SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Má Putin ľavobočka? Ruskí investigatívci našli tajomnú miliardárku

Kedysi chudobná dievčina z Leningradu sa po nástupe Putina k moci stala majiteľkou radu luxusných nehnuteľností a vlastní podiel v banke Rossija. Jej dcéra sa na prezidenta podľa odborníkov na tváre podobá.

Ruský prezident Vladimir Putin.Ruský prezident Vladimir Putin. (Zdroj: TASR/AP)

MOSKVA - Novinári ruského investigatívneho portálu Projekt zmapovali pozoruhodný vzostup miliardárky Svetlany Krivonogichovej.

Kedysi chudobná dievčina z Leningradu sa po nástupe Vladimíra Putina k moci stala majiteľkou radu luxusných nehnuteľností a vlastní podiel v banke Rossija.

Jej dcéra je podľa portálu Projekt vládcovia Kremľa nápadne podobná, píše server idnes.cz.

Dnes 45-ročná rodáčka vyrastala vo veľmi skromných pomeroch v komunálnom byte v osamelom leningradskom činžiaku.

Otec vraj pil a čoskoro zomrel, matka sa živila ako maliarka izieb pri miestnej správe bývania, píše v rozsiahlom investigatívnom materiáli nezávislý portál Projekt.

Skryť Vypnúť reklamu

Mladá Světlana si privyrábala ako upratovačka v obchode a zároveň študovala ekonomiku. Zo spolužiakov si ju však nikto nepamätá.

Dvaja susedia uviedli, že v deväťdesiatych rokoch sa po jej boku začal objavovať bohatý muž, údajne činovník petrohradskej radnice.

Práve tam, po boku vtedajšieho starostu Anatolija Sobčaka, odštartovala po páde Sovietskeho zväzu politická kariéra Vladimíra Putina.

Dva zdroje z okolia Krivonogichovej uviedli, že dôvodom jej náhleho zbohatnutia na začiatku nového tisícročia bolo práve priateľstvo s Putinom.

Investigativcom sa v archívoch rezervačných systémov podarilo zistiť, že pohľadná študentka s Putinom lietala do Moskvy. Inokedy cestovala s jeho bodyguardom a súčasným šéfom Národnej gardy Viktorom Zolotovem.

Putinova osobná banka

Keď niekdajší agent KGB zasadol v roku 2000 v Kremli, stala sa dovtedy chudobná dievčina akcionárom niekoľkých významných podnikov.

Skryť Vypnúť reklamu

Predovšetkým banky Rossija, ktorú založili leningradskí aparátnici koncom perestrojky a v ktorej vedení dnes sedia prezidentovi petrohradskí priatelia.

Malá regionálna banka sa po Putinovom nástupe k moci dočkala prílivu prostriedkov zo štátom kontrolovaných firiem, ako je plynárenský gigant Gazprom.

Keď na ňu po anexii Krymu dopadli americké sankcie, Putin nakázal centrálnej banke, aby ju podporila a oznámil, že si do nej nechá posielať svoj prezidentský plat.

Pár rokov po Putinovom nástupe k moci sa Krivnogichová presťahovala do luxusnej rezidencie na Kamennom ostrove.

Do areálu, kde býva najužšia elita ruského režimu: miliardár a prezidentov kamarát z džuda Arkadij Rotenberg či Putinov "osobný bankár" Jurij Kovaľčuk, šéf predstavenstva Rossiji.

Skryť Vypnúť reklamu

Krivonogichová dnes vlastní 2,79 percenta jej akcií a portál Projekt jej celkové imanie odhaduje na 7,7 miliardy rubľov (asi 84 miliónov eur).

Vlastní luxusné nehnuteľnosti v Petrohrade, Moskve a Soči či horské stredisko Igora v Leningradskej oblasti, kam Putin s obľubou jazdí lyžovať a kde sa vydávala jeho dcéra.

Nápadná podoba

Navyše Krivonogichová má dcéru. Narodila sa v čase, keď sa Vladimir Putin chystal na svoje prvé prezidentské voľby. Kolonka "otec" je v matrike prázdna, známe je len "otčestvo", prostredné meno, ktoré sa dedí po otcovi: Vladimirovna.

Investigatívci Projektu jej fotky zo sociálnych sietí poslali špičkovým odborníkom na rozpoznávanie tvárí z britskej University od Bradford.

Podľa ich analýzy sa tvárové rysy Jelizavety Vladimirovny a Vladimira Putina z viac ako 70 percent zhodujú, čo podľa nich značí vysokú pravdepodobnosť príbuzenského vzťahu.

Skryť Vypnúť reklamu

Svetlana Krivonogichová, ktorej vzťah s prezidentom sa údajne pred desiatimi rokmi uzavrel, na otázky novinárov neodpovedala a rýchlo zavesila.

Jej dcéra vzápätí zmazala zo sociálnych sietí všetky svoje fotografie. Portál Projekt ich z etických dôvodov nezverejnil, pretože je maloletá.

"Je to nepresvedčivý, fakticky nepodložený materiál. Je to taká bulvárna provokácia," zhodnotil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov posledný text nezávislého portálu, ktorý sa počas dvoch rokov existencie vypracoval medzi najzaujímavejšie ruské médiá a úspešne mapuje podivuhodne nadobudnuté majetky prominentov.

Putin o svojom súkromí hovorí nerád. Z manželstva s bývalou ženou Ľudmilou má dve dcéry. Tá staršia, Marija Voroncovová, vyštudovala medicínu a je spolumajiteľkou firmy, ktorá sa podieľa na výstavbe luxusné onkologickej kliniky.

Skryť Vypnúť reklamu

Mladšia dcéra Kataríny Tichonovová predtým úspešne pretekala v akrobatickom rokenrole a podľa päť rokov starého zistenia investigatívnych novinárov stojí na čele "Fondu národného intelektuálneho rozvoja" a spoločnosti Innopraktika, ktoré dohliadajú na výstavbu nového vedeckého centra Lomonosovovej univerzity.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

V Poľsku vyšli do ulíc davy ľudí.

Rozhodnutie poľského ústavného súdu z októbra 2020 zakazujúce umelé prerušenie tehotenstva pre vývojové chyby plodu dnes zapísali v zbierke zákonov. Vo viacerých mestách vzápätí vyšli tisíce Poliakov do ulíc protestovať.

3 h
Premiér Igor Matovič počas tlačovej besedy.

Testovanie sa zopakuje podľa premiéra v 37 okresoch, ktoré dosiahli pozitivitu vyššiu ako 1,01 percenta.

6 h
Remdesivir sa skúma ako potenciálny liek na ochorenie Covid-19.

Liečivo získalo povolenie na terapeutické využitie, zatiaľ na pol roka. Liek je už registrovaný vo viacerých krajinách, vo Francúzsku, USA, Švédsku a Nórsku.

10 h
Marine Le Penová.

Popularita prezidenta Macrona je napriek trvajúcemu chaosu ohľadom vakcinácie je pomerne vysoká, v prvom kole by získal 23-24 percent hlasov.

9 h