiskom jednej z kľúčových bitiek druhej svetovej vojny.

Príslušníci sovietskej rozviedky od júna 1940 do júna 1941 celkove viac ako 420-krát upozorňovali vedenie krajiny na zvyšovanie vojenskej hrozby zo strany Nemecka, avšak v Moskve tieto hlásenia nevyvolali náležitú pozornosť,


TASR 17 h