SME
Nedeľa, 7. marec, 2021 | Meniny má TomášKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Marian Kechlibar: Ach, tie pohreby teroristov

V každom mieste planéty sa rodia vrahovia, s tým nič nenarobíte. Ale tam, kde vrahovia získajú štatút oslavovaných hrdinov, tam môžete čakať peklo.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

The Guardian píše o tom, že vrah francúzskeho učiteľa Samuela Patyho bol vo svojej rodnej dedinke v Čečensku pochovaný s poctami ako hrdina.

Rádio Slobodná Európa má aj nejaké to krátke video stiahnuté z Telegramu a hovorí o zhruba dvesto účastníkoch pohrebu.

Na diskusiách občas narazíte na tvrdenie, že to proste bola rozšírená rodina mŕtveho mladíka, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

K naštvaniu, čo?

Vzbudzuje to v človeku myšlienky na to, že vaporizácia, fungujúca v Orwellovom dystopickom románe 1984, nebola celkom negatívnym vynálezom.

Skryť Vypnúť reklamu

Lenže poďme sa pozrieť na jednu nedávnu udalosť a uvažovať nad ňou.

Štrnásteho februára 2015 večer sa dvadsaťdvaročný mladík menom Omar Abdel Hamid El-Hussein vydal na cestu džihádu v dánskej Kodani.

S puškou v ruke zaútočil na malú akciu "Umenie, rúhanie a sloboda prejavu", kde sa hovorilo o karikatúrach Mohameda a ktorej sa zúčastnil kresliar Lars Vilks, islamistami silne nenávidený.

Stretnutie sa konalo pod ochranou polície, ale aj tak sa Husseinovi podarilo zabiť jedného účastníka.

Išlo o režiséra Finna Nørgaarda, ktorý preukázal značnú (a s holými rukami bohužiaľ tiež samovražednú) mieru odvahy, keď sa mu pokúsil zabrániť v útoku.

Okrem mŕtveho režiséra bolo aj pár zranených, ale Vilksovi samotnému sa nič nestalo.

Odtiaľ páchateľ ušiel autom a o pár hodín neskôr, už po polnoci, zaútočil znova, tentoraz na ústrednú kodanskú synagógu, kde práve prebiehal obrad bat Mitzvah.

Skryť Vypnúť reklamu

Tam zabil dobrovoľného strážca Dana Uzana, ale do synagógy, kde sa nachádzala skoro stovka ľudí, sa mu preniknúť nepodarilo.

O pár hodín neskôr ho konečne zastrelila policajná hliadka.

O päť dní neskôr sa na teroristov pohreb dostavil dav, ktorý bol odhadnutý na trochu šokujúcich 600-700 osôb (správa dánskeho verejnoprávneho rozhlasu, fotky z pohrebu), prevažne mladých mužov.

Vzhľadom k tomu, že celá moslimská komunita v Dánsku má len asi štvrť milióna ľudí, to bol vskutku slušný počet.

Keby sme to prepočítali na desaťmiliónový český národ, išlo by o cca tridsaťtisícový zástup smútiacich, teda udalosť vskutku prezidentských rozmerov.

(Samozrejme, niektorí účastníci pohrebu mohli prísť aj z neďalekého švédskeho Malmö, ktoré je tiež známe svojím multikultúrnym šmrncom. To asi nikto presne spočítané nemá; možno tak dánska tajná služba, ktorá sa tým chváliť nebude.)

Skryť Vypnúť reklamu

Písal som si s jednou Češkou žijúcou v Dánsku a pýtal sa jej, ako to vtedy videli jej známi a susedia.

Dostalo sa mi odpovede, že to bol okamih, kedy sa chlácholivá myšlienka "ide o akcie jednotlivých šialencov" definitívne zdiskreditovala a na jej miesto nastúpilo uvedomenie, že to extrémistické podhubie je ďaleko rozsiahlejšie a rozrastenejšie, než si niektorí Dáni chceli pripustiť.

Pohľad na cintorín zaplnený zástupom ponuro sa tváriacich chlapov, ktorí sa prišli rozlúčiť s vrahom umelca a Žida, vraj bol vyslovene vytriezvujúci.

Logický dôsledok: nebolo by lepšie nechať čečenského vraha pochovať priamo vo Francúzsku, aby mali jeho bratia možnosť sa ukázať a prejaviť?

Z hľadiska zberu informácií by to bol zlatá baňa.

Za nepokojov v Severnom Írsku usporiadala IRA pre svojich mŕtvych veľkolepé pohreby - na pohreb Bobbyho Sandsa dorazilo dobrých 100 000 účastníkov, čím bola dánska latka mnohonásobne prekonaná - a Briti do ich organizovania obvykle nezasahovali.

Skryť Vypnúť reklamu

Tvrdé zdroje na to nie sú, ale šepkanda tvrdí, že takéto akcie sa dali vždy nejako "vyťažiť", napr. preto, že sa na nich občas vynoril niekto, kto mal radšej zostať v podzemí.

Zúčastniť sa osláv kolegu-mučeníka bolo jednoducho príliš silné pokušenie.

Samozrejme je otázka, či by takýto pohreb uprostred Paríža nebol až príliš veľkou dávkou reality naraz.

Ale jednou z výhod slobody prejavu je, že sa dozviete, čo sú niektorí ľudia skutočne zač. Snažiť sa tomuto poznaniu vyhnúť, aby nás nerozčuľovali a neurážali, je v dlhodobej perspektíve nevýhodné.

A až niekedy, priatelia, budete počuť niekoho argumentovať, že v Českej republike sa nám predsa tiež rodia vrahovia, tak sa ho spýtajte, koľko tisíc ľudí dorazilo vzdať poctu Viktorovi Kalivodovi alebo Ctiradovi Vitáskovi.

Skryť Vypnúť reklamu

V každom mieste planéty sa rodia vrahovia, s tým nič nenarobíte.

Ale tam, kde vrahovia získajú štatút oslavovaných hrdinov, tam môžete čakať peklo.

Práve to Severné Írsko to spĺňalo dokonale.

A ak môžeme súdiť podľa dnešných sympatií pre vrahov, asi nebolo posledné.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Predseda parlamentu Boris Kollár.

Sme rodina tvrdý lockdown nepodporí. Poslanecký klub OĽaNO bude rokovať aj o rekonštrukcii vlády, výmenu ministrov však nepovažujú za dobrý krok.

31m
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Má to však jednu podmienku: Z postu odíde aj premiér Matovič. SaS trvá na výmene ministra zdravotníctva.

1 h
Testy odhalili na Spiši nových nakazených.

Spolu pribudlo vyše 5-tisíc nových prípadov, laboratóriá však vyšetrili viac ako 580-tisíc osôb.

5 h
Václav Klaus

Český exprezident sa liečil doma bežne dostupnými liekmi.

3 h