SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Melody Sucharewiczová: Islamizmus sa dá poraziť len silou a solidaritou

Nebezpečenstvo nemá len podobu extrémistov so zbraňou v ruke. Dlhodobým nebezpečenstvom pre zvyšok Európy sú rastúce skupiny mladých moslimov, pre ktorých je islamizmus populárnou kultúrou.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Melody Sucharewiczová je rodená Mníchovčanka, ktorá od svojich devätnástich rokov žije v Izraeli.

Nejaké obdobie jazdila po svete ako neoficiálna vyslankyňa svojej novej vlasti a prezentovala izraelské pozície a záujmy v médiách.

Momentálne si dorába doktorát na Katedre vojnových štúdií v Londýne. (Zaujímavý študijný odbor, čo? Ten by ma určite pokúšal.)

Do nemeckého Weltu napísala Sucharewiczová pred pár dňami článok, ktorý som s jej dovolením preložil a rád by som ho tiež okomentoval, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Skryť Vypnúť reklamu

Poďme teda na neho.

(Za korektúru týmto ďakujem Eve Shonovej, prekladateľke a tlmočníčke z jazyka nemeckého. Jeden čas ma učila, nemôžem si ju dostatočne vynachváliť.)

***

Nenávisť k Západu a antisemitizmu sú na palestínskych autonómnych úradoch spoločenským a politickým konsenzom. Samozrejme sa tým podnecuje terorizmus. Európa by s tým mohla niečo robiť - ale nerobí.

14. júla 2017: traja teroristi začali paľbu neďaleko mešity al-Aksá v Jeruzaleme. Dvaja izraelskí policajti zahynuli, jeden ďalší utrpel ťažké zranenia.

Teroristi pochádzali zo severného Izraela, z arabského mesta Umm al-Fahmi. V Umm al-Fahmi vládne už 21 rokov islamistické hnutie, ktoré bolo medzitým zakázané, a zastrešuje so sloganom "al-Aksá je v nebezpečenstve".

Skryť Vypnúť reklamu

Teroristi deň pred akciou prepašovali zbrane do komplexu budov a schovali ich v mešite. Izrael v reakcii na to inštaloval detektory kovu, aby zabránil ďalším útokom a ochránil modliacich sa moslimami v mešite.

Nasleduje organizovaná kampaň zo strany palestínskych autonómnych úradov, palestínskych imámov a islamistov po celom svete.

Najhlasnejší protest prichádza od tureckého prezidenta Erdogana, ktorý hovorí, že Izrael "chce obsadiť mešitu al-Aksá".

Vyzýva "moslimov celého sveta" k tomu, aby "al-Aksá aktívne chránili" a zabránili izraelským vojakom preliať tam krv moslimov.

"Neurobili sme dosť pre to, aby sme znovu ovládli Jeruzalem," pohrozí.

"Všetci radi zomrieme pre al-Aksá"

Výsledkom nenávistných kázaní a rozhorčeného pokriku je okrem zbesilých protestov a výtržností tiež facebookový príspevok Omara al-Abeda: "Môj naostrený nôž vyslyší volanie al-Aksá."

Skryť Vypnúť reklamu

Chce zomrieť ako slávny mučeník a pritom zabíjať "ošípané a opice", tj. Židov.

Vtrhne teda do domu židovskej rodiny, ktorá práve oslavuje narodenie najmladšieho vnuka. Pobodá sedemdesiatročného dedka, jeho ženu, ich dcéru a syna. Synova manželka utečie s piatimi malými deťmi do prvého poschodia. Sused počuje krik a zneškodní fanatického vraha.

Okrem matky a detí prežíva útok len babička.

"Všetci radi zomrieme pre al-Aksá," hovorí Omarov otec. Jeho matka rozdáva sladkosti ako oslavu útokov a na videu dáva najavo svoju hrdosť.

