SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Postupný lockdown: Najprv sa zatvoria terasy reštaurácií a pred Vianocami zatvoria obchody

Obchody budú od pondelka 21. decembra zatvorené, režim bude podobný tomu veľkonočnému. Školy budú mať odvtedy prázdniny. Opatrenie bude platné minimálne tri týždne. Lyžiarske strediská môžu fungovať za prísnych podmienok.

Zľava minister Krajčí, tlmočník, premiér Matovič, hlavný hygienik Mikas a minister dopravy Doležal.Zľava minister Krajčí, tlmočník, premiér Matovič, hlavný hygienik Mikas a minister dopravy Doležal. (Zdroj: SME - MARKO ERD)

BRATISLAVA - Obchody okrem tých, ktoré zabezpečia základné potreby, budú od pondelka 21. decembra zatvorené.

Opatrenie bude platné minimálne tri týždne.

Vyplýva to z plánu opatrení, ktorý na dnešnej tlačovej konferencii predstavili minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Lockdown bude mať štyri postupné fázy.

V tej prvej, od piatka 11. decembra, sa zakáže fungovanie terás v reštauráciách. Jedlo budú môcť vydávať už len so sebou.

Od 14. decembra sa sprísnia podmienky pre hotely, vleky a lanovky.

Skryť Vypnúť reklamu

Od 21. decembra zatvoria všetky obchody s výnimkou potravín, drogérií či lekární.

Deťom sa zároveň začnú školské prázdniny. Opatrenie má platiť minimálne tri týždne.

Školské prázdniny sa budú týkať aj materských škôl. Krajčí hovorí, že to bude tak, ako je štandardom.

"Samozrejme, pre tých rodičov, ktorí nevyhnutne potrebujú škôlky, tak sa väčšinou tie škôlky spájajú a otvárajú pre nich triedy. Takže to nebude obmedzené," poznamenal.

Zimné prázdniny sa mali pôvodne deťom začať 23. decembra.

Tri týždne

Takzvaný lockdown bude na celom Slovensku platiť minimálne tri týždne v každom okrese.

V regiónoch s najhoršou epidemiologickou situáciou to môže byť aj o niekoľko týždňov dlhšie, povedal premiér Igor Matovič (OĽANO).

Ak bude pod kontrolou najmä situácia v nemocniciach, tak postupne budú končiť lockdowny a zavretia podľa incidencie v danom okrese, vysvetlil Matovič.

Skryť Vypnúť reklamu

Podotkol, že niekde lockdown môže trvať tri týždne, a to do 10. januára, avšak v najhorších regiónoch môže trvať o pár týždňov viac.

"Cieľ je taký, aby sa každý okres otvoril z lockdownu vtedy, ak dosiahneme epidemiologickú situáciu takú, že bez akéhokoľvek strachu budeme môcť deti pustiť do školy bez testovania, za podmienky testovania učiteľov alebo personálu," priblížil predseda vlády.

Dodal, že "po špičkách" sa budú potom môcť otvoriť aj interiéri reštaurácií s približne polovičnou kapacitou.

Matovič avizoval, že Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR predstavia tzv. COVID-automat, podľa ktorého sa bude otváranie riadiť.

Mikas potvrdil, že kostoly, kiná, ako aj fitnescentrá môžu naďalej fungovať za podmienok ako doteraz.

Skryť Vypnúť reklamu

Apeloval, aby dodržiavali nastavené opatrenia.

Kaderníctva či iné služby zadefinuje Úrad verejného zdravotníctva SR vo vyhláške, ktorú plánuje zverejniť budúci týždeň.

Hlavný hygienik v súvislosti s reštrikčným opatrením, ktoré sa týka gastroprevádzok, uviedol, že k opatreniu pristupujú, pretože ide o veľké epidemiologické riziko.

"Tie opatrenia, ktoré sme prijali doteraz, neboli dodržiavané," upozornil. Zdôraznil, že takto na to doplatia aj tí, ktorí opatrenia dodržiavali.

