SME
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Minister školstva musí plán na otvorenie škôl dopracovať

Školy na Slovensku sa od pondelka 7. decembra neotvoria. Minister vypracuje tretí návrh, ako dospieť k otvoreniu škôl od 8. januára.

Minister školstva Branislav Gröhling.Minister školstva Branislav Gröhling. (Zdroj: TASR/Pavel Neubauer)

BRATISLAVA - Školy na Slovensku sa od pondelka 7. decembra neotvoria.

Po rokovaní Ústredného krízového štábu (ÚKŠ) to povedal minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Ako ďalej priblížil, zároveň bol poverený vypracovaním tretieho návrhu, ako dospieť k otvoreniu škôl od 8. januára.

Plán by chcel Gröhling podľa vlastných slov predstaviť do 23. decembra.

„Verím, že do tretice všetko dobré,“ povedal s tým, že k jeho aktuálnemu plánu bolo na rokovaní ÚKŠ viacero výhrad.

Minister presadzoval testovanie vybraných žiakov, učiteľov a rodičov až po úroveň 70 percent počtu spomedzi menovaných skupín. Pretestovanie všetkých totiž podľa neho nebolo reálne.

Skryť Vypnúť reklamu

„My ako ministerstvo školstva nedokážeme zazmluvňovať zdravotníkov alebo robiť s nimi ďalšie úkony," povedal minister a doplnil, že na toto je potrebná súčinnosť ďalších rezortov.

Spory boli podľa jeho aj o prípadnej dobrovoľnosti alebo povinnosti otestovať sa. Považuje preto za potrebné vyhodnotiť vznesené pripomienky.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) v tejto súvislosti povedal, že uvoľňovať vyučovanie v súčasnej situácii by „nebolo súdne", keďže sa stále môže zhoršiť.

Minister školstva mal podľa neho za úlohu zabezpečiť pretestovanie žiakov v spolupráci so samosprávami, čo sa mu nie celkom podarilo.

„Uvoľníme opatrenia, ale musíme začať testovaním," vyhlásil s tým, že testovanie navrhnuté Gröhlingom by „možno ani nefungovalo".

Skryť Vypnúť reklamu

„Potrebujeme čo najviac testovať," povedal minister a dodal, že za tejto situácie má hlavný hygienik právo povedať, že na vyučovaní sa môžu zúčastniť len tí, ktorí nemajú vírus.

Podľa ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) Gröhling musí plán prerobiť.

"Ten vypracovaný plán rezortom školstva v spolupráci so Združením miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Úniou miest Slovenska (ÚMS) zatiaľ nemá kritériá na to, aby prešiel," povedal Mikulec.

Podľa neho je potrebné doriešiť viaceré veci technického i legislatívneho rázu.

"Dohodli sme sa, že zatiaľ teda táto úloha pre ministerstvo školstva trvá a bude ju musieť dopracovať," povedal Mikulec.

Zdôraznil, že diskusia bola konštruktívna.

"Odznelo viacero návrhov riešení, teraz je tu priestor na to, aby rezort spolu so združeniami samospráv tieto veci dopracovali," dodal minister vnútra.

Skryť Vypnúť reklamu

Odmietol tiež, že najskôr ohlásené a následne zrušené pondelkové rokovanie ústredného krízového štábu z dôvodu jeho pracovných povinností môže spochybňovať význam, ktorý je potrebné prikladať téme otvorenia škôl.

"Takto tá otázka vôbec nestojí, nikto dôležitosť tejto témy nepodceňuje, ale môžem vám povedať, že je viacero veľmi dôležitých vecí, ktoré sú v riešení a ja nemôžem byť na dvoch miestach," povedal minister vnútra.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Celoplošné testovanie sa uskutočnilo na prelome októbra  a novembra. V Levickom okrese bolo 108 odberových miest. Jedno z nich v Kalnej nad Hronom.

Vyšetrili spolu 83 623 osôb, podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 20 percent.

5 h
Nový americký prezident Joe Biden.

Ďalším podpisom zase zrušil zákaz vstupu na územie Spojených štátov pre cestujúcich z prevažne moslimských krajín a nariadil tiež zastavenie výstavby múru na hraniciach s Mexikom. Biden najskôr zavolá Trudeauovi, telefonát s Putinom zatiaľ neplánuje.

8 h
Nový prezident USA Joe Biden.

USA podľa neho čelia "vzostupu politického extrémizmu, nadradenosti belošskej rasy, domáceho terorizmu, ktorému musíme čeliť a ktorý porazíme".

19 h
Joe Biden zložil prísahu.

"Ja, Joe Biden, slávnostne prisahám, že budem čestne vykonávať funkciu prezidenta Spojených štátov a podľa svojich síl budem zachovávať, strážiť a brániť ústavu Spojených štátov. Tak mi Boh pomáhaj," povedal Biden.

21 h