16. október 2020: terorista odreže neďaleko Paríža hlavu francúzskemu učiteľovi za to, že ukazoval svojim žiakom karikatúry Mohameda. Macron zdôrazňuje, že chce zintenzívniť boj s islamistickým terorizmom.

Skryť Vypnúť reklamu

Nasleduje organizovaná kampaň zo strany radikálnych imámov a radikálnych moslimov celého sveta. Najhlasnejší protest prichádza od tureckého prezidenta Erdogana. Nejde o vraždu, ale o francúzsku reakciu na ňu.

"Macron uráža islam." "Mal by sa nechať vyšetriť u psychiatra."

"Moslimovia majú právo zúriť a zabiť milióny Francúzov v odvete za ich masakry (myslené v období kolonializmu, pozn. MK)," hovorí bývalý malajzijský premiér Mahathir bin Mohamad.

V pásme Gazy zapaľujú Palestínčania obrazy Macrona za to, že "napadol islam". Nasleduje útok v Nice, ďalšia odseknutá hlava.

Ten istý vzorec, ale posilnený, a posilňuje ho Turecko. Islamisti vraždia v mene fundamentalistickej ideológie.

Skryť Vypnúť reklamu

Demokrati sa snažia chrániť nevinných civilistov.

Extrémisti využívajú situáciu a mobilizujú k hnevu a násilí - za pomoci mikrofónu a klávesnice, ktoré slúžia ako zbraň. Nasleduje ďalší atentát.

Vzorec je ten istý, kontext nie.

U Palestínčanov je radikalizácia oficiálnym socializačným programom - v škole, v mainstreamových médiách, v mestskom plánovaní (školy a námestia sú pomenované po teroristoch).

Glorifikácia samovražedných atentátnikov a "mučeníkov", nenávisť k Západu a antisemitizmus sú spoločenským a politickým konsenzom.

Len od roku 2015 zavraždili palestínski teroristi 87 Izraelčanov, zranili 1539, spáchali 217 útokov nožom, 239 strelnou zbraňou a 80 autom, vystrelili na Izrael 2500 rakiet a granátov.

Od roku 2018 sa pridala novinka, draci a balóny naložené výbušninami, ktoré spôsobujú požiare a zničili už viac ako 500 hektárov pôdy.

Skryť Vypnúť reklamu

Izrael ťažko dokáže systematickej radikalizácii zo strany palestínskych úradov a Hamasu zabrániť.

Európa by mohla. Ako najväčší darca by EÚ na čele s Nemeckom mohla podmieniť prítok peňazí tým, že Palestínčania prestanú prevádzkovať oficiálnu radikalizačnú politiku.

Mohla by. Namiesto toho tečú peniaze európskych daňových poplatníkov do oficiálnych miezd teroristov, do školských osnov podnecujúcich nenávisť a do neziskoviek, ktoré tento hodnotový systém palestínskych úradov šíria do zvyšku spoločnosti.

Teraz, keď vraždy rezonujú čím ďalej viac a dejú sa čoraz častejšie, snáď - dúfajme - dôjde k zmene prístupu.

Európa sa musí prebudiť zo svojej životu nebezpečnej strnulosti a odovzdanosti.

Nebezpečenstvo nemá len podobu extrémistov so zbraňou v ruke alebo s návodom na výrobu výbušnín stiahnutým do počítača.

Skryť Vypnúť reklamu

Dlhodobým nebezpečenstvom pre zvyšok Európy sú rastúce skupiny mladých moslimov, pre ktorých je islamizmus populárnou kultúrou podobne ako pre iných Lady Gaga; ktorí považujú Erdoganove extrémistické výroky za cool, ktorí útočia na moslimské dievčatá nenosiace šatku, utláčajú svoje sestry a ktorí pociťujú pochopenie, sympatie a náklonnosť k vrahovi učiteľa Patyho.

Sýrsky YouTuber, ktorý po vražde Patyho vyšiel do ulíc Berlína-Neuköllnu s postavou Macrona, bičoval ju, urážal a kričal pritom "Alláhu akbar!", Je oslavovaný ako rocková hviezda.

