SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
EURÓPSKA ÚNIA

České ministerstvo označilo Václava Klausa za propagátora dezinformácií

Ja a dezinformátor? Odstráňte tú nehoráznosť, píše český exprezident ministrovi Blatnému.

Václav Klaus.Václav Klaus. (Zdroj: ČTK)

PRAHA - Pandémiu koronavírusu a šírenie choroby covid-19 sprevádza aj názorová pestrosť v médiách, ktorá reflektuje jednotlivé opatrenia, či kroky v boji s týmto vírusom.

Pestrosť názorov môže mať podobu od spochybňovania účelnosti jednotlivých krokov alebo štatistík až po systematické šírenie dezinformácií o testoch či vakcínach.

Hoaxy často riešia napríklad aj naša polícia, či Ministerstvo zdravotníctva na svojich sociálnych sieťach.

Bojujú proti nim aj v Českej republike. Na webovej stránke Ministerstva zdravotníctva ČR je tomu venovaná rubrika Dezinformácie o covid-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Jedna z jeho posledných správ neváhala označiť za propagátora dezinformácií aj exprezidenta Václava Klausa, ktorý sa k aktuálnej situácii vyjadruje či už v médiách alebo prostredníctvom webovej stránky Inštitútu Václava Klausa.

Známe osobnosti často propagujú dezinformácie

"Výrazne sa prejavil trend, ktorý môžeme pozorovať po väčšinu trvania pandémie, a to preberanie výrazných výrokov a silných vyhlásení verejne známych osobností a odborníkov dezinformačnými webmi, ktoré ich používajú na podporu nimi propagovaných dezinformácií a konšpiračných teórií. V poslednej dobe k tomu došlo napríklad s výstupmi Václava Klausa a imunológa Jiřího Berana," píše sa na stránke Ministerstva zdravotníctva ČR.

Táto informácia vyvolala okamžitú reakciu exprezidenta.

Skryť Vypnúť reklamu

"Odstráňte tú nehoráznosť"

Václav Klaus zverejnil list, ktorý zaslal ministrovi zdravotníctva Janovi Blatnému, v ktorom sa zásadne a kategoricky ohradil proti zaradeniu medzi autorov "výrazných výrokov a silných vyhlásení", ktoré údajne slúžia na podporu "dezinformácií a konšpiračných teórií."

Zároveň ministra žiada, aby mu tento neprijateľný útok vysvetlil a aby nechal dotyčný text zo stránok Ministerstva zdravotníctva odstrániť a aby z tejto nehoráznosti vyvodil patričné dôsledky.

"Ako politik máte samozrejme nárok na svoje politické názory a na hodnotiace súdy iných politických názorov. Nikdy by ma nenapadlo takýto nárok spochybňovať. Tu však nejde o Váš názorový polemický súd, ale o informáciu zverejnenú na oficiálnej platforme ústredného orgánu štátnej správy Slovenskej republiky," píše Václav Klaus.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho je neprijateľné, aby webové stránky ministerstva slúžili na napádanie, dehonestovanie a k nepodloženým obvineniam nielen človeka, ktorý bol dvakrát predsedom vlády a dvakrát prezidentom republiky, ale akéhokoľvek iného občana.

"A je úplne irelevantné, či urážlivé vety spísali a na ministerský web vyvesili jeho úradníci, alebo snáď dokonca nejaká najatá aktivistická organizácia. Oficiálne stránky Ministerstva zdravotníctva sú relevantnou úradnou cestou na komunikáciu s verejnosťou a musia byť chápané ako výraz oficiálneho postoja Vášho úradu," myslí si exprezident Českej republiky.

Blatný: Nemyslím si, že dezinformácie vyvoláva

Minister Blatný novinárom v Snemovni povedal, že si nemyslí, že by Klaus chcel dezinformácie vyvolávať, píše server echo24.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa neho sa však stupňuje aktivita ľudí, ktorí tak robia a používajú na to výroky alebo správanie niektorých významných osobností, ktoré môžu byť pre ostatných vzorom.

Podľa Blatného ide skôr o prosbu, aby takíto ľudia išli dobrým príkladom a "vyrazili zbraň z rúk tým, ktorí na základe ich správania vytvárajú dezinformácie."

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Premiér sa vyhrážal pádom vlády, ak neschválime zavedenie pokút, tvrdí poslanec SaS

Poslanec Cmorej kritizuje schválené zmeny, označil to za demotivujúce a dehonestujúce pre každého zdravotníka, "ktorý robí čo môže".

Peter Cmorej (SaS)
Kresťanstvo

ECAV na Slovensku oslavuje 100 rokov svojich moderných dejín

Evanjelická cirkev augsburského vyznania je druhá najväčšia cirkev na území Slovenska. Vyznáva Ježiša Krista ako hlavu všeobecnej kresťanskej cirkvi.

Biskupi ECAV Ján Hroboň, Ivan Eľko a Peter Mihoč a dozorkyňa Západného dištriktu Renáta Vinczeová.
Slovensko

V nedeľu pribudlo 1999 nových prípadov a 52 úmrtí

Vyšetrili takmer 50-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 17 percent. Včera sa zaočkovalo 2 275 ľudí, celkovo ich je 60 079.

ilustračná foto
Zahraničie

V súvislosti s Navaľného návratom zadržali takmer 70 ľudí

Navaľnyj bol zadržaný po prílete do Moskvy pre vyhýbanie sa povinnosti hlásiť sa na väzenskej inšpekcii, ako mu to ukladajú podmienky stanovené súdom v rámci podmienečného trestu, oznámila Federálna služba pre výkon trestu.

Navaľného podporovateľov na letisku Vnukovo polícia zatkla.