SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Izraelskí vedci prekabátili prírodu. Prišli na to, ako zvrátiť proces starnutia

Podľa vedúceho výskumu profesora Efrata je možné, že týmto spôsobom možno predĺžiť život.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: tasr)

TEL AVIV - Izraelskí vedci podľa svojich slov došli k revolučnému objavu.

Podarilo sa im totiž úspešne zvrátiť proces biologického starnutia - len s použitím kyslíka. Informoval o tom server The Jerusalem Post.

Výskum vedený profesorom Shai Efratim z telavivskej univerzity spoločne s tímom Shamir Medical Center zistil, že keď boli dospelí nad 64 rokov umiestnení do tlakovej komory a 90 minút denne im bol podaný čistý kyslík päť dní v týždni počas troch mesiacov, nielenže došlo k oneskoreniu procesu starnutia, ale tento proces bol dokonca obrátený.

Skryť Vypnúť reklamu

Štúdia sa konkrétne zamerala na to, či by tento proces mohol zvrátiť dva kľúčové ukazovatele biologického starnutia: skrátenie telomér (koniec chromozómu) DNA a akumuláciu výsledných senescentních buniek, píše server echo24.cz.

Postupné skracovanie dĺžky telomér vedie k starnutiu bunky (Senescence) a jej programovanej bunkovej smrti.

Nefunkčné bunky nakoniec vedú ku kognitívnym alebo iným s vekom súvisiacim poruchám a dokonca k chorobám, ako je rakovina.

Do štúdie bolo zapojených približne 35 dospelých ľudí vo veku nad 64 rokov, ktorým bola podaná hyperbarická kyslíková terapia k zvýšeniu množstva kyslíka rozpusteného v telových tkanivách.

Každých 20 minút boli účastníci požiadaní, aby si na päť minút zložili masky, čím sa ich kyslík vrátil na normálnu úroveň.

Skryť Vypnúť reklamu

"Dôležité je kolísanie kyslíka, ktoré sme generovali. Počas tohto procesu došlo k stavu nedostatku kyslíka, ktorý spôsobil regeneráciu buniek," povedal profesor Efrat.

Medzi praktické dôsledky patrí zlepšenie pozornosti, rýchlosti spracovania informácií a výkonných funkcií, ktoré sa starnutím zvyčajne znižujú.

Účastníci počas štúdie nezmenili životný štýl ani stravu, nebrali žiadne lieky, ktoré by mohli výsledky zmeniť.

"Nespomaľuje len starnutie, ale ideme späť v čase," povedal profesor Efrat.

Podľa štúdie bola bunková úroveň tiel účastníkov na úrovni, na akej bola pred 25 rokmi.

Efrat už desať rokov študuje, ako zvrátiť proces starnutia. Táto štúdia je podľa neho prvým dôkazom, že bunkové starnutie možno zvrátiť, a dodáva, že "dáva nádej a otvára dvere mnohým mladým vedcom, aby sa zamerali na starnutie ako na reverzibilný ochorenie".

Skryť Vypnúť reklamu

Trvanie účinku je podľa vedcov potrebné ešte určiť pri dlhodobých sledovaniach.

Podľa Efratiho je však možné, že týmto spôsobom možno predĺžiť život.

"Vieme, že ľudia s kratšími teloméry umierajú skôr, takže to dáva zmysel."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prešovčania čakajú na antigénové testovanie.

Starostom podľa hnutia spôsobujú problémy neskoré a neprehľadné informácie, odvoz a likvidácia nebezpečného biologického materiálu či prehnaná byrokracia.

16m
Celoplošné testovanie sa uskutočnilo na prelome októbra  a novembra. V Levickom okrese bolo 108 odberových miest. Jedno z nich v Kalnej nad Hronom.

Vyšetrili spolu 83 623 osôb, podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 20 percent.

5 h
Nový americký prezident Joe Biden.

Ďalším podpisom zase zrušil zákaz vstupu na územie Spojených štátov pre cestujúcich z prevažne moslimských krajín a nariadil tiež zastavenie výstavby múru na hraniciach s Mexikom. Biden najskôr zavolá Trudeauovi, telefonát s Putinom zatiaľ neplánuje.

9 h
Nový prezident USA Joe Biden.

USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

20 h