SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Hrabko: O Najvyššom správnom súde hovoril už Ernest Valko

Negatívom podľa publicistu je odňatie právomoci Ústavného súdu rozhodovať o súlade prijatých ústavných zákonov s ústavou.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA - Schválené ústavné zmeny prinášajú podľa publicistu Juraja Hrabka pozitíva napríklad v zriadení Najvyššieho správneho súdu, ale aj negatíva ako odňatie právomoci Ústavného súdu (ÚS) SR rozhodovať o súlade prijatých ústavných zákonov s ústavou.

Zhodnotil to v diskusii na TASR TV.

V súvislosti so zmenami, ktoré v stredu schválil parlament, pripomína, že o Najvyššom správnom súde hovoril už aj nebohý advokát Ernest Valko.

"Toto je istým spôsobom napĺňanie jeho vízií," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Popredného slovenského právnika a niekdajšieho predsedu Ústavného súdu Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) zastrelili v novembri 2010 v jeho dome v Limbachu.

Odňatie právomoci posudzovať súlad ústavných zákonov s materiálnym jadrom ústavy Ústavnému súdu SR môže podľa Hrabka spôsobiť problémy, ak by vyvstali sporné otázky.

"A nastať môžu. Ak by napríklad parlament schválil ústavný zákon, podľa ktorého si premiér sám menuje členov svojho kabinetu, kto potom rozhodne, či platí to, čo je v ústave, teda že členov vlády na návrh premiéra menuje prezidentka, alebo platí to, čo by bolo v tom ústavnom zákone?" pýta sa Hrabko.

Dodáva, že takýto rozpor medzi ústavným zákonom a ústavou v praxi vzniknúť nemusí, ale problém je už to, že vzniknúť môže a neexistuje súd, ktorý by ho mohol riešiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Publicista komentoval aj novelu ústavného zákona o bezpečnosti štátu, ktorou by sa mal o týždeň opäť zaoberať parlament. Nevidí dôvod na to, aby riešil možnosť predlžovania núdzového stavu v skrátenom legislatívnom konaní.

"Ak ponecháme bokom všetky obmedzenia základných práv, ktoré sú tam nanovo formulované a sústredíme sa iba na predlžovanie núdzového stavu, podľa mňa nie je dôvod na skrátené legislatívne konanie. Ústavný súd predsa už raz rozhodol, že núdzový stav je možné vyhlásiť opakovane, tento rok ho už máme vyhlásený druhý raz," naznačil Hrabko.

Za pozitívum považuje myšlienku podriadiť predlžovanie núdzového stavu zo strany vlády rozhodnutiu parlamentu, nesúhlasí však s tým, aby Národná rada SR hlasovaním rozhodovala až potom, čo bude núdzový stav už fakticky predĺžený.

Skryť Vypnúť reklamu

"Bude možné predĺžiť núdzový stav až s dodatočným súhlasom parlamentu, ktorý by mal dať do 20 dní od predĺženia. V iných krajinách sa to robí tak, že ak chce vláda vyhlásiť núdzový stav, požiada o to parlament. A ten to buď povolí, alebo nepovolí," zhrnul Hrabko.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Slovensko

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Slovensko

V pondelok pribudlo 6203 nových prípadov a 111 úmrtí

Vyšetrili vyše 100-tisíc osôb. Podiel nakazených sa mierne zvýšil.

Zdravotník odoberá vzorku počas testovania na koronavírus.
Zahraničie

Trump zrušil zákaz vstupu cestujúcim z väčšiny Európy a Brazílie

Biden ho však zrušiť neplánuje a do platnosti má vstúpiť šesť dní po jeho zajtrajšej inaugurácii.

Zahraničie

Vyšetrujúca komisia: WHO a Čína mohli na pandémiu reagovať rýchlejšie

Komisia napísala, že je jasné, že miestne a celoštátne zdravotnícke úrady v Číne mohli v januári zaviesť opatrenia na ochranu verejného zdravia dôraznejšie.

Ilustračné foto.
Európska únia

Členské štáty budú na summite diskutovať o výhodách po zaočkovaní

Certifikáty pre zaočkovaných, ktoré garantujú privilégiá ako napríklad návštevy kina, reštaurácií alebo možnosť cestovať, sú v krajinách ako Nemecko kontroverzné. Grécko navrhlo s cieľom uľahčiť cestovanie zavedenie európskeho očkovacieho pasu.

Ilustračné foto.