SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

V Minneapolise už prepadávajú autá za bieleho dňa. Polícia bez peňazí nestíha

"Sme v obkľúčení. Prebudíte sa a idete do postele plný strachu, pretože neviete, čo sa bude diať ďalej ... a naše mesto nás nedokáže ochrániť," hovorí obyvateľka.

Prepadnutie auta za bieleho dňa sa stáva v Minneapolise novým fenoménom.Prepadnutie auta za bieleho dňa sa stáva v Minneapolise novým fenoménom. (Zdroj: Twitter KARE11)

MINNEAPOLIS - Americké mesto Minneapolis zažíva od vypuknutia protestov proti policajnej brutalite nezvyčajne vysokú mieru lúpeží a násilností.

Počet násilných prepadnutí áut za denného svetla prinútil polícii dokonca prísť s novou kategóriou pre tento druh lúpeží, píše server idnes.cz.

Ešte horšie je ale situácia v Chicagu, kde len v jednom policajnom okrsku došlo k viac vraždám ako v celom Minneapolise.

Prepadnutia áut za denného svetla. Neustávajúci zvuk streľby, ktorý už obyvatelia prestávajú vnímať. Zranený sedemročný chlapec a zabitá sedemnásťročná dievčina s prestrelenou hlavou. Taká je krutá realita dnešného Minneapolisu.

Skryť Vypnúť reklamu

Od májovej smrti drobného kriminálnika Georgea Floyda, ktorá rozpútala masové protesty proti rasisticky motivovanej policajnej brutalite, sa Minneapolis stal dejiskom nebývalého množstva násilností.

Viac ako 500 ľudí postrelili, dvakrát toľko ako v predchádzajúcom roku. Ide o najväčší počet za poslednú dekádu.

Guľky boli príčinou smrti sedemdesiatich ôsmich ľudí. Počet vrážd stúpol o viac ako päťdesiat percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Minneapolis sa nebezpečne približuje neslávne slávnemu roku 1995. Kvôli deväťdesiatim piatimvraždám vtedy denník The New York Times prekrstil mesto na "Murderapolis (mesto vraždy)".

Vtedajší lídri mesta povedali stanici KSTP, že aj keď išlo o "hrozivú" dobu, súčasnosť ich desí oveľa viac.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa nich násilnosti neboli tak náhodné a mesto malo koordinovaný plán, ako im čeliť.

Minneapolis s istou nadsádzkou začína pripomínať dejisko populárnej videohernej série Grand Theft Auto (GTA).

Prípady takzvaného carjacking, násilného prepadnutí auta s vodičom vnútri, stúpli v porovnaní s minulým novembrom o 537 percent, uvádza miestny denník Star Tribune.

Len počas sobotňajšieho rána polícia počas jednej hodiny zaznamenala tri separátne prípady carjackingu.

Páchatelia často využívajú momentov, keď je pozornosť vodičov pripútaná niečím iným, medzi obeťami sa hojne vyskytujú seniori a osamelé ženy.

"Podozriví sa pýtajú na cestu, potom okradnú obeť o peňaženku, telefón alebo auto," varovala polícia.

Obyvateľom radí, aby so sebou nosili len základné veci a aby sa s násilníkmi nepúšťali do sporu.

Skryť Vypnúť reklamu

Polícia až do 22. septembra tento typ násilného prepadnutia zahŕňala pod širšie kategórie lúpeží a krádeží áut, pretože šlo len o minoritné prípady.

Teraz ide o tak častý fenomén, že prinútil úrady vytvoriť nový kódovací systém.

"Čelíme pandémii násilností," povedala denníku The Washington Post komunitný aktivistka Cathy Spannová.

"Sme v obkľúčení. Prebudíte sa a idete do postele plný strachu, pretože neviete, čo sa bude diať ďalej ... a naše mesto nás nedokáže ochrániť. "

Obyvatelia si od návrhu minneapolskej mestskej rady na zníženie finančných prostriedkov pre políciu (defund the police) a jej nahradenie "oddelením komunitnej bezpečnosti a prevencie násilia" sťažujú, že strážcovia poriadku sa na mieste kriminálnych incidentov po vytočení 911 často vôbec neobjavia alebo prídu príliš neskoro.

Skryť Vypnúť reklamu

Policajné oddelenie uvádza, že nemá dostatok strážnikov kvôli tomu, ako mnohí z nich odchádzajú zo služby.

Policajné zbory opustilo vyše sto členov, viac než obvyklý dvojnásobok. Niektorí ako dôvod uvádzali postraumatický stres, prípadne tiež popáleniny a ďalšie zranenia, ktorá utrpeli počas potláčania protestov proti policajnej brutalite.

Vedenie mestskej polície sa obáva, že ak sa odpínanie odznakov nezastaví, nebudú mať strážcovia poriadku dosť síl, aby odpovedali na núdzové hovory.

Kvôli žalostnej situácii muselo mesto najať policajtov zo susedných oddelení.

Viac ako štyristo obyvateľov usporiadalo virtuálne stretnutie, na ktorom sa vyjadrovali k násilnostiam v meste.

Podľa denníka Star Tribune stretnutie predovšetkým ukázalo rozdelenosť mesta v otázke riešenia naliehavého problému.

Skryť Vypnúť reklamu

Niektorí obyvatelia prosili policajtov, nech zostanú v službe, zatiaľ čo iní požadovali zbaviť sa policajných oddelení kompletne.

Inde je situácia ešte horšia

Experti však varujú pred príliš alarmistickými interpretáciami. Podľa nich bývajú všeobecne počty vrážd nestále. Poukazujú tiež na to, že aj keď dianie v meste vzbudzuje hrôzu, stále je na uliciach bezpečnejšie ako v iných mestách Stredozápadu, v Milwaukee a Chicagu.

List Chicago Sun-Times podotýka, že len v jednom z dvadsiatich dvoch policajných okrskov sa odohralo skoro deväťdesiat vrážd, viac ako v celom Minneapolise.

Celkom v Chicagu došlo k viac ako 700 násilným úmrtiam, čo je viac ako päťdesiatpercentné zvýšenie v porovnaní s predchádzajúcim rokom.

Nárast násilností zažili aj ďalšie mestá: New York, Los Angeles, Milwaukee, San Francisco či Nashville.

Skryť Vypnúť reklamu

Čísla Chicaga sú napriek tomu ohromujúce. New York, najľudnatejšie mesto USA, hlási za tento rok 405 násilných úmrtí a San Francisco len 50.

Vysoká miera násilností zrejme súvisí s rekordnými nákupmi zbraní, ktoré reflektovali rad stresových udalostí turbulentného roku 2020.

Pandémia koronavírusu a na ňu napojené ekonomické ťažkosti, rasové protesty proti policajnému násiliu a vyhrotená atmosféra prezidentských volieb vyvolali u mnohých Američanov pocit ohrozenia, ktorí riešili práve nákupom strelnej zbrane.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

Pri spojení Bratislavy a Košíc sa treba zamerať na rýchlu železnicu, navrhuje inštitút

Podľa inštitútu IstroAnalytica by sa mal realizovať projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislavy a Košíc novou južnou trasou s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.
Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.
Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.

Zahraničie

Vyšetrujúca komisia: WHO a Čína mohli na pandémiu reagovať rýchlejšie

Komisia napísala, že je jasné, že miestne a celoštátne zdravotnícke úrady v Číne mohli v januári zaviesť opatrenia na ochranu verejného zdravia dôraznejšie.

Ilustračné foto.