SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Počas víkendu sa uskutoční pilotné testovanie na školách a následne sa od 7. decembra spustí ich otváranie

Otvoria tie školy, ktoré prejavia záujem.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) a premiér Igor Matovič (OĽaNO).Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) a premiér Igor Matovič (OĽaNO). (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Počas víkendu sa uskutoční pilotné testovanie na školách, následne sa od pondelka 7. decembra spustí otváranie tých škôl, ktoré o to prejavia záujem.

Na spoločnej tlačovej besede po mimoriadnom rokovaní vlády to oznámil minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) a premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Minister priblížil, že nasledujúce dni budú zverejňované vyhlášky, rozhodnutia a manuály k otvoreniu škôl.

Podotkol, že aj keď bude v dokumentoch uvedený dátum pondelok 7. decembra, všetky školy sa k danému termínu otvoriť nemusia.

Šéf rezortu školstva zároveň dodal, že sa chcú pripraviť najmä na január a počas testovania chcú odhaliť všetky technické chyby a tiež nastaviť pravidlá.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa Matoviča sa školy nemusia otvárať iba na začiatku týždňa, no môžu tak urobiť aj uprostred týždňa.

Tvrdí, že bude na slobode riaditeľa a zriaďovateľa, či sa rozhodne otvoriť niektorú triedu alebo celú školu.

Matovič vo svojom statuse na sociálnej sieti spresnil, že vznikne možnosť prezenčnej výučby pre tie deti druhého stupňa základných škôl a stredných škôl, ktoré sa budú vedieť preukázať negatívnym testom.

Ten by nemal byť starší viac ako sedem, 14, či 21 dní v závislosti od vážnosti epidemiologickej situácie v danom okrese.

„Teraz je len na zriaďovateľoch a najmä rodičoch, odkedy sa to tak stane aj v ich škole,“ napísal.

Podpredseda vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina) uviedol na tlačovej konferencii, že z hľadiska ústavno-právnej roviny sa vykonával test proporcionality, ktorý sa napríklad využil aj pri celoplošnom testovaní.

Skryť Vypnúť reklamu

Dnes by mal predstaviť správu, že podmienka negatívneho testu na vstup dieťaťa do školy je v súlade s právom a nejde o diskrimináciu detí.

Strana Hlas - sociálna demokracia (Hlas-SD) v tejto súvislosti odmieta vytváranie dvoch kategórií žiakov a považuje to za zbytočnú šikanu učiteľov, rodičov a detí.

„Výsledok rokovania vlády svedčí o tom, že ide o improvizáciu predsedu vlády s nejasným výsledkom podobným tomu, aký sa v plnej miere ukázal po celoplošnom testovaní,“ uviedla hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Prezident USA Joe Biden.

Pre armádu "je prospešné, keď sú jej súčasťou rôznorodí Američania, ktorí dokážu splniť prísne normy vojenskej služby a inkluzívna armáda posilňuje našu národnú bezpečnosť," povedal americký prezident.

3 h
(ilustračné foto)

Toto bola najťažšia kríza na trhu práce od tzv. Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch 20. storočia. Jej vplyv je oveľa väčší ako vplyv globálnej finančnej krízy v roku 2009," uviedol generálny riaditeľ Medzinárodnej organizácie práce.

6 h
Dočasný šéf polície Peter Kovařík počas vypočúvania pred výborom.

Kovaříka v hlasovaní podporilo desať poslancov, za Hamrana hlasovali šiesti. Predseda výboru Krúpa skonštatoval, že hlasovanie bolo tesné, čo je dôkazom, že v koalícii nebola na mene dohoda.

7 h
Ilustračná fotografia.

KDH naďalej podporuje hybridné testovanie v ohniskách nákazy, teda kombináciu plošného regionálneho a cieleného testovania mobilnou formou.

9 h