SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Deti do siedmich rokov nebudú po príchode zo zahraničia povinne testované

Medzi menej rizikové krajiny budú od štvrtka zaradené Nórsko, Island, Austrália, Čína, Fínsko, Írsko, Japonsko, Nový Zéland, Singapur a Taiwan.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Archív SME )

BRATISLAVA - Deti do siedmich rokov nebudú musieť byť po príchode zo zahraničia povinne testované na koronavírus.

Ako ďalej na sociálnej sieti informuje Ministerstvo vnútra SR (MV SR), vyplýva to z novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá nadobudne účinnosť vo štvrtok 26. novembra.

Doposiaľ nebol test povinný pre deti do troch rokov.

„Testovanie však môže nariadiť regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo lekár,” upozorňuje rezort vnútra.

Pokiaľ ide o povinnú karanténu, tá sa pre deti do siedmich rokov pri bezpríznakovom priebehu končí povinnosťou domácej izolácie osôb žijúcich s nimi v spoločnej domácnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

„Dosiaľ to bolo do troch rokov veku,” uviedlo MV SR.

Výnimka z povinnej izolácie za predpokladu predloženia negatívneho PCR testu sa okrem krajín Európskej únie (EÚ) bude podľa vyhlášky po novom vo všeobecnosti vzťahovať aj na ostatné krajiny Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), teda Spojené kráľovstvo, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko a Švajčiarsko.

„Aktuálne však Nórsko a Island budú na zozname menej rizikových krajín,” uvádza rezort vnútra s tým, že medzi takéto krajiny sa zaraďujú aj Austrália, Čína, Fínsko, Írsko, Japonsko, Kórejská republika, Nový Zéland, Singapur a Taiwan.

Po príchode z týchto krajín nie je karanténa povinná.

Výnimku z izolácie a testovania dostanú podľa vyhlášky aj občania EÚ, EHP a Švajčiarska, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku a v ostatných troch mesiacoch prekonali COVID-19. Musia však mať potvrdenie od lekára.

Skryť Vypnúť reklamu

„Osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na Slovensku, ktoré vstupujú alebo opúšťajú Slovensko pre diagnostiku a liečbu, ako aj ich blízke osoby, už nebudú musieť žiadať o výnimku ministerstvo zdravotníctva, ak ich pobyt nepresiahne 12 hodín. Musia však predložiť lekárske pozvanie alebo následne potvrdenie o ošetrení. Ak ich pobyt presiahne 12 hodín, musia požiadať o posúdenie žiadosti na webstránke ministerstva zdravotníctva: https://cestujem.standardnepostupy.sk,” upozorňuje MV SR.

Výnimky sa podľa MV SR naďalej budú vzťahovať na zamestnancov prevádzkovateľov kritickej infraštruktúry s tým, že pre energetiku a priemysel súhlas vydáva ministerstvo hospodárstva a pre elektronické komunikácie ministerstvo dopravy.

„Výnimku budú mať aj hráči športových tímov a realizačných tímov, ktorí cestujú na športové súťaže (TIPOS extraliga, Ice Hockey League alebo MOL Liga), musia však mať o tom potvrdenie,” uzatvára rezort vnútra.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Celoplošné testovanie sa uskutočnilo na prelome októbra  a novembra. V Levickom okrese bolo 108 odberových miest. Jedno z nich v Kalnej nad Hronom.

Vyšetrili spolu 83 623 osôb, podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 20 percent.

4 h
Nový americký prezident Joe Biden.

Ďalším podpisom zase zrušil zákaz vstupu na územie Spojených štátov pre cestujúcich z prevažne moslimských krajín a nariadil tiež zastavenie výstavby múru na hraniciach s Mexikom. Biden najskôr zavolá Trudeauovi, telefonát s Putinom zatiaľ neplánuje.

7 h
Nový prezident USA Joe Biden.

USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

18 h
Joe Biden zložil prísahu.

"Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj," povedal Biden.

20 h