SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Náš plán obnovy kladie dôraz na efektívnosť vo všetkých oblastiach, hovorí SaS

Koaličná strana SaS v piatok predstavila svoju verziu Plánu obnovy a odolnosti SR. Kladie dôraz na efektívnosť, a to vo všetkých oblastiach.

Minister hospodárstva Richard Sulík.Minister hospodárstva Richard Sulík. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Koaličná strana SaS v piatok predstavila svoju verziu Plánu obnovy a odolnosti SR. Kladie dôraz na efektívnosť, a to vo všetkých oblastiach.

Uviedli to predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík a europoslanec Eugen Jurzyca (SaS).

Ako príklad spomenul Jurzyca opatrenie z oblasti zelenej ekonomiky, pri ktorom by európske peniaze mal dostať ten, kto eliminuje jednu tonu oxidu uhličitého (CO2) z ovzdušia najlacnejšie.

V pláne SaS nechýba ani Sulíkov odvodový bonus.

"Tieto peniaze sa môžu stať spásou aj prekliatím," zhodnotil Jurzyca európskych 5,8 miliardy eur, ktoré má Slovensko dostať z Fondu obnovy.

Skryť Vypnúť reklamu

Zdôraznil, že hrozí, že ak peniaze nebudú využité dobre, podporia sa "zombie" firmy a projekty, ktoré nemajú čo robiť v ekonomike.

Tie budú vytláčať z trhu zdravé firmy a projekty.

Efektívnosť v ich verzii hrá dôležitú úlohu vo všetkých oblastiach, nie len pri zelenej ekonomike. Ide aj o efektívnejšie rekonštrukcie verejných budov, rehabilitáciu školstva či vedy.

"Z mojich ďalších srdcoviek by som vybral ešte fiškálnu decentralizáciu, ktorá by mala zabezpečiť, aby sa obciam oplatilo získavať na svoje územie podnikateľov a nie ministrov, ktorí im prídu dať dotácie," podotkol Jurzyca.

Spomenul ďalej aj slobodu odpisovania tak, aby odpisovanie umožnilo podnikateľom investovať rýchlejšie a efektívnejšie.

"Som rád, že sa v dokumente nachádza aj moja srdcovka - odvodový bonus, pretože to je typ reforiem, ktoré si Únia predstavuje, že by sa za tieto peniaze mali realizovať," poznamenal Sulík.

Skryť Vypnúť reklamu

V dokumente takisto koaličná strana navrhuje zaviesť "estónsku" firemnú daň, či zrealizovať komplexnú pozemkovú reformu.

Nechýbajú ani opatrenia na dosiahnutie dostupnejšieho predškolského vzdelávania, digitalizácie v základnom a strednom školstve, či na rozvoj vybavenia vysokých škôl podmienený výsledkami.

Koaličná strana tiež navrhuje investície do infraštruktúry základných a stredných škôl a financovanie výskumu na základe výsledkov.

V rámci zelenej ekonomiky navrhuje aj opatrenia na sanáciu ekologických záťaží, flexibilnejšiu prenosovú sústavu a efektívnejšie využitie obnoviteľných zdrojov energie (OZE), dekarbonizáciu hutníckeho priemyslu.

Realizácia všetkých opatrení v dokumente SaS by si vyžiadala asi 7,9 miliardy eur.

Plán sa tak podľa Sulíkových slov rozhodli navrhnúť o dve miliardy drahší preto, lebo nie je známa presná konečná suma a dôvodom je aj lepšia pozícia vyjednávačov, ktorí takto majú priestor a vedia z niektorých projektov ustúpiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako dodal Sulík, koaličná strana SaS sa bude snažiť pretlačiť z ich verzie plánu čo najviac do konečného spoločného dokumentu Slovenska.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Kresťanstvo

ECAV na Slovensku oslavuje 100 rokov svojich moderných dejín

Evanjelická cirkev augsburského vyznania je druhá najväčšia cirkev na území Slovenska. Vyznáva Ježiša Krista ako hlavu všeobecnej kresťanskej cirkvi.

Biskupi ECAV Ján Hroboň, Ivan Eľko a Peter Mihoč a dozorkyňa Západného dištriktu Renáta Vinczeová.
Slovensko

V nedeľu pribudlo 1999 nových prípadov a 52 úmrtí

Vyšetrili takmer 50-tisíc osôb. Podiel nakazených pri PCR testoch klesol na 17 percent. Včera sa zaočkovalo 2 275 ľudí, celkovo ich je 60 079.

ilustračná foto
Zahraničie

V súvislosti s Navaľného návratom zadržali takmer 70 ľudí

Navaľnyj bol zadržaný po prílete do Moskvy pre vyhýbanie sa povinnosti hlásiť sa na väzenskej inšpekcii, ako mu to ukladajú podmienky stanovené súdom v rámci podmienečného trestu, oznámila Federálna služba pre výkon trestu.

Navaľného podporovateľov na letisku Vnukovo polícia zatkla.
Slovensko

Slováci sa jednorazovo celoplošne otestujú. Budú mať na to 9 dní

Kontinuálne testovanie sa začne 18. januára a skončí sa 26. januára. Občania môžu využiť rôzne možnosti toho, kde sa nechajú otestovať.

Premiér Igor Matovič.