BRATISLAVA - Pandemický plán, ktorý v pondelok predstavil minister hospodárstva a líder SaS Richard Sulík, je skôr cestou do pekla.
Pred rokovaním ústredného krízového štábu (ÚKŠ) to povedal predseda vlády SR Igor Matovič (OĽANO), ktorý Sulíkov plán označil za populistickú hru, ktorej chýba solidarita.
Matovič kritizuje regionálnu diferenciáciu, myslí si, že je to nezodpovedné.
"To, že ak to budeme mať na západe krajiny zelené, ale nebude nás zaujímať, či východ nám horí, je nezodpovedné. Nás teda akože nemá zaujímať, že v inom kúte krajiny budú zomierať ľudia, dôležité je to, aby sme v Bratislave išli do reštaurácie a dáme si tam 'cigárko'?" pýtal sa Matovič.
"Musíme sa pozerať na Slovensko ako jednotnú a spojenú krajinu," zdôraznil.
Pandemický plán SaS by podľa jeho slov nemal byť témou na pondelkovom rokovaní.
Sulík by ho mal najskôr predstaviť na konzíliu odborníkov a pandemickej komisii, a ak tam získa hlasy odborníkov, potom sa má o ňom rokovať aj na ÚKŠ.
Rovnako však má na prerokovania počkať aj semafor, ktorý má pripravený minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽANO).
"Chceli sme to dnes predstaviť, ale keďže ľudia sú v neustálom chaose, nech teda najskôr predstaví plán pán Sulík a nech sa aj na úrovni odborníkov vyselektuje plán, podľa ktorého pôjdeme," povedal Krajčí.
V prípade testovania podľa Matoviča platí, že ÚKŠ súhlasilo so systémom testovania ako nástrojom na zníženie počtu denných prírastkov tak, aby denný limit nepresahoval 500 pozitívnych prípadov.
Sulík prichádzajúci na ÚKŠ ešte pred premiérom a šéfom zdravotníctva povedal, že očakáva diskusiu o svojom pláne, minister školstva Branislav Gröhling (SaS) to, že verí, že k 30. novembru budú môcť otvárať školy.
Matovič mu pred novinármi odkázal, nech radšej najskôr prehovorí do duše straníckemu šéfovi a nech v SaS nemenia svoje postoje tomu, s čím predtým súhlasili.
Matovič však naznačil, že prichádza s návrhom, že aspoň maturanti by sa mohli dostať do škôl skôr.
Pandemický plán SaS je obžalobou premiéra z nečinnosti, tvrdí Raši
Pandemický plán, ktorý predstavila strana Sloboda a Solidarita (SaS), je podľa Hlasu - sociálnej demokracie (Hlas-SD) obžalobou premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) z nečinnosti.
Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol poslanec Národnej rady SR a člen strany Hlas-SD Richard Raši.
Doplnil, že nerozumie, prečo má Slovensko dva pandemické plány. Okrem SaS plán pripravilo aj ministerstvo zdravotníctva.
„Plán SaS je viac precízny, nedáva možnosť robiť absurdnosti,“ povedal Raši.
Plán liberálov považuje za striktný a racionálny.
Základnou myšlienkou plánu SaS, ktorý dnes predstavili, je rozlišovať medzi málo a veľmi nakazenými regiónmi.
Semafor zdravia je rozdelený na osem kapitol, prvá sa týka všeobecných podmienok, ktoré platia vždy.
Súčasťou semaforu sú zároveň špecifické opatrenia. Tie budú jednotlivým regiónom prideľované podľa toho, v akom stave sa nachádzajú.
Celé Slovensko je v pláne SaS rozdelené na 36 častí podľa jednotlivých obvodov regionálnych úradov verejného zdravia. Každá takáto časť Slovenska by mala pridelené skóre.
To by určovali štyri veličiny, a to počet nakazených na 100-tisíc obyvateľov, počet nakazených ľudí nad 65 rokov na 100-tisíc obyvateľov z tejto vekovej skupiny, rýchlosť ako sa vírus šíri a pozitivita, teda koľko percent z urobených testov bolo pozitívnych.
Hlas zároveň vyzýva premiéra, aby prestal s prípravou decembrového celoplošného testovania a tiež, aby zrušil nákup 16 miliónov antigénových testov a nakupoval len na základe odporúčaní Európskej komisie.
Celonárodné celoplošné testovanie je podľa Rašiho nezodpovedné voči ľuďom, samosprávam aj zdravotníkom.
„Žiadna iná krajina na svete nás celoplošným testovaním nenasleduje a ani nebude,“ doplnil Raši.