SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
SLOVENSKO

Európski lídri sa dohodli na zvýšení cieľa pre obmedzenie emisií

Do roku 2030 chce únia znížiť emisie skleníkových plynov o najmenej 55 percent. Tento cieľ ešte pred samitom Sulík skritizoval. "Poškodí nás to," povedal.

Summit lídrov Európskej únie v Bruseli.Summit lídrov Európskej únie v Bruseli. (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL - Lídri Európskej únie (EÚ) sa v piatok dohodli na obmedzení emisií skleníkových plynov v bloku do konca desaťročia najmenej o 55 % v porovnaní s úrovňami z roku 1990.

Po celonočných rokovaniach na samite v Bruseli členské štáty únie odobrili návrh Európskej komisie (EK) o sprísnení priebežného cieľa na ceste ku klimatickej neutralite, ktorú chce blok dosiahnuť do polovice storočia.

To sprvu odmietala skupina krajín závislých od uhlia.

Doterajším cieľom bolo do roku 2030 znížiť emisie o 40 %.

Päť rokov po prijatí parížskej klimatickej dohody sa EÚ snaží zaujať pozíciu lídra v boji proti globálnemu otepľovaniu.

Skryť Vypnúť reklamu

Cesta k prijatiu nového cieľa bola náročnejšia a na poslednom stretnutí v októbri sa lídri nedohodli, najmä pre obavy východných štátov z financovania a zvládania prechodu k ekologickejším prostriedkom.

K posunu prispel dlho očakávaný 1,82-miliardový rozpočet a balík pomoci na odstránenie následkov pandémie, na ktorom sa lídri EÚ dohodli vo štvrtok.

Značná časť financií by mala smerovať do programov a investícii zameraných na pomoc členským štátom, regiónom a sektorom, ktorých sa obzvlášť dotkol "zelený prechod" a potrebujú hlbokú ekonomickú a sociálnu transformáciu.

Európski lídri sa dohodli, že 30 % z prostriedkov by sa malo použiť na podporu prechodu.

Poškodí to náš priemysel, avizuje Sulík

Snahy o ďalšie výrazné znižovanie emisií zo strany Európskej únie sú nezmyselné preteky a navyše poškodia slovenský priemysel.

Skryť Vypnúť reklamu

Povedal to ešte vo štvrtok pred samitom lídrov EÚ na brífingu minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Európska ekonomika tvorí iba malé percento celosvetových emisií a takýmto sprísnením sa podľa ministra zníži jej konkurencieschopnosť.

"Slovensko je najpriemyselnejšia krajina EÚ. Prehnané očakávania a ciele pri znižovaní emisií poškodia náš priemysel a nebudú mať veľký zmysel," uviedol Sulík.

Minister pripomenul, že experti Európskej komisie v minulosti navrhli zníženia emisií do roku 2030 oproti roku 1990 o 30 %, no poslanci europarlamentu zvýšili tento cieľ na 40 %.

"Aj to bolo málo. Došli ďalší, ktorí chceli byť ešte za väčších ochrancov, vôbec nehľadia na to, že to prináša aj škody, a navrhli 55 %. To je číslo, ktoré je momentálne, ale ani to nestačí. Už niektorí chcú 60 % a dokonca už som zachytil 65 %," povedal Sulík.

Skryť Vypnúť reklamu

Lacnejší tovar znečisťovateľov

Minister upozornil, že najväčší znečisťovatelia, ktorými sú okrem iných aj India a Čína, takéto záväzky spojené s vysokými investíciami neprijali a ich tovar bude preto lacnejší.

Hoci EÚ plánuje zavedenie dovozových ciel, zvýši to iba ceny napríklad čínskej ocele na európskom trhu, no európske podniky sa na trhoch mimo EÚ pre vysoké ceny svojich výrobkov nepresadia.

Matovič súhlasí s cieľmi

Opačný názor má však premiér Igor Matovič (OĽANO). Ten vo štvrtok pred odletom do Bruselu napísal na sociálnej sieti, že jeho "osobná túžba je dosiahnuť dohodu výrazne vyššiu, ale zrejmé maximum možného na samite bude 55 %".

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Európska únia

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Argentína začala očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V.

Rusko má prvé dodávky vakcíny do Maďarska dopraviť na budúci mesiac.

4 h
Marian Kotleba.

Poslanec Schlosár doplnil, že zmenu stanov, pre ktorú z vedenia odišli Uhrík, Mazurek, Suja a Ďurica, neschvaľuje jeden človek, ale snem strany.

8 h
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Vrchol druhej vlny má Slovensko za sebou. Očakáva, že postupne s priaznivejšou situáciou dôjde časom aj k uvoľňovaniu zavedených opatrení. Problematický by ešte stále mohol byť britský variant nového koronavírusu.

9 h
Ilustračné foto

Izraelský koordinátor boja proti koronavírusu Nachman Ash tiež varoval, že vakcína nemusí chrániť ani pred novými mutáciami vírusu.

7 h