SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Dobrovoľné testovanie využilo viac ako 110-tisíc ľudí, pozitívne testy malo 2 501 z nich

Priemerná pozitivita tak predstavuje 2,26 percenta.

Testovanie na Spiši.  Testovanie na Spiši. (Zdroj: Mária Šimoňáková)

BRATISLAVA - Dobrovoľné a bezplatné testovanie v rámci 4. kola operácie Spoločná zodpovednosť využilo 110 609 obyvateľov.

Pozitívne testy malo 2 501 z nich. Priemerná pozitivita tak predstavuje 2,26 percenta.

V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková.

Ako ďalej priblížila, z porovnania výsledkov 458 aktuálne testovaných miest a obcí vyplýva, že oproti celoplošnému testovaniu z 31. októbra - 1. novembra 2020 došlo k miernemu nárastu pozitivity. Porovnávané boli pritom vždy iba dáta z konkrétnych 458 miest a obcí, ktoré boli testované uplynulý víkend.

Skryť Vypnúť reklamu

V rámci celoplošného testovania 31. októbra - 1. novembra 2020 sa na testovaní v týchto mestách a obciach zúčastnilo celkovo 362 666 osôb, pričom pozitivita predstavovala 2,05 percenta. Účasť v aktuálnom pretestovaní teda predstavuje 30,49 percenta z počtu otestovaných v rámci týchto istých obcí počas celoslovenského testovania.

Podľa náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl SR (OS SR) Daniela Zmeka, úloha zo strany OS SR bola splnená, pričom profesionálni vojaci v týchto chvíľach zabezpečujú dodanie hárkov s výsledkami testovania do jednotlivých regionálnych úradov verejného zdravotníctva a sú pripravení aj na pomoc s digitalizáciou týchto dát.

„Ďakujem všetkým, ktorí sa na testovaní podieľali a samozrejme tým, ktorí využili možnosť a prišli sa dobrovoľne otestovať, čím dokázali, že im na zdraví a zodpovednosti nielen voči sebe, ale aj ostatným záleží a nie je im aktuálna situácia ľahostajná. Slovensku môžeme pomôcť iba ak budeme skutočne všetci ťahať za jeden povraz,“ uviedol vo svojom profile na sociálnej sieti minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Riaditeľka tlačového odboru Ministerstva vnútra SR (MV SR) Barbara Túrosová zároveň informovala, že odberové miesta posilnili aj hasiči, ktorí vytvorili 28 odberových tímov zložených z jedného hasiča záchranára a jedného asistenta.

Skryť Vypnúť reklamu

Na zabezpečení bezproblémového priebehu testovania sa podieľalo aj 1 000 policajtov, 534 v sobotu a 449 v nedeľu.

Príslušníci policajného zboru udržiavali verejný poriadok a dozerali aj na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky v okolí odberných miest.

„Na testovaní sa neprehliadnuteľnou mierou podieľala aj samospráva. Tak ako v predchádzajúcich kolách, aj teraz si zástupcovia samosprávy môžu uplatniť preplatenie vynaložených nákladov. Svoje požiadavky môžu predložiť na okresné úrady, ktoré ich verifikujú a postúpia ministerstvu vnútra na refundáciu,“ dodala Túrosová.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Argentína začala očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V.

Rusko má prvé dodávky vakcíny do Maďarska dopraviť na budúci mesiac.

11 h
Marian Kotleba.

Poslanec Schlosár doplnil, že zmenu stanov, pre ktorú z vedenia odišli Uhrík, Mazurek, Suja a Ďurica, neschvaľuje jeden človek, ale snem strany.

14 h
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Vrchol druhej vlny má Slovensko za sebou. Očakáva, že postupne s priaznivejšou situáciou dôjde časom aj k uvoľňovaniu zavedených opatrení. Problematický by ešte stále mohol byť britský variant nového koronavírusu.

16 h
Ilustračné foto

Izraelský koordinátor boja proti koronavírusu Nachman Ash tiež varoval, že vakcína nemusí chrániť ani pred novými mutáciami vírusu.

13 h