SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Náš plán obnovy kladie dôraz na efektívnosť vo všetkých oblastiach, hovorí SaS

Koaličná strana SaS v piatok predstavila svoju verziu Plánu obnovy a odolnosti SR. Kladie dôraz na efektívnosť, a to vo všetkých oblastiach.

Minister hospodárstva Richard Sulík.Minister hospodárstva Richard Sulík. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Koaličná strana SaS v piatok predstavila svoju verziu Plánu obnovy a odolnosti SR. Kladie dôraz na efektívnosť, a to vo všetkých oblastiach.

Uviedli to predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík a europoslanec Eugen Jurzyca (SaS).

Ako príklad spomenul Jurzyca opatrenie z oblasti zelenej ekonomiky, pri ktorom by európske peniaze mal dostať ten, kto eliminuje jednu tonu oxidu uhličitého (CO2) z ovzdušia najlacnejšie.

V pláne SaS nechýba ani Sulíkov odvodový bonus.

"Tieto peniaze sa môžu stať spásou aj prekliatím," zhodnotil Jurzyca európskych 5,8 miliardy eur, ktoré má Slovensko dostať z Fondu obnovy.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdôraznil, že hrozí, že ak peniaze nebudú využité dobre, podporia sa "zombie" firmy a projekty, ktoré nemajú čo robiť v ekonomike.

Tie budú vytláčať z trhu zdravé firmy a projekty.

Efektívnosť v ich verzii hrá dôležitú úlohu vo všetkých oblastiach, nie len pri zelenej ekonomike. Ide aj o efektívnejšie rekonštrukcie verejných budov, rehabilitáciu školstva či vedy.

"Z mojich ďalších srdcoviek by som vybral ešte fiškálnu decentralizáciu, ktorá by mala zabezpečiť, aby sa obciam oplatilo získavať na svoje územie podnikateľov a nie ministrov, ktorí im prídu dať dotácie," podotkol Jurzyca.

Spomenul ďalej aj slobodu odpisovania tak, aby odpisovanie umožnilo podnikateľom investovať rýchlejšie a efektívnejšie.

"Som rád, že sa v dokumente nachádza aj moja srdcovka - odvodový bonus, pretože to je typ reforiem, ktoré si Únia predstavuje, že by sa za tieto peniaze mali realizovať," poznamenal Sulík.

Skryť Vypnúť reklamu

V dokumente takisto koaličná strana navrhuje zaviesť "estónsku" firemnú daň, či zrealizovať komplexnú pozemkovú reformu.

Nechýbajú ani opatrenia na dosiahnutie dostupnejšieho predškolského vzdelávania, digitalizácie v základnom a strednom školstve, či na rozvoj vybavenia vysokých škôl podmienený výsledkami.

Koaličná strana tiež navrhuje investície do infraštruktúry základných a stredných škôl a financovanie výskumu na základe výsledkov.

V rámci zelenej ekonomiky navrhuje aj opatrenia na sanáciu ekologických záťaží, flexibilnejšiu prenosovú sústavu a efektívnejšie využitie obnoviteľných zdrojov energie (OZE), dekarbonizáciu hutníckeho priemyslu.

Realizácia všetkých opatrení v dokumente SaS by si vyžiadala asi 7,9 miliardy eur.

Plán sa tak podľa Sulíkových slov rozhodli navrhnúť o dve miliardy drahší preto, lebo nie je známa presná konečná suma a dôvodom je aj lepšia pozícia vyjednávačov, ktorí takto majú priestor a vedia z niektorých projektov ustúpiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako dodal Sulík, koaličná strana SaS sa bude snažiť pretlačiť z ich verzie plánu čo najviac do konečného spoločného dokumentu Slovenska.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prezident USA Joe Biden.

Pre armádu "je prospešné, keď sú jej súčasťou rôznorodí Američania, ktorí dokážu splniť prísne normy vojenskej služby a inkluzívna armáda posilňuje našu národnú bezpečnosť," povedal americký prezident.

3 h
(ilustračné foto)

Toto bola najťažšia kríza na trhu práce od tzv. Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Jej vplyv je oveľa väčší ako vplyv globálnej finančnej krízy v roku 2009," uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce.

7 h
Dočasný šéf polície Peter Kovařík počas vypočúvania pred výborom.

Kovaříka v hlasovaní podporilo desať poslancov, za Hamrana hlasovali šiesti. Predseda výboru Krúpa skonštatoval, že hlasovanie bolo tesné, čo je dôkazom, že v koalícii nebola na mene dohoda.

8 h
Ilustračná fotografia.

KDH naďalej podporuje hybridné testovanie v ohniskách nákazy, teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou.

10 h