SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Učiteľ prestížnej Eton College kritizoval radikálny feminizmus. Prednášku nestiahol, tak ho vyhodili

Študenti sa za profesora postavili. Jeho prepustenie vnímajú ako narušenie slobodného myslenia na akademickej pôde. Nebol by to však prvý profesor, ktorého akademickom svete západu prepustia pre iný názor.

Eton College.Eton College. (Zdroj: FB Eton College.)

LONDÝN - Študenti prestížnej chlapčenskej strednej školy Eton College bojujú proti vyhodeniu učiteľa Willa Knowlanda.

Ten vo svojej prednáške "Paradox patriarchátu" kritizoval radikálny feminizmus, to sa však nepáčilo jeho kolegom.

Keď odmietol online seminár odstrániť, dostal výpoveď za porušenie disciplíny, píše server echo24.cz.

Krok vedenia školy ale strhol búrku. Signatári online petície, prevažne študenti a rodičia, argumentujú, že jeho výklad nevybočoval z roviny akademickej debaty a vychádzal z vedeckých zdrojov, založili pre neho aj fond na prípadné súdne trovy.

Skryť Vypnúť reklamu

Videoprednáška "Paradox patriarchátu" bola určená pre maturitné ročníky elitnej chlapčenské školy v rámci kurzu "Perspektívy".

Ten uvádza žiakov do problematiky kritického myslenia, súčasných kontroverzných a spoločenských debát.

Samotné video sa venuje tradičnému vnímaniu mužských vlastností a pripúšťa vrodené rozdiely v schopnostiach a predispozíciach medzi mužmi a ženami.

Podľa Knowlanda túto rovinu však popiera napríklad radikálny feminizmus.

Na tento postoj sa sťažoval jeden z jeho pedagogických kolegov, v reakcii na to riaditeľ prestížneho gymnázia požiadal Knowlanda, aby text stiahol, rovnako ako videozáznam na Youtube.

To učiteľ odmietol, čím si vyslúžil od vedenia vyhadzov za neuposlúchnutie a porušenie disciplíny.

Skryť Vypnúť reklamu

O osude Knowlanda by mala definitívne rozhodnúť 8. decembra správna rada Eton College.

Študenti však s krokmi chlapčenského gymnázia nesúhlasia a odštartovali petíciu za návrat učiteľa.

Podľa nich v prednáške nepadlo nič extrémne hanlivého, čo by vybočovalo z tradičnej akademickej debaty.

Dodávajú, že sám učiteľ vo svojej prednáške citoval desiatky vedeckých prác a podkladov a pre svoje závery vychádzal z overených akademických zdrojov.

Hoci riaditeľ školy neskôr vysvetlil, že problém nebol vo videu ako skôr v tom, že neposlúchol žiadosť vedenia gymnázia na odstránenie videoprednášky, nechápu, prečo by video ako také vôbec malo zmiznúť.

Za Knowlanda sa postavili nielen žiaci, ale aj niektorí ich rodičia i významní absolventi, do pondelka pozbierali vyše 1800 podpisov.

Skryť Vypnúť reklamu

Podporu vyjadril aj renomovaný harvardský profesor psychológie Steven Pinker, ktorý napísal list riaditeľovi Eton College.

Okrem iného vznikol fond, ktorý má za cieľ pokryť súdne trovy, ak by na to prišlo.

"Pán Knowland predstavil myšlienky vo svojom videu s takou akademickou nuansou a citlivosťou, aké len možno očakávať. Uvádza najmenej 41 akademických citácií," píšu študenti v otvorenom liste pripojenom k ​​petícii.

"Máme problém odhaliť, kde video pána Knowlanda vykročilo z akademickej debaty do roviny skutočne diskriminačného súkromného názoru," dodávajú s tým, že problém nevidia v tom, akým spôsobom pedagóg predložil myšlienky, ale v samotnom charaktere myšlienok.

Ďalej píšu, že sa Knowland ako zástanca menšinového a konzervatívneho názoru stal obeťou väčšinového názorového prúdu, jeho prepustenie vnímajú ako narušenie slobodného myslenia na akademickej pôde.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo svojom liste sa študenti tiež dotkli toho, že vyhadzov Knowlanda priťaží situácii v jeho osobnom živote, pretože má niekoľko detí, pričom jedno z nich trpí handicapom.

Eton College, ktoré sa nachádza blízko Windsoru, patrí k najelitnejším preduniverzitným školám v celom Spojenom kráľovstve.

Prešli ňou desiatky britských premiérov a študovali na nej aj princovia William a Harry z britskej kráľovskej rodiny. Ročné školné je okolo 26-tisíc libier.

Načítavam video...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prezident USA Joe Biden.

Pre armádu "je prospešné, keď sú jej súčasťou rôznorodí Američania, ktorí dokážu splniť prísne normy vojenskej služby a inkluzívna armáda posilňuje našu národnú bezpečnosť," povedal americký prezident.

6 h
(ilustračné foto)

Toto bola najťažšia kríza na trhu práce od tzv. Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Jej vplyv je oveľa väčší ako vplyv globálnej finančnej krízy v roku 2009," uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce.

9 h
Dočasný šéf polície Peter Kovařík počas vypočúvania pred výborom.

Kovaříka v hlasovaní podporilo desať poslancov, za Hamrana hlasovali šiesti. Predseda výboru Krúpa skonštatoval, že hlasovanie bolo tesné, čo je dôkazom, že v koalícii nebola na mene dohoda.

10 h
Ilustračná fotografia.

KDH naďalej podporuje hybridné testovanie v ohniskách nákazy, teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou.

12 h