SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Judith Bergman: Koniec slobody slova v Holandsku. Už zase

Sloboda slova znamená právo na to niekoho uraziť. Výrok, s ktorým každý súhlasí, predsa nepotrebuje ochranu.

Geert Wilders.Geert Wilders. (Zdroj: TASR/AP)

Holandský odvolací súd nedávno potvrdil rozsudok nad Geertom Wildersom za údajnú urážku Maročanov, ktorej sa dopustil poznámkami vyslovenými na volebnom zhromaždení v roku 2014.

V rovnakej dobe odvolací súd zrušil Wildersův rozsudok za vyvolávanie nenávisti a diskriminácie voči Maročanom, píše Judith Bergman v článku uverejnenom na webe Gatestone Institute.

Na volebnom zhromaždení v Haagu v marci 2014, ako predseda Strany za slobodu (Partij voor de Vrijheid) - dnes údajne najobľúbenejšej opozičnej strany - sa Wilders opýtal prítomných, či chcú v Holandsku "viac alebo menej Maročanov?"

Skryť Vypnúť reklamu

Potom, čo dav skandoval "menej, menej", Wilders povedal "To sa chystáme zariadiť."

Wilders bol stíhaný a uznaný vinným v decembri 2016 v dvoch bodoch: Po prvé "úmyselne urazil skupinu ľudí kvôli ich rase."

Po druhé "podnecoval nenávisť a diskrimináciu proti týmto ľuďom."

Sudca Jan Maarten Reinking vyhlásil, že Wilders nebol potrestaný vtedy a nebude potrestaný ani teraz.

"Obvinený platí za vyjadrovanie svojho názoru vysokú cenu už roky," sudca mal na mysli fakt, že Wilders viac ako desať rokov neustále žije pod policajnou ochranou a stále dostáva vyhrážky.

Nedávno sa Wildersovi vyhrážala aj al-Kájda. Wilders tieto vyhrážky nazval "hroznými správami".

Skryť Vypnúť reklamu

"Ja som na ich listine smrti už bol, na mňa sú už vyhlásené dve fatvy z Pakistanu a teraz ďalšia výzva k môjmu zavraždeniu od al-Kájdy. Odporné. Už ma to stálo 16 rokov slobody, to by som neprial ani svojmu najväčšiemu nepriateľovi."

Vo svojom zdôvodnení rozsudku za "urážku skupiny ľudí kvôli rase", sudca Reinking povedal, že Wildersove poznámky "môžu prispieť k polarizácii holandskej spoločnosti, zatiaľ čo naša demokratická, pluralitná spoločnosť ostatných rešpektuje - najmä menšiny, čo je veľmi dôležité."

Reinking dodal: "Hoci sú urážlivé výroky do istej miery chránené zákonom o slobode slova, v tomto prípade zašiel podozrivý príliš ďaleko a bol preto obvinený z trestného činu."

Skryť Vypnúť reklamu

Nebolo v tom ani za mak uznania, že sloboda prejavu je v slobodnej spoločnosti zásadná.

A bez slobody prejavu ľudia žijú v strachu, že budú štátom ťahaní po súdoch - ako v bývalom Sovietskom zväze.

Sovietsky disident Natan Šaranský to vyjadril takto:

"Pre všetkých z nás bolo úplne samozrejmé, že chceme žiť v spoločnosti, kde ľudia môžu vyjadrovať svoje názory a nie sú za to trestaní. Nazýva sa to 'test na námestí', každý môže ísť do centra mesta a povedať, čo si myslí, čomu verí, trvať na svojom práve presadzovať svoje názory a nebyť väznený, ani nejako trestaný. Ak je toto možné, je spoločnosť slobodná. Ak toto nie je možné, je spoločnosť zastrašená. A medzi tým nie je nič. "

"Holandsko sa stalo skorumpovanou krajinou," vyhlásil Geert Wilders po vynesení rozsudku.

Skryť Vypnúť reklamu

"Maročania, ktorí zapaľujú naše mestá a štvrte z toho vyviaznu obyčajne bez trestu ... ale predseda najväčšej opozičnej strany, ktorý položí otázku týkajúcu sa Maročanov, s ktorou milióny Holanďanov súznejú, je obvinený v politickom procese. Pretože presne to chce sudca zlikvidovať. .. slobodu slova ... A nie je to len o mojej slobode slova, ale o slobode slova každého z nás. Samozrejme som rád, že pri obvinení ... z predchádzajúceho súdneho rozsudku, v ktorom išlo o podnecovanie k diskriminácii, sa teraz dosiahlo oslobodzujúceho rozsudku. Podnecovanie k nenávisti nebolo tiež preukázané ... Bol som však odsúdený v politickom procese za urážku skupiny - aj keď bez trestu."

Geert Wilders mal podľa všetkého na mysli nedávne násilnosti v niekoľkých holandských mestách, pri ktorých sa mladí Holanďania marockého pôvodu spolu s imigrantmi z ostatných prisťahovaleckých komunít údajne zapojili "do rabovania, verejných útokov, vyhrážania a porušovania krízových opatrení, ktoré mali zastaviť nepokoje."

