SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Deti do siedmich rokov nebudú po príchode zo zahraničia povinne testované

Medzi menej rizikové krajiny budú od štvrtka zaradené Nórsko, Island, Austrália, Čína, Fínsko, Írsko, Japonsko, Nový Zéland, Singapur a Taiwan.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Archív SME )

BRATISLAVA - Deti do siedmich rokov nebudú musieť byť po príchode zo zahraničia povinne testované na koronavírus.

Ako ďalej na sociálnej sieti informuje Ministerstvo vnútra SR (MV SR), vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá nadobudne účinnosť vo štvrtok 26. novembra.

Doposiaľ nebol test povinný pre deti do troch rokov.

„Testovanie však môže nariadiť regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo lekár,” upozorňuje rezort vnútra.

Pokiaľ ide o povinnú karanténu, tá sa pre deti do siedmich rokov pri bezpríznakovom priebehu končí povinnosťou domácej izolácie osôb žijúcich s nimi v spoločnej domácnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

„Dosiaľ to bolo do troch rokov veku,” uviedlo MV SR.

Výnimka z povinnej izolácie za predpokladu predloženia negatívneho PCR testu sa okrem krajín Európskej únie (EÚ) bude podľa vyhlášky po novom vo všeobecnosti vzťahovať aj na ostatné krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), teda Spojené kráľovstvo, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko a Švajčiarsko.

„Aktuálne však Nórsko a Island budú na zozname menej rizikových krajín,” uvádza rezort vnútra s tým, že medzi takéto krajiny sa zaraďujú aj Austrália, Čína, Fínsko, Írsko, Japonsko, Kórejská republika, Nový Zéland, Singapur a Taiwan.

Po príchode z týchto krajín nie je karanténa povinná.

Výnimku z izolácie a testovania dostanú podľa vyhlášky aj občania EÚ, EHP a Švajčiarska, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku a v ostatných troch mesiacoch prekonali COVID-19. Musia však mať potvrdenie od lekára.

Skryť Vypnúť reklamu

„Osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku, ktoré vstupujú alebo opúšťajú Slovensko pre diagnostiku a liečbu, ako aj ich blízke osoby, už nebudú musieť žiadať o výnimku ministerstvo zdravotníctva, ak ich pobyt nepresiahne 12 hodín. Musia však predložiť lekárske pozvanie alebo následne potvrdenie o ošetrení. Ak ich pobyt presiahne 12 hodín, musia požiadať o posúdenie žiadosti na webstránke ministerstva zdravotníctva: https://cestujem.standardnepostupy.sk,” upozorňuje MV SR.

Výnimky sa podľa MV SR naďalej budú vzťahovať na zamestnancov prevádzkovateľov kritickej infraštruktúry s tým, že pre energetiku a priemysel súhlas vydáva ministerstvo hospodárstva a pre elektronické komunikácie ministerstvo dopravy.

„Výnimku budú mať aj hráči športových tímov a realizačných tímov, ktorí cestujú na športové súťaže (TIPOS extraliga, Ice Hockey League alebo MOL Liga), musia však mať o tom potvrdenie,” uzatvára rezort vnútra.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

USA povolili núdzové použitie experimentálneho prípravku od spoločnosti Regeneron Pharmaceuticals.

Vláda nakúpila 200-tisíc dávok experimentálneho prípravku za 400 miliónov eur.

28m
Ilustračné foto

Poslanec Takáč si myslí, že pri cestovaní by očkovanie nemalo byť jedinou možnosťou, ako alternatívu by ponúkol PCR test. Je za to, aby sa Slovensko pri zabezpečovaní vakcín obrátilo aj na východ.

3 h
V Nolčove prebieha testovanie len dnes.

Povedal, kedy sa otvoria obchody - ak krajina prejde na covid automat a počet pozitívnych testov klesne pod 5000.

4 h
Rokovanie 22. schôdze Národnej rady SR.

Súčasná koalícia by tak v parlamente nemala väčšinu, spolu by mali len 56 kresiel.

6 h