SME
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Pendleri potrebujú po novom na hraniciach negatívny test

Polícia ho však dnes nebude kontrolovať. Mikulec vysvetlil, že kontroly budú po tom, ako bude vydaná vyhláška hlavného hygienika.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Od pondelka sa musia negatívnym testom na ochorenie COVID-19 vedieť preukázať na hraniciach aj pendleri. Nesmie byť starší ako 14 dní.

Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Povinnosť sa zatiaľ ale nebude kontrolovať.

"Osoby, ktoré pravidelne prekračujú hranice Slovenska a majú výnimku z domácej izolácie a následného testovania, sa budú môcť preukázať buď negatívnym výsledkom RT-PCR testu nie starším ako 14 dní, vykonaný aj mimo územia SR, alebo výsledkom antigénového testu nie starším ako 14 dní s tým, že bude akceptovaný aj výsledok antigénového testu certifikovaného v krajinách Európskej únie," vysvetlil ÚVZ SR.

Skryť Vypnúť reklamu

Pod pojmom "osoby pravidelne prekračujúce hranice SR" sa rozumie slovenskí aj zahraniční pendleri, občania SR žijúci v pohraničí susedných štátov, žiaci a študenti, osoby starajúce sa o svojich blízkych, osoby, ktoré obhospodarujú pôdu do desať kilometrov od hraníc, umelci a ďalší pracovníci v sektore kultúry, ktorí majú výnimku z domácej izolácie a následného testovania.

Príslušnú vyhlášku budú po dohode s ďalšími rezortmi aktualizovať počas pondelka.

Ministerstvo vnútra deklarovalo, že polícia nebude pendlerov a ďalšie osoby s výnimkou od pondelka náhodne kontrolovať na hraničných priechodoch.

Kontroly budú po tom, ako bude vydaná vyhláška hlavného hygienika

Kontroly na hraniciach budú po tom, ako bude vydaná vyhláška hlavného hygienika Jána Mikasa.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred dnešným rokovaním vlády to povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) na margo vyhlásenia rezortu vnútra, že pendlerov a ďalšie osoby nebude od dnešného dňa na hraničných prechodoch námatkovo kontrolovať.

„Tam bol problém s tým, že sa pendleri nestihli testovať. Dnes by sa ale táto situácia mala vyjasniť,” ozrejmil Mikulec.

Osoby staršie ako sedem rokov, ktoré pravidelne prekračujú hranice SR, sa budú musieť preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR či antigénového testu, ktorý nie je starší ako 14 dní.

Nariadenie, ktoré platí od dnešného dňa, sa týka slovenských aj zahraničných pendlerov, občanov SR žijúcich v pohraničí susedných štátov, žiakov a študentov, osôb starajúcich sa o svojich blízkych.

Tiež osôb, ktoré obhospodarujú pôdu do desiatich kilometrov od hraníc, umelcov a ďalších pracovníkov v kultúre, ktorí majú výnimku z domácej izolácie a testu.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Zahraničie

Navaľnyj zverejnil správu o údajnom Putinovom paláci za vyše miliardu eur

Sídlo leží pri Čiernom mori na pozemku 30-krát väčšom ako celé Monako a je prešpikované prepychom.

Údajné Putinove sídlo na brehu Čierneho mora.
Zahraničie

Trump usporadúva vlastnú oslavu, pred inauguráciou bude mať vojenskú prehliadku

Odchádzajúceho prezidenta vraj nahnevalo, koľko hviezd šoubiznisu prijalo Bidenove pozvanie na inauguráciu.

Prezident Trump s manželkou Melaniou.
Slovensko

Policajná akadémia nepredĺžila zmluvy poslancovi Blahovi a analytikovi Chmelárovi

Obaja za tým vidia dôsledky ich kritiky vládnej strany OĽaNO. Minister vnútra Mikulec, pod ktorého rezort škola patrí, kontruje, že sa pôsobením oboch nikdy nezaoberal ani zaoberať nebude a že vyjadreniami im šlo iba o upútanie pozornosti na sociálnych sieťach.

Slovensko

Pri spojení Bratislavy a Košíc sa treba zamerať na rýchlu železnicu, navrhuje inštitút

Podľa inštitútu IstroAnalytica by sa mal realizovať projekt vysokorýchlostného železničného spojenia Bratislavy a Košíc novou južnou trasou s cestovnou rýchlosťou do 400 kilometrov za hodinu.

Ilustračné foto.