SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Súd zastavil mrzačenie detí

Sú nedospelé deti kompetentné poskytnúť dostatočný a informovaný súhlas na zmenu pohlavia? Britský súd zasadil tento týždeň transaktivistom tvrdú ranu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: Pixabay)

Zo všetkých káuz, ktoré sa točia okolo hnutia LGBT, je momentálne nepochybne najkontroverznejšie písmeno T, čiže transgender, píše Ondřej Šmigol v komentári uverejnenom na serveri echo24.cz.

Od otázky, či by transženy mali súťažiť v športe v ženských kategóriách, až po problematiku, do ktorých väzníc transosoby umiestňovať.

Najvýbušnejšie je však iste dianie okolo detí. Transaktivisti často tlačia na čo najskoršie začatie transformácie, pokiaľ totiž začne pred pubertou, zabráni sa niektorým nezvratným zmenám.

Skryť Vypnúť reklamu

To však naráža na problém, či nedospelé deti sú kompetentné poskytnúť dostatočný a informovaný súhlas. Tento týždeň britský súd zasadil transaktivistom tvrdú ranu.

Tamojší vrchný súd rozhodoval v spore medzi Keirou Bellovou a Tavistock klinikou.

Kiera Bellová je teraz dvadsaťtriročná žena, ktorej bola ako pubertiačke diagnostikovaná porucha rodovej identity, ako znie lekársky termín pre pocit, že človek má zlé pohlavie.

Doktori preto začali kroky, ktoré ju mali pretvoriť v muža. V šestnástich jej boli nasadené blokátory puberty, v sedemnástich jej začali doktori podávať testosterón, v dvadsiatich jej amputovali prsia.

Od tej doby však Bellová začala svoje kroky ľutovať. Dnes sa znovu identifikuje ako žena. Tvrdí, že ju lekári pred rokmi nedostatočne poučili a mali jej viac oponovať, ako pubertiačka nevedela, čo presne robí.

Skryť Vypnúť reklamu

Rozhodla sa preto zažalovať Tavistock kliniku, čo je jediná inštitúcia v krajine, ktorá vykonáva tieto zmeny na deťoch.

Súd dal Bellovej za pravdu.

Jeho verdikt má však vplyv na celú transsexuálov politiku v Británii. Rozhodol, že je "veľmi nepravdepodobné", že by deti staré trinásť rokov a mladšie boli schopné poskytnúť informovaný súhlas ohľadne toho, či majú byť liečené pomocou blokátorov puberty.

Tiež rozhodol, že je "veľmi pochybné", že deti staré 14 a 15 rokov rozumejú dlhodobým rizikám a následkom takejto liečby.

Nakoniec odporučil, aby aj v prípadoch, keď majú deti 16 a 17 rokov, rozhodoval súd.

Transgender organizácie verdikt samozrejme odsúdili. Jedna z nich, Gendered Intelligence, vyhlásila: "Ste milovaní, máte hodnotu. Spoločne prežijeme tento neporiadok ... Budeme bojovať za vás a s vami a proti rozhodnutiu sa odvoláme."

Skryť Vypnúť reklamu

Pre zdravie detí je to však nepochybne víťazstvo. Tavistock klinika už niekoľko rokov čelí škandálom a je podozrivá z toho, že ju ovládli transgender aktivisti, ktorí sa naozaj nestarajú o blaho detí, ale ide im o to, vytvoriť čo najviac transgender osôb.

Minulý rok interná správa varovala, že klinika nie je "vhodná pre daný účel", rad rodičov sa sťažoval, že klinika naschvál smeruje deti k transgender identite, a bývalý zamestnanec doktor David Bell, ktorý spísal zmienenú správu, obvinil inštitúciu, že dostatočne nezvážila psychologické a sociálne faktory, ktoré by mohli deti ovplyvniť.

Počas troch rokov rezignovalo 35 psychológov, niektorí z nich preto, že sa obávali, že klinika nadmerne diagnostikuje pohlavné dysfórie.

V minulom roku klinika liečila z rodovej identity 2560 mladých ľudí, čo je šesťpercentný nárast oproti predošlému roku a tridsaťnásobný nárast za desať rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Z týchto bolo 2376 mladších ako osemnásť rokov, desať z nich malo menej ako štyri roky (! pozn. KW) a takmer 230 bolo mladších ako desať rokov.

Za nárast možno môže priamo riaditeľka kliniky Polly Carmichaelová, ktorá v roku 2014 vystúpila v televíznom kanále BBC určenom pre deti, kde chválila blokátory puberty.

Tvrdila, že je na nich skvelé, že ak si dieťa svojou transformáciu rozmyslí, nie je problém ich zase vysadiť a telo sa samo vráti do normálu.

V skutočnosti tieto blokátory sú stále experimentálna liečba a ich dlhodobé účinky nie sú známe, môže medzi ne patriť napríklad sterilita.

Tavistock klinika je však len vrcholom celého problému.

Je nepochybné, že v posledných rokoch sa rozšírila akási transsexuálna propaganda.

Napríklad doktori, ktorí na klinike pracovali a potom z nej odišli, pre denník The Times spomínali, že deti často hovoria o Alexovi Bertieovi a Leovi ako o svojich vzoroch.

Skryť Vypnúť reklamu

Alex Bertie je anglický YouTuber, ktorý sa narodil ako žena, ale cíti sa byť mužom. O svojich skúsenostiach natáča videá.

Leo je hlavným predstaviteľom dokumentu My Life: I am Leo, ktorý bežal na detskom kanáli BBC v roku 2014.

Je o dievčati, ktorá sa rozhodla stať chlapcom. Expertmi bol kritizovaní, že zmenu pohlavia zobrazuje príliš priamočiaro, jednoducho a bez problémov.

Ďalším popkultúrnym vplyvom je seriál Butterfly, ktorý bežal v októbri 2018 na kanále ITV. Zobrazuje rodinu, ktorá sa vyrovná s tým, že syn Max sa rozhodol stať dcérou Maxine.

Zvlášť v liberálnych kruhoch rastie počet rodičov, ktorí sa rozhodli vychovávať deti "negenderovým spôsobom" či bez "rodových stereotypov".

Medzi celebrity, ktoré takto vychovávajú svojich potomkov, patrí napríklad speváčka Adele alebo bývalý herecký pár Brad Pitt a Angelina Jolie.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako však ukazuje prípad Keiry Bellovej, deti si v puberte často prechádzajú ťažkým a zmäteným obdobím, keď radi experimentujú, a nie vždy im musia dochádzať následky ich činov.

Môžu si tak vsugerovať, že príčinou ich problémov je, že sa narodili v zlom tele.

Potom už nie je ťažké dostať sa do rúk aktivistov, ktorí tlačia dopredu svoju agendu.

Iste veria, že deťom naozaj pomáhajú, v skutočnosti mnohé z nich len mrzačia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

9 h
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť získalo dotácie na projekty od Slovenskej agentúry životného prostredia v celkovej výške 390-tisíc eur. Budaj oponuje, že ich žiadali ešte za bývalej vlády a kontrolovalo to viacero hodnotiacich komisií.

11 h
Prešovčania čakajú na antigénové testovanie.

Starostom podľa hnutia spôsobujú problémy neskoré a neprehľadné informácie, odvoz a likvidácia nebezpečného biologického materiálu či prehnaná byrokracia.

12 h
Celoplošné testovanie sa uskutočnilo na prelome októbra  a novembra. V Levickom okrese bolo 108 odberových miest. Jedno z nich v Kalnej nad Hronom.

Vyšetrili spolu 83 623 osôb, podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 20 percent.

18 h