SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Pilotný projekt odberu vzoriek kloktaním plánuje Matovič spustiť na dvoch základných školách

Táto metóda je vhodná na nasadenie len do regiónov s nízkou mierou aktuálnej nákazy. Ide o zvláštny spôsob testovania.

Predseda vlády SR Igor Matovič.Predseda vlády SR Igor Matovič. (Zdroj: TASR/Pavel Neubauer)

BRATISLAVA - Pilotný projekt odberu vzoriek kloktaním plánuje na budúci týždeň spustiť predseda vlády Igor Matovič na dvoch základných školách.

Ako napísal na sociálnej sieti, epidemiologická situácia v súvislosti s koronavírusom nie je priaznivá, a preto je prezenčná výučba na školách podmienená negatívnym testom na COVID-19 dieťaťa, jeho rodičov a pedagógov.

"Na Slovensku máme šikovných vedcov, s ktorými som posledné dva týždne strávil kopu hodín ... a dohodli sme sa, že už v priebehu týždňa spustíme ďalší pilotný projekt - tzv. poolingový (spoločný) odber vzoriek kloktaním - zatiaľ na dvoch veľkých základných školách (samozrejme, že sa zúčastnia len tie deti, ktoré budú chcieť)," napísal Matovič.

Deti si so slanou vodou krátko vykloktajú hrdlo, vypľujú do pohárika a po jednom následne vlejú do spoločného uzatváracieho pohárika za celú triedu. Ten sa označí a poputuje do laboratória, kde zo spoločného triedneho pohárika odoberú vzorku a urobia klasický RT-PCR test. Ak bude pozitívny, znamená to, že minimálne jeden žiak je v triede pozitívny.

Skryť Vypnúť reklamu

"Pre následný postup budeme mať viacero možností: A) celú triedu dať do karantény, urobiť všetkým deťom antigénové testy, C) urobiť všetkým deťom RT-PCR testy, prípadne kombináciu ... presný postup zvolia v nasledujúcich dňoch odborníci," informoval predseda vlády.

Ak pilotný projekt dopadne podľa očakávaní, získame podľa premiéra Matoviča novú možnosť, ako robiť testy v školách.

Ako však dodal, táto metóda je vhodná na nasadenie len do regiónov s nízkou mierou aktuálnej nákazy.

"Pri vyššej miere nákazy v regióne by sa mohlo stať, že pozitívna bude každá druhá či skoro každá trieda. To by spôsobilo následné neúmerné zahltenie kapacít laboratórií, až by sme im kapacitu minuli," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

"Slávik úraduje po celom Slovensku a vďaka nedostatočne dobre napísanej smernici EÚ si urobil živnosť," povedal Sulík.

8 h
Minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO).

Občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť získalo dotácie na projekty od Slovenskej agentúry životného prostredia v celkovej výške 390-tisíc eur. Budaj oponuje, že ich žiadali ešte za bývalej vlády a kontrolovalo to viacero hodnotiacich komisií.

9 h
Prešovčania čakajú na antigénové testovanie.

Starostom podľa hnutia spôsobujú problémy neskoré a neprehľadné informácie, odvoz a likvidácia nebezpečného biologického materiálu či prehnaná byrokracia.

11 h
Celoplošné testovanie sa uskutočnilo na prelome októbra  a novembra. V Levickom okrese bolo 108 odberových miest. Jedno z nich v Kalnej nad Hronom.

Vyšetrili spolu 83 623 osôb, podiel nakazených pri PCR testoch klesol pod 20 percent.

16 h