SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

České ministerstvo označilo Václava Klausa za propagátora dezinformácií

Ja a dezinformátor? Odstráňte tú nehoráznosť, píše český exprezident ministrovi Blatnému.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: ČTK)

PRAHA - Pandémiu koronavírusu a šírenie choroby covid-19 sprevádza aj názorová pestrosť v médiách, ktorá reflektuje jednotlivé opatrenia, či kroky v boji s týmto vírusom.

Pestrosť názorov môže mať podobu od spochybňovania účelnosti jednotlivých krokov alebo štatistík až po systematické šírenie dezinformácií o testoch či vakcínach.

Hoaxy často riešia napríklad aj naša polícia, či Ministerstvo zdravotníctva na svojich sociálnych sieťach.

Bojujú proti nim aj v Českej republike. Na webovej stránke Ministerstva zdravotníctva ČR je tomu venovaná rubrika Dezinformácie o covid-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Jedna z jeho posledných správ neváhala označiť za propagátora dezinformácií aj exprezidenta Václava Klausa, ktorý sa k aktuálnej situácii vyjadruje či už v médiách alebo prostredníctvom webovej stránky Inštitútu Václava Klausa.

Známe osobnosti často propagujú dezinformácie

"Výrazne sa prejavil trend, ktorý môžeme pozorovať po väčšinu trvania pandémie, a to preberanie výrazných výrokov a silných vyhlásení verejne známych osobností a odborníkov dezinformačnými webmi, ktoré ich používajú na podporu nimi propagovaných dezinformácií a konšpiračných teórií. V poslednej dobe k tomu došlo napríklad s výstupmi Václava Klausa a imunológa Jiřího Berana," píše sa na stránke Ministerstva zdravotníctva ČR.

Táto informácia vyvolala okamžitú reakciu exprezidenta.

Skryť Vypnúť reklamu

"Odstráňte tú nehoráznosť"

Václav Klaus zverejnil list, ktorý zaslal ministrovi zdravotníctva Janovi Blatnému, v ktorom sa zásadne a kategoricky ohradil proti zaradeniu medzi autorov "výrazných výrokov a silných vyhlásení", ktoré údajne slúžia na podporu "dezinformácií a konšpiračných teórií."

Zároveň ministra žiada, aby mu tento neprijateľný útok vysvetlil a aby nechal dotyčný text zo stránok Ministerstva zdravotníctva odstrániť a aby z tejto nehoráznosti vyvodil patričné dôsledky.

"Ako politik máte samozrejme nárok na svoje politické názory a na hodnotiace súdy iných politických názorov. Nikdy by ma nenapadlo takýto nárok spochybňovať. Tu však nejde o Váš názorový polemický súd, ale o informáciu zverejnenú na oficiálnej platforme ústredného orgánu štátnej správy Slovenskej republiky," píše Václav Klaus.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho je neprijateľné, aby webové stránky ministerstva slúžili na napádanie, dehonestovanie a k nepodloženým obvineniam nielen človeka, ktorý bol dvakrát predsedom vlády a dvakrát prezidentom republiky, ale akéhokoľvek iného občana.

"A je úplne irelevantné, či urážlivé vety spísali a na ministerský web vyvesili jeho úradníci, alebo snáď dokonca nejaká najatá aktivistická organizácia. Oficiálne stránky Ministerstva zdravotníctva sú relevantnou úradnou cestou na komunikáciu s verejnosťou a musia byť chápané ako výraz oficiálneho postoja Vášho úradu," myslí si exprezident Českej republiky.

Blatný: Nemyslím si, že dezinformácie vyvoláva

Minister Blatný novinárom v Snemovni povedal, že si nemyslí, že by Klaus chcel dezinformácie vyvolávať, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho sa však stupňuje aktivita ľudí, ktorí tak robia a používajú na to výroky alebo správanie niektorých významných osobností, ktoré môžu byť pre ostatných vzorom.

Podľa Blatného ide skôr o prosbu, aby takíto ľudia išli dobrým príkladom a "vyrazili zbraň z rúk tým, ktorí na základe ich správania vytvárajú dezinformácie."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Európska únia

Poľsko rýchlo reaguje a zákonom zabráni Twitteru alebo Facebooku vykonávať cenzúru

"Zákon o slobode spôsobí, že Poľsko zdvihne prápor slobody v časoch nekontrolovateľnej cenzúry vo svete," napísal námestník ministra.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki.
Slovensko

Epidemická situácia na Slovensku by sa mala mierne zlepšiť, uviedol Krajčí

Taktiež sa zdá, že sa zlepší aj prognóza úmrtí pacientov.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).
Slovensko

Sulík: Pri riešení pandemickej situácie sa blížime k rozumnému kompromisu

Zmení premiér plán celoplošného testovania na regionálne?

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS)-
Zahraničie

Buriči chceli v Kongrese USA "zajať a zavraždiť" zákonodarcov, tvrdí prokuratúra

Právnici žiadajú väzbu pre Jacoba Chansleyho zo štátu Arizona - šíriteľa pravicovej konšpiračnej teórie QAnon.

QŠaman v Kongrese.