Húf mladých moslimov sa pobil, aby si zaobstarali selfíčka, ako sa širokým úškrnom sledujú horiace masky s Macronovou tvárou.

Tolerancia islamizmu čoby populárnej kultúry je znamením zlyhania európskych elít.

Skryť Vypnúť reklamu

Pochybný pláštik kritiky Izraela

Príliš dlho sme sa pozerali stranou a dúfali, že terorizmus a radikalizácia skončia samé. Príliš dlho sme tolerovali pochody al-Kuds v Berlíne, pri ktorých sa pod pochybným pláštikom kritiky Izraela kričali islamistické a antisemitské slogany.

Príliš dlho sa váhalo so zákazom islamistickej teroristickej organizácie Hizballáh.

Európska "pohostinnosť" bola dlhé roky zneužívaná k teroristickým útokom, radikalizácii, obchodu s drogami a s ľuďmi.

Príliš dlho sme akceptovali, že turecké, arabské a iránske satelitné televízie vedú mladých moslimov k protizápadným hodnotám.

Príliš dlho sme sa zmierovali s tým, že sa nemeckí učitelia musia vyhýbať téme holokaustu, pretože majú strach z agresívnych reakcií "soft-radikálov".

Skryť Vypnúť reklamu

Príliš často sme nechávali islamistické organizácie a jedincov spolupracovať s verejnou mocou a získavať tak na prestíži.

Napríklad teraz, keď mala byť sympatizantka islamistov zamestnaná ako poradkyňa na ministerstve zahraničia; po protestoch z toho našťastie zišlo.

Príliš často sme ignorovali teror proti Izraelu. Príliš málo bolo odsúdenia a znela príliš ticho.

Príliš často sa rečníci odvolávali na "špirálu násilia", rétorický pojem, ktorý medzi politikmi a v médiách relativizuje pomer medzi islamskými teroristickými organizáciami a Izraelom, ktorý má rovnako ako Francúzsko, Nemecko či Rakúsko povinnosť chrániť svoje civilné obyvateľstvo.

Pred teroristami, ktorí sa schovávajú v nemocniciach. Pred raketami skladovanými v školách. Pred fundamentalistami, ktorí podrezávajú dojčatám hrdlá.

Skryť Vypnúť reklamu

Appeasmentom a toleranciou netolerovateľného ukazuje Európa svoju slabosť, nevedomosť a politickú naivitu.

Tým nechala vyrásť obludu, ktorá teraz útočí na korene demokracie a slobody.

Ničí nevinné životy a chce ochromiť najkrajšie a najslobodnejšia mestá Európy.

Chce spáliť synagógy, vziať kostoly útokom, zničiť kultúrny život a nahradiť dúhové vlajky LGBT hnutia vlajkami čiernymi.

Chce. Ale nestane sa to. Výroky Macrona po atentátoch v Paríži a Nice, Sebastiana Kurza po viedenskom útoku a tiež Angely Merkelovej ukazujú potrebnú dávku solidarity, sily a nekompromisnosti, ktorá až doteraz v boji proti tejto oblude chýbali.

Štát Izrael bojuje s touto príšerou už od svojho vzniku. Už od svojho vzniku stojí na strane Európy ako val chrániaci západné hodnoty.

Skryť Vypnúť reklamu

Izrael podporuje Európu v boji proti terorizmu spoluprácou v bezpečnostnej oblasti. Vďaka nej sa podarilo už niekoľkých atentátom zabrániť.

Je čas zmeniť prístup: terorizmus je terorizmus. Paríž, Viedeň, Drážďany, Tel Aviv sú na rovnakej lodi. Táto príšera sa dá poraziť jedine silou a solidaritou. O obom vie Izrael svoje.

Melody Sucharewicz, narodená roku 1980 v Mníchove, je poradkyňa pre politickú komunikáciu a stratégiu. V rokoch 2006-2007 bola zvláštna veľvyslankyňou Izraela v Nemecku.

