SME
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Washingtonovi sťali hlavu. Vandali rozbíjali výklady a žiadali: "Vráťte nám pôdu"

Vandali sochy zničili v rámci pripomienky Národného dňa smútku, ktorý má pripomínať utrpenie a zhabanie pôdy pôvodných obyvateľov Ameriky. V ten deň však väčšina Američanov oslavuje Deň vďakyvzdania.

Zničené sochy.Zničené sochy. (Zdroj: Twitter Unicorn Riot )

WASHINGTON - Na sviatok vďakyvzdania v Spojených štátoch skupina za oslobodenie pôvodných obyvateľov PIPL poškodila a zhodila niekoľko sôch amerických štátnikov.

Posprejovala ich heslami ako "žiadna ďalšia genocída", "dekonolizovať" a ďalšími, píše server echo24.cz.

Boli medzi nimi sochy bývalých amerických prezidentov Georga Washingtona či Abrahama Lincolna, uviedla CNN.

Vandali sochy zničili v rámci pripomienky Národného dňa smútku, ktorý pripadá na štvrtý štvrtok v novembri a má pripomínať utrpenie a zhabanie pôdy pôvodných obyvateľov Ameriky.

Skryť Vypnúť reklamu

Prevažná väčšina obyvateľov Spojených štátov si však v rovnakom čase pripomína Deň Vďakyvzdania.

Jeden z najvýznamnejších amerických sviatkov pripomína prvých osadníkov Severnej Ameriky a pomoc, ktorú od Indiánov v prvých rokoch osídľovania dostali.

Sieť vandalov, ktorá si hovorí PIPL, zjavne zaútočila na niekoľkých miestach.

Napríklad v Spokane v štáte Washington poškodila sochu Abrahama Lincolna, keď ju poškvrnila červenou farbou.

Na sochu prvých osadníkov v mineapolliském parku nasprejovala skupina heslá ako "Nie, vďaka" či "Vráťte nám pôdu".

V Minneapolise tiež strhli sochu Georgea Washingtona a pripravili ju o hlavu.

V tomto meste, kde tiež prebiehali masové protesty proti rasizmu a policajnej brutalite po smrti George Floyda, skupina tiež rozbila výklady niekoľkých obchodov a napísala na ne heslo "Vráťte nám pôdu".

Skryť Vypnúť reklamu

Polícia ani v jednom prípade nikoho nezatkla.

K heslu "Vráťte nám pôdu" sa hlási hnutie LANDBACK, ktoré o udalostiach tiež hrdo informovalo.

"Dekolonizácia našich spoločenstiev a ľudí je priamo naviazaná na našej schopnosť prosperovať," uvádza hnutie vo svojom vyhlásení.

S reakciou už tiež poponáhľala správa parku, kde sa nachádza súsošie osadníkov, ktoré vzbudzuje kontroverzie dlhšiu dobu.

"Na odpovede spolupracujeme spoločne s komunitou a o ďalších krokoch sa rozhodneme s využitím optiky rasovej rovnosti," uviedla správa.

Hnutie na premenu sôch prebieha v Spojených štátoch v posledných niekoľkých mesiacoch spoločne s hnutím Black Lives Matter.

Má podporu aj niektorých inštitúcií, ako nedávno písalo Echo24.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie vždy však má strhávanie sôch úspech, keď sa napríklad vandalom nepodarilo strhnúť sochu dvadsiateho piateho prezidenta Spojených štátov Williama McKinleyho, ktorý bol v roku 1901 zavraždený.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prezident USA Joe Biden.

Pre armádu "je prospešné, keď sú jej súčasťou rôznorodí Američania, ktorí dokážu splniť prísne normy vojenskej služby a inkluzívna armáda posilňuje našu národnú bezpečnosť," povedal americký prezident.

2 h
(ilustračné foto)

Toto bola najťažšia kríza na trhu práce od tzv. Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Jej vplyv je oveľa väčší ako vplyv globálnej finančnej krízy v roku 2009," uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce.

5 h
Dočasný šéf polície Peter Kovařík počas vypočúvania pred výborom.

Kovaříka v hlasovaní podporilo desať poslancov, za Hamrana hlasovali šiesti. Predseda výboru Krúpa skonštatoval, že hlasovanie bolo tesné, čo je dôkazom, že v koalícii nebola na mene dohoda.

6 h
Ilustračná fotografia.

KDH naďalej podporuje hybridné testovanie v ohniskách nákazy, teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou.

8 h