SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Angažovanie sa v kauze zmenky brala Jankovská ako pomoc kamarátovi Kočnerovi

O zmenkách sa Jankovská rozprávala aj s Ficom a Pellegrinim.

Rok 2016: Štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, predseda vlády Robert Fico a podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák počas výjazdového rokovania 23. schôdze vlády v Poltári.Rok 2016: Štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská, podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini, predseda vlády Robert Fico a podpredseda vlády a minister vnútra Robert Kaliňák počas výjazdového rokovania 23. schôdze vlády v Poltári. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Angažovanie sa v kauze zmenky v prospech Mariana Kočnera brala obvinená bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská ako pomoc kamarátovi.

Vyplýva to z jej výpovede pred policajným vyšetrovateľom.

Kočnera podľa vlastných slov obvinená poznala od roku 2016, pričom vo veci zmeniek, ktorých vyplatenia sa dožadoval na súdoch, ju prvýkrát oslovil v roku 2017.

Podľa Jankovskej ju však Kočner uisťoval, že zmenky sú pravé. Zároveň uviedla, že Markízu, od ktorej chcel Kočner vysúdiť vyplatenie zmeniek, nikdy nemala rada pre jej údajne neobjektívne spravodajstvo.

Bývalá štátna tajomníčka tiež vypovedala, že sa Kočner v priebehu ich spoločných stretnutí vyjadril, že by bolo dobré Markízu ovládnuť, keďže by to bolo dobré pre stranu Smer-SD.

Skryť Vypnúť reklamu

Taktiež ju podľa jej slov uisťoval, že s políciou nebude v tomto prípade problém.Jankovská však zdôraznila, že nekoordinovala všetky kroky ohľadom rozhodovania sudkyne Zuzany M. o zmenkách.

Jankovská zároveň uviedla, že sa o fakte, že rieši zmenky, vyjadrila pred predsedom Smeru-SD Robertom Ficom. Ten to však nijako nekomentoval, rovnako ani Peter Pellegrini, ktorému údajne o veci tiež hovorila.

Fico v tejto súvislosti dnes pre médiá povedal, že spor o zmenky vnímal len cez médiá, keďže televízia Markíza má veľký vplyv na politiku. Inak podľa neho nemá strana Smer-SD s kauzou nič spoločné.

Fico znovu ocenil jej prácu

Predseda Smeru-SD Robert Fico nekomentuje výpoveď Moniky Jankovskej, ktorá má byť stíhaná pre korupčné trestné činy.

V jej výpovedi sa mal spomínať aj Fico. Predseda Smeru-SD a expremiér zároveň odmieta tvrdenia, že bol šéfom Norberta Bödöra.

Skryť Vypnúť reklamu

Fico opätovne ocenil prácu Moniky Jankovskej na pozícii štátnej tajomníčky.

"To, čo mala Monika J. robiť ako štátna tajomníčka, robila dobre," povedal Fico.

Skritizoval, že sa väzba začína zneužívať ako "mučiaci nástroj".

S Monikou Jankovskou mal Fico ako predseda vlády riešiť otázku koordinácie zastupovania štátu vo veľkých prípadoch. Expremiér uviedol, že o jej súkromných aktivitách nič nevedel.

Smer-SD podľa neho nemá s kauzou zmeniek podnikateľa Mariana Kočnera nič spoločné a odmietol, že by vybavoval jeho prepustenie z väzby.

Podnikateľa označil ako "veľkého chválenkára", ktorý "nič nevybavil".

Na otázku, či bol šéfom Norberta Bödöra, odpovedal "jasné".

Skryť Vypnúť reklamu

Poznamenal tiež, že všetci ho volajú "šéf". Nevylúčil, že by sa Norbert Bödör objavil v centrále Smeru-SD.

Bödöra v centrále Smeru-SD má spomínať Monika Jankovská vo svojej výpovedi.

Pellegrini: Jankovskú som určite nežiadal riešiť niečo v prospech Kočnera

Expremiér Peter Pellegrini (nezaradený) deklaroval, že si nespomína na taký rozhovor s Monikou Jankovskou, v ktorom by sa rozprávali o Marianovi Kočnerovi a kauze televíznych zmeniek.

"Nie som si vedomý, že by som to s ňou nejako rozoberal," povedal vo štvrtok novinárom.

Ak je pravda, že sa snažila ovplyvňovať rozhodnutie súdu, je to podľa neho zlé a ide o trestný čin.

Pellegrini tvrdí, že spáva pokojne, pretože ju k ničomu takému nikdy nepovzbudzoval.

"Môžem všetkých uistiť, že ja som ju určite nepovzbudzoval, nežiadal ani nechcel, aby riešila niečo v prospech Mariana Kočnera," deklaroval vo štvrtok pred novinármi.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa však snažila ovplyvňovať rozhodnutie súdu, považuje to za nesprávne.

"Ak to robila, určite páchala trestnú činnosť," dodal.

Uviedol tiež, že sa určite viackrát stretli na oficiálnych pracovných rokovaniach. Nepamätá si však obsah všetkých rozhovorov.

Ako premiér chcel podľa vlastných slov robiť všetko pre to, aby spravodlivosť platila pre všetkých rovnako.

Doplnil, že v centrále Smeru-SD nikdy nestretol ani Norberta Bödöra. Poznamenal, že aj vzhľadom na vzťahy s vedením Smeru-SD nebol pri všetkých rozhovoroch, čo spätne hodnotí pozitívne.

Monika Jankovská sa v stredu pred vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) priznala k svojej trestnej činnosti. Vypovedať mala rozsiahlo.

Uviesť mala okolnosti, ktoré sú jej známe o skutkoch, ktoré sú jej kladené za vinu.

Skryť Vypnúť reklamu

Zároveň sa podrobne vyjadrovala aj k osobám, ktoré súvisia s jednotlivými obvineniami, medzi nimi aj k Marianovi Kočnerovi. Stíhaná má byť pre korupčné trestné činy.

Vo väzbe skončila po policajnej akcii Búrka. Ďalšie obvinenia jej pribudli po akcii Víchrica.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prešovčania čakajú na antigénové testovanie.

Starostom podľa hnutia spôsobujú problémy neskoré a neprehľadné informácie, odvoz a likvidácia nebezpečného biologického materiálu či prehnaná byrokracia.

6m
Celoplošné testovanie sa uskutočnilo na prelome októbra  a novembra. V Levickom okrese bolo 108 odberových miest. Jedno z nich v Kalnej nad Hronom.

Vyšetrili spolu 83 623 osôb, podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 20 percent.

5 h
Nový americký prezident Joe Biden.

Ďalším podpisom zase zrušil zákaz vstupu na územie Spojených štátov pre cestujúcich z prevažne moslimských krajín a nariadil tiež zastavenie výstavby múru na hraniciach s Mexikom. Biden najskôr zavolá Trudeauovi, telefonát s Putinom zatiaľ neplánuje.

8 h
Nový prezident USA Joe Biden.

USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

20 h