Skryť Vypnúť reklamu

Wilders tiež oznámil, že sa odvolá voči rozsudku odvolacieho súdu na Najvyšší súd Holandska.

Wilders vyhlásil: "Samozrejme sa odvoláme a pôjdeme na Najvyšší súd, pretože výrok poroty a rozsudok sú smiešne."

Holandsko je signatárom Európskeho dohovoru o ľudských právach, v ktorom v článku 10 stojí toto:

1. Každý má právo na slobodu prejavu. Toto právo zahŕňa slobodu zastávať názory a prijímať a rozširovať informácie alebo myšlienky bez zasahovania štátnych orgánov a bez ohľadu na hranice ...

2. Výkon týchto slobôd, pretože zahŕňa aj povinnosti a zodpovednosť, môže podliehať takým formalitám, podmienkam, obmedzeniam alebo sankciám, ktoré ustanovuje zákon a ktoré sú nevyhnutné v demokratickej spoločnosti v záujme národnej bezpečnosti, územnej celistvosti alebo verejnej bezpečnosti, predchádzania nepokojom a zločinnosti, ochrany zdravia alebo morálky, ochrany povesti alebo práv iných, zabráneniu úniku dôverných informácií alebo zachovania autority a nestrannosti súdnej moci.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo svojom výklade judikatúry [1] Európsky súd pre ľudské práva vyhlásil, že článok 10 má chrániť nielen "informácie a myšlienky, ktoré nikoho neurážajú, ale aj tie, ktoré niekoho urážajú, šokujú alebo znepokojujú; ako sú požiadavky na pluralizmus, toleranciu a znášanlivosť, bez ktorých demokratická spoločnosť nemôže existovať. Ochrana sa vzťahuje aj na názory, ktoré sú vyjadrené silne, či prehnane."

Podľa judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva tiež,

"... rozsah ochrany závisí od kontextu a cieľov kritiky. V záležitostiach verejnej diskusie alebo verejného záujmu, počas politických diskusií, vo volebných kampaniach ... sa dajú očakávať silné slová a ostrá kritika a budú súdom tolerované vo vyššej miere."

Skryť Vypnúť reklamu

Opýtať sa voličov, či si vo svojom meste alebo krajine želajú menej Maročanov, sa môže zdať niekomu urážlivé. Avšak to, čo sa zdá byť urážlivé, je často veľmi subjektívne.

V máji bol v Maroku uväznený herec Rafik Boubker za "rúhanie", pretože ľuďom vo videu hovoril, "aby vykonávali očistu vínom a modlitbu s whisky."

Toto video údajne "rozzúrilo milióny Maročanov. Herec rýchlo zverejnil ďalšie video, v ktorom sa svojim fanúšikom a sledujúcim za svoje výroky ospravedlnil."

V roku 2007 odsúdili sudánske orgány britskú učiteľku na dva týždne do väzenia a na deportáciu za "urážku islamu", pretože svojim žiakom na základnej škole dovolila pomenovať plyšového medvedíka tamojším bežným mužským menom Mohamed. Medzitým sa jej vyhrážali smrťou.

Skryť Vypnúť reklamu

Sloboda slova znamená právo na to niekoho uraziť. Ako Sigmund Freud (citujúc neurológa Johna Hughlings Jacksona) údajne povedal: "Prvý človek, ktorý namiesto kameňa hodil nadávkou, bol tvorcom civilizácie."

Výrok, s ktorým každý súhlasí, nepotrebuje ochranu.

Vo svetle judikatúry Európskeho súdu pre ľudské práva, ktorý zvlášť ochraňuje politické prejavy politikov a politických kampaní, je ťažké pochopiť, ako by rečnícka otázka, ktorú Geert Wilders vo svojom prejave položil, mohla byť právne obmedzená v súlade s článkom 10, odsekom 2.

Wilders nepodnecoval k nenávisti, ani neohrozoval štátnu alebo verejnú bezpečnosť alebo čokoľvek iné, čo by mohlo byť relevantným dôvodom pre obmedzenie slobody slova.

Teraz bude na Najvyššom súde Holandska, aby určil, či uprednostní "slobodnú spoločnosť" alebo "spoločnosť strachu". Ako povedal Šaranský: "Medzi tým nie je nič."

Skryť Vypnúť reklamu

Judith Bergman je komentátorka, právnička, politická analytička a významná spolupracovníčka Gatestone Institute.

-------------------------------------------------- ----

[1] Monica Macovei: Sprievodca implementáciou článku 10 Európskeho dohovoru o ľudských právach, strana 16, (Príručka pre ľudské práva, 2. diel, 2004)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Putin si pripomenul obete vojny.

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.


SITA/AP 8 h
Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.


echo24.cz 10 h
Bezdomovci. Často sa ukryjú pred chladom do nemocnice.

Európska únia sa rozhodla, že do roku 2030 nebude mať bezdomovcov. Všetkým ľuďom v EÚ chce ponúknuť bezpečné a prístupné ubytovanie. Bezdomovcov je pritom v EÚ viac než dosť.


TASR 12 h

Lengvarský vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc.


TASR 14 h