SME
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Minister školstva musí plán na otvorenie škôl dopracovať

Školy na Slovensku sa od pondelka 7. decembra neotvoria. Minister vypracuje tretí návrh, ako dospieť k otvoreniu škôl od 8. januára.

Minister školstva Branislav Gröhling.Minister školstva Branislav Gröhling. (Zdroj: TASR/Pavel Neubauer)

BRATISLAVA - Školy na Slovensku sa od pondelka 7. decembra neotvoria.

Po rokovaní Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) to povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Ako ďalej priblížil, zároveň bol poverený vypracovaním tretieho návrhu, ako dospieť k otvoreniu škôl od 8. januára.

Plán by chcel Gröhling podľa vlastných slov predstaviť do 23. decembra.

„Verím, že do tretice všetko dobré,“ povedal s tým, že k jeho aktuálnemu plánu bolo na rokovaní ÚKŠ viacero výhrad.

Minister presadzoval testovanie vybraných žiakov, učiteľov a rodičov až po úroveň 70 percent počtu spomedzi menovaných skupín. Pretestovanie všetkých totiž podľa neho nebolo reálne.

Skryť Vypnúť reklamu

„My ako ministerstvo školstva nedokážeme zazmluvňovať zdravotníkov alebo robiť s nimi ďalšie úkony," povedal minister a doplnil, že na toto je potrebná súčinnosť ďalších rezortov.

Spory boli podľa jeho aj o prípadnej dobrovoľnosti alebo povinnosti otestovať sa. Považuje preto za potrebné vyhodnotiť vznesené pripomienky.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) v tejto súvislosti povedal, že uvoľňovať vyučovanie v súčasnej situácii by „nebolo súdne", keďže sa stále môže zhoršiť.

Minister školstva mal podľa neho za úlohu zabezpečiť pretestovanie žiakov v spolupráci so samosprávami, čo sa mu nie celkom podarilo.

„Uvoľníme opatrenia, ale musíme začať testovaním," vyhlásil s tým, že testovanie navrhnuté Gröhlingom by „možno ani nefungovalo".

Skryť Vypnúť reklamu

„Potrebujeme čo najviac testovať," povedal minister a dodal, že za tejto situácie má hlavný hygienik právo povedať, že na vyučovaní sa môžu zúčastniť len tí, ktorí nemajú vírus.

Podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) Gröhling musí plán prerobiť.

"Ten vypracovaný plán rezortom školstva v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Úniou miest Slovenska (ÚMS) zatiaľ nemá kritériá na to, aby prešiel," povedal Mikulec.

Podľa neho je potrebné doriešiť viaceré veci technického i legislatívneho rázu.

"Dohodli sme sa, že zatiaľ teda táto úloha pre ministerstvo školstva trvá a bude ju musieť dopracovať," povedal Mikulec.

Zdôraznil, že diskusia bola konštruktívna.

"Odznelo viacero návrhov riešení, teraz je tu priestor na to, aby rezort spolu so združeniami samospráv tieto veci dopracovali," dodal minister vnútra.

Skryť Vypnúť reklamu

Odmietol tiež, že najskôr ohlásené a následne zrušené pondelkové rokovanie ústredného krízového štábu z dôvodu jeho pracovných povinností môže spochybňovať význam, ktorý je potrebné prikladať téme otvorenia škôl.

"Takto tá otázka vôbec nestojí, nikto dôležitosť tejto témy nepodceňuje, ale môžem vám povedať, že je viacero veľmi dôležitých vecí, ktoré sú v riešení a ja nemôžem byť na dvoch miestach," povedal minister vnútra.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Medzi životne dôležité bezpečnostné záujmy SR patrí zachovanie jej nezávislosti, zvrchovanosti, územnej celistvosti a nedotknuteľnosti hraníc, právneho štátu a demokratického ústavného zriadenia, ako aj ochrana života a zdravia, základných práv a slobôd jej obyvateľov.

60m
Zásah belgických policajtov proti Jozefovi Chovancovi.

Europoslanca Štefanca (KDH) teší, že sa o prípad zaujímajú aj najvyššie orgány Európskej únie. Verí, že spravodlivosť bude dosiahnutá.

2 h
Bratislava cez víkend vytvorí viacero odberových miest, ponúkne aj niekoľko vozidiel MHD s vlastnými odberovými tímami.

Vyšetrili vyše 88-tisíc osôb. Podiel nakazených PCR testami opäť stúpol nad 20 percent. Celkový počet zaočkovaných občanov je 115 399.

5 h
Lekár sa stará o pacienta v nemocnici v Los Angeles.

Slovensko sa v tomto rebríčku umiestnilo na prekvapujúcom mieste.

3 h