***

Koniec prekladu, začiatok (môjho) komentára.

Ťažké je byť diplomatom. K ľuďom, na ktorých chcete zapôsobiť - v tomto prípade teda k Nemcom - musíte hovoriť "ich spôsobom", čo znamená napríklad chváliť kancelárku Merkelovú, ktorá pritom v rámci boja proti islamskému extrémizmu bola až doteraz asi rovnako užitočná ako pádlo vo vani - a realistickí Izraelčania si toho zaiste museli dobre všimnúť.

Skryť Vypnúť reklamu

Charakteristickým rysom merkelovskej politiky je práve tá váhavosť a odsúvanie problémov, porovnanie s ďaleko aktívnejším (aj keď nie vždy úspešným) Sebastianom Kurzom vôbec nesedí.

That said, samotné jadro oznámenia, totiž že ten ponurý, deštruktívny, fanatický kult smrti je vlastne len jeden, ide úplne k veci.

Západná ľavica si prerobila izraelsko-palestínsky konflikt k obrazu svojmu a snaží sa ho narvať do úzkej škatuľky národnooslobodzovacieho zápasu, pričom cielene ignoruje ten náboženský prvok, ktorému buď nerozumie, alebo ho snáď nechce chápať.

Ak si vpočujete niektoré tie bláboly vysielané v palestínskych médiách, nemôžete sa vyhnúť dojmu, že ten základný problém nie je v okupácii a porážke samotnej (takých miest, kde jeden vládne druhému, je v islamskom svete plno), ale v tom, že je to okupácia a porážka od neveriacich Židov.

Skryť Vypnúť reklamu

To je tá pravá pohana, ktorou sa Hamas a spol. neustále snažia zmyť krvou.

V ich ideálnom svete má nečistému káfirovi prináležať maximálne tak rola poníženého občana druhej kategórie, ak nie priamo otroka.

Lenže on, proti všetkým sľubom od Alaha, nejako nechce a nechce prehrať a podrobiť sa ...

Samozrejme, my Európania sme tiež nečistí kafirovia. A keď sa nečistí kafirovia vzpierajú podriadenému postaveniu, ktoré je im predurčené, je potrebné ich zastrašiť.

Aby si snáď nedajbože nemysleli, že sú slobodní; že si môžu maľovať proroka, ktorý podľa zákonov islamu spodobnení byť nesmie, alebo dokonca hovoriť o ňom, čo chcú.

Ďalej už nasleduje ten istý "recept" čo v Jeruzaleme: nôž, bomba, pištole.

Vôbec nechápem, čo si Európa vlastne sľubuje od toho, že posiela peniaze a dary do Palestíny.

Skryť Vypnúť reklamu

Možno v tom niekto vidí súcitnú, morálne čistú pomoc. Ale pri tom, aké pomery tam panujú, ma napadá úplne iné prirovnanie.

Je to ako prilievať benzín do ohňa na susedovej záhrade a vôbec sa nezaoberať možnosťou, čo urobia tie poletujúce iskry s mojím vlastným domom.

Tento druh pomoci sa nám jedného dňa čertovsky vypomstí.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spolu vyšetrili 104-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch sa nezmenil.

25m
Český prezident Miloš Zeman.

Premiér ČR Andrej Babiš sa už viackrát vyjadril, že v prípade Vrbětíc existuje len jedna vyšetrovacia verzia, a síce, že z výbuchu sú podozriví ruskí agenti GRU.

2 h

Pozrite si zmeny, ktoré platia od dnešného dňa.

3 h
Univerzita Abertay v Dundee.

Študentka, ktorá má za sebou už dva pôrody, si spomenula na to, čo rad ľudí stále viac spochybňuje, totiž, že ženy majú vagíny. Vyslovila sa tiež proti tomu, aby transsexuáli v športe súťažili medzi ženami.

15 h