72 hodín

Oznámil tiež, že ešte v stredu má byť vydaná Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vyhláška týkajúca sa ďalších opatrení, napríklad v lyžiarskych strediskách.

Návštevníci budú musieť mať negatívny PCR alebo antigénový test nie starší ako 72 hodín, v lanovkovej kabínke môže byť len jedna osoba, prípadne členovia jednej domácnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Návštevníci hotelov budú musieť mať takisto negatívne testy, nebude umožnené stravovanie v spoločných priestoroch.

"Prevádzkovatelia budú musieť vo zvýšenej miere zabezpečiť čistotu, upratovanie a dezinfekciu priestorov," dodal Mikas.

Hlavný hygienik tiež vyzval, aby verejnosť nenavštevovala vianočné trhy, ako miesto predstavujúce zvýšené riziko stretávania sa osôb a šírenia nového koronavírusu.

Pribúdajú pacienti

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) upozornil, že v nemocniciach pribúdajú pacienti s ochorením COVID-19.

Obsadených je už viac ako polovica reprofilizovaných lôžok. Zároveň je pre koronavírus doma viac ako 2200 zdravotníkov.

Všetkých vyzval na dodržiavanie základných protiepidemických opatrení, teda umývanie rúk, nosenie rúšok a dodržiavanie odstupov. Apeluje, aby sa ľudia nepridávali k tým, ktorí opatrenia nedodržiavajú.

Skryť Vypnúť reklamu

V štvrtej fáze od 28.12. budú môcť otvoriť podniky svoje brány iba za podmieneky, že dokážu zabezpečiť testovanie svojich zamestnancov.

Tieto opatrenia od 21.12 budú podľa premiéra trvať minimálne tri týždne a uvoľňovať sa budú podľa počtu chorých v jednotlivých okresoch, teda regionálnym systémom.

Režim na hraniciach nesprísnia

Súčasťou sprísňovania pandemických opatrení nebude tvrdší režim na hraniciach, resp. obmedzenie pohybu ľudí, ktorí budú zo zahraničia cestovať na Slovensko, uviedol Matovič argumentujúc vyrovnávaním epidemiologickej situácie na Slovensku a v okolitých krajinách.

Dôvodom podľa Matoviča je, že sme si na Slovensku "prejedli vlastný úspech" a nedokázali udržať náskok získaný po plošnom testovaní.

"Miesto toho, aby sme to rúbali a rúbali, mali dnes raj na zemi a najlepšiu situáciu v Európe, tak sme začali spochybňovať plošné testovania a dostali sme sa tam, kde sme," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

"U nás sa situácia zhoršuje, v druhých krajinách zlepšuje, nevidím dôvod teraz brániť alebo obmedzovať napríklad pricházajúcim z Českej republiky," povedal premiér.

Myslí si, že ak bude Slovensko pokračovať v "horšej ceste", Česká republika ho v horizonte niekoľkých týždňov môže predbehnúť a dospieť k lepšej epidemiologickej situácii.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Argentína začala očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V.

Rusko má prvé dodávky vakcíny do Maďarska dopraviť na budúci mesiac.

4 h
Marian Kotleba.

Poslanec Schlosár doplnil, že zmenu stanov, pre ktorú z vedenia odišli Uhrík, Mazurek, Suja a Ďurica, neschvaľuje jeden človek, ale snem strany.

7 h
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Vrchol druhej vlny má Slovensko za sebou. Očakáva, že postupne s priaznivejšou situáciou dôjde časom aj k uvoľňovaniu zavedených opatrení. Problematický by ešte stále mohol byť britský variant nového koronavírusu.

8 h
Ilustračné foto

Izraelský koordinátor boja proti koronavírusu Nachman Ash tiež varoval, že vakcína nemusí chrániť ani pred novými mutáciami vírusu.

6 h