SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Čína chce sledovať ľudí po celom svete pomocou QR kódov

Prezident Si to navrhuje krajinám G20. Zneužitie osobných údajov by však bolo veľmi ľahké.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

PEKING - Čínsky prezident Si Ťin-pching nabáda vyspelé krajiny, aby sa každému človeku cestujúcemu do zahraničia pridelil QR kód a bol sledovaný.

Údajne kvôli nebezpečenstvu covidu, píše server echo24.cz.

Čínsky prezident Si Ťin-pching nabáda k vytvoreniu medzinárodného systému špehovania turistov a vôbec všetkých ľudí cestujúcich do zahraničia, teraz prioritne kvôli pohybu potenciálne nakazených chorobou covid-19.

Každá osoba by mala vlastný QR kód, ktorý by obsahoval jej lekárske a cestovné záznamy.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa prezidenta by takýto systém napríklad urýchlil medzinárodnú dopravu, obchod i turistiku a zaručil by tak vyššiu bezpečnosť a rozprúdil pohyb aj v čase pandémie.

Experti však varujú pred možným únikom osobných informácií a sledovanie pohybu populácie cudzími mocnosťami, píše BBC.

Sama Čína má s technologickým sledovaním a absolútnou kontrolou osôb bohaté skúsenosti.

"Čína navrhla globálny mechanizmus pre vzájomné uznávanie zdravotných osvedčení na základe výsledkov testov nukleových kyselín vo forme medzinárodne uznávaných QR kódov. Dúfame, že sa k tomuto mechanizmu pripojí viac krajín," uviedol Si cez víkend na summite krajín G20.

Nespesnil, ako by takýto systém fungoval, napríklad či by bola potrebná špeciálna mobilná aplikácia.

Skryť Vypnúť reklamu

V Číne však bol tento rok vo februári predstavený podobný systém QR kódov, globálna verzia by teda zrejme bola modelovaná podľa neho.

O reakciu na čínsky návrh zo strany ostatných účastníkov summitu G20 médiá nepíšu.

Čína na sledovanie ľudí používa aplikáciu pre mobilné telefóny Alipay Health Care, ktorá čínskym úradom umožňuje prideliť každému jedinečný kód a aktualizovať priebežne informácie o jeho zdravotnom stave.

Každý sa potom pri vstupe do nákupných centier alebo turistických miest musí týmto kódom preukázať, upozorňuje taliansky server Inside Over.

V tomto čínskom sledovacom systému kód každému človeku priradí farbu podľa toho, s akou pravdepodobnosťou bol vystavený novému typu koronavírusu.

Zelená znamená najmenšie riziko, pri ktorom je jedincovi umožnené voľne cestovať, žltá farba prostredný stupeň a červená najvyšší.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri týchto farbách musí jedinec nastúpiť do karantény až na dva týždne. Kód zároveň obsahuje ďalšie osobné údaje o danom človeku.

Podľa Si Ťin-pchinga musia štáty pripraviť jednotný súbor pravidiel a štandardov, ak chcú zaručiť "hladké fungovanie" svetovej ekonomiky počas pandémie.

Skoré zavedenie QR kódov sa údajne už pripravuje napríklad v Hongkongu, ktorý defacto Peking v lete pripojil k ČĽR.

Systém by umožnil príslušným obyvateľom Hongkongu vstup na pevninu bez povinnej 14-dňovej karantény.

Vo svete však panujú obavy nad čínskymi technológiami a ochranou osobných údajov.

Napríklad v USA sa prezident Donald Trump pokúsil zablokovať populárne čínsku aplikáciu TikTok pre podozrenie, že zhromažďuje dáta o užívateľoch a poskytuje ich čínskej vláde.

Skryť Vypnúť reklamu

K tomuto kroku pristúpila v júni India.

Pred návrhom prezidenta Sia varuje napríklad Kenneth Roth, výkonný riaditeľ medzinárodnej ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch.

"Pozor pred návrhom čínskej vlády na vytvorenie globálneho systému QR kódov. Počiatočné zameranie na zdravie by sa mohlo ukázať byť trójskym koňom pre širšie politické sledovanie, podobne ako pri čínskom systéme sociálnych kreditov," napísal na twitteri.

Podľa Rainy MacIntyreovej, vedúcej výskumného programu bio-bezpečnosti na Kirbyho inštitúte Univerzity Nového Južného Walesu, by pri takej aplikácii bola najväčším problémom práve ochrana osobných údajov.

Najlepšou možnosťou by bolo, keby osobné informácie spravovala napríklad Svetová zdravotnícka organizácia alebo Organizácie Spojených národov, hovorí.

Skryť Vypnúť reklamu

"Súhlasia však ľudia, aby iná než ich vláda mala prístup k ich údajom? To môže byť cena za cestovanie," uviedla pre CNN.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

(ilustračné foto)

Toto bola najťažšia kríza na trhu práce od tzv. Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Jej vplyv je oveľa väčší ako vplyv globálnej finančnej krízy v roku 2009," uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce.

52m
Dočasný šéf polície Peter Kovařík počas vypočúvania pred výborom.

Kovaříka v hlasovaní podporilo desať poslancov, za Hamrana hlasovali šiesti. Predseda výboru Krúpa skonštatoval, že hlasovanie bolo tesné, čo je dôkazom, že v koalícii nebola na mene dohoda.

2 h
Ilustračná fotografia.

KDH naďalej podporuje hybridné testovanie v ohniskách nákazy, teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou.

4 h
Revúca

Okres Revúca bol v reportoch matematikov cez víkend pred spustením skríningu uvedený na treťom mieste ako skokan dňa v sedemdňovej incidencii.

6 h