SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
KULTÚRA

Kanadská filmová hviezda už nie je ženou. Prijala meno Elliot

Coming out hviezdy prinútil Netflix k zmene. V seriáli bude hrať aj naďalej postavu lesbickej ženy. Môže sa stať prvým hercom, ktorý bude nominovaný na Oscara v ženskej i mužskej kategórii.

Donedávna herečka Ellen Page, dnes herec Elliot Page.Donedávna herečka Ellen Page, dnes herec Elliot Page. (Zdroj: SITA/AP)

OTTAWA - Kanadská herečka predtým známa ako Ellen Pageová, ktorá sa objavila v snímkach Juno či X-Men: Budúca minulosť, oznámila na Twitteri svetu, že je trans, prijala meno Elliot a od tejto chvíle sa bude označovať ako "on".

Nejde o jej prvý verejný coming out. V roku 2014 oznámila vtedy ešte ako Ellen, že je lesba, píše server novinky.cz.

Elliot dlhodobo podporoval, vtedy ešte pod menom Ellen, osoby s menšinovou sexuálnou orientáciou.

Sám žije s tanečnicou Emmou Portnerovou, ktorá utorkové rozsiahle vyhlásenie na sociálnej sieti okomentovala stručne a výstižne: "Milujem ťa, Elliot."

Skryť Vypnúť reklamu

"Som šťastný, že toto môžem napísať, že tu môžem byť a že som došiel v živote až sem," uviedol Elliot vo vyhlásení.

Vzápätí však priznal, že napriek všetkej radosti má obavy z prejavov nenávisti, vtipov a násilia.

Vo zvyšku vyhlásení sa potom venoval Elliot okrem iného diskriminácii trans osôb, keď pripomenul, že najmenej 40 ich tento rok bolo zavraždených.

V závere vyjadril podporu všetkým trans osobám, ktorým sľúbil, že urobí všetko pre to, aby sa pre nich stal svet lepším miestom.

V seriáli The Umbrella Academy hrá Elliot postavu rýdzo ženskú.

Spoločnosť Netflix, ktorá seriál z alternatívneho sveta vysiela, oznámila, že Elliot Page bude pokračovať v ženskej úlohe superhrdinky, ktorú v seriáli stvárňuje.

"Sme hrdí na našu superhrdinku. Tešíme sa na teba v tretej sérii, Elliot! " znel komentár oficiálneho účtu Netflix pod vyhlásením, ktoré Elliot v utorok zverejnil.

Skryť Vypnúť reklamu

Netflix taktiež v seriáli okamžite zmenil titulky. Meno Ellen Page nahradilo novo Elliot Page, čoho si fanúšikovia seriálu okamžite všimli.

Zatiaľ čo mnohí americkú spoločnosť za rozhodnutie chvália a sú zvedaví, či sa seriálová postava tiež stane transgenderom, iní už také nadšenie nezdieľajú.

Kritici rozhodnutia sa zamýšľajú najmä nad tým, či by opačný akt, teda ak by do úlohy transgender postavy tvorcovia obsadili heterosexuálneho herca či herečku, nevyvolal vlnu nevôle.

"Som rozhodne za, aby sa Elliot cítil šťastne. Ale taký prípad je len ďalším príkladom šialenej politickej korektnosti. Teraz tu máme muža, ktorý v seriáli hrá lesbickú ženu. Napriek tomu ľudia stále hovoria o predpojatosti," uviedol jeden z fanúšikov na Twitteri.

Skryť Vypnúť reklamu

Zaznievajú tiež opačné hlasy, ktoré dokazujú, že Elliotove rozhodnutie skutočne rozdelilo fanúšikov seriálu.

"Máme tu stovky rolí, keď transgender postavu hrajú cisgender herci. Myslím, že sa svet nezrúti, keď niekoľko transgender hercov bude hrať cisgender postavy," myslí si jedna z fanúšičiek seriálu.

Tridsaťtriročný Elliot sa dostal do povedomia publika rolami najmä vo filmoch X-Men: Posledný vzdor (2005), Juno (2006), Počiatok (2010), X-Men: Budúca minulosť (2014), Všetko, čo mám (2015) či v seriálu Umbrella Academy (2019).

Za snímku Juno bol nominovaný na Oscara, vtedy ešte v ženskej kategórii. Ak sa mu bude dariť aj naďalej, môže sa stať prvým hercom, ktorý bude nominovaný na Oscara v ženskej i mužskej kategórii.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prezident USA Joe Biden.

Pre armádu "je prospešné, keď sú jej súčasťou rôznorodí Američania, ktorí dokážu splniť prísne normy vojenskej služby a inkluzívna armáda posilňuje našu národnú bezpečnosť," povedal americký prezident.

3 h
(ilustračné foto)

Toto bola najťažšia kríza na trhu práce od tzv. Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Jej vplyv je oveľa väčší ako vplyv globálnej finančnej krízy v roku 2009," uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce.

7 h
Dočasný šéf polície Peter Kovařík počas vypočúvania pred výborom.

Kovaříka v hlasovaní podporilo desať poslancov, za Hamrana hlasovali šiesti. Predseda výboru Krúpa skonštatoval, že hlasovanie bolo tesné, čo je dôkazom, že v koalícii nebola na mene dohoda.

8 h
Ilustračná fotografia.

KDH naďalej podporuje hybridné testovanie v ohniskách nákazy, teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou.

10 h