SME
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky
ZAHRANIČIE

Celosvetové emisie oxidu uhličitého klesli v pandemickom roku o 7 percent

Pokles je podľa odborníkov najmä dôsledkom toho, že ľudia zostávajú doma a menej cestujú autami a lietadlami. V Číne však klesli minimálne.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

BRATISLAVA - Nové prepočty ukazujú, že pandémiou zasiahnutý svet znížil vďaka lockdownom tohtoročné emisie oxidu uhličitého o 7 %, čo je dosiaľ najväčší pokles.

Global Carbon Project, skupina desiatok medzinárodných vedcov, ktorí sledujú emisie, vypočítal, že do konca roka 2020 svet vypustí do ovzdušia zhruba 34 miliárd ton oxidu uhličitého.

To predstavuje pokles oproti 36,4 miliardám z roku 2019, uvádzajú vedci v štúdii zverejnenej v odbornom časopise Earth System Science Data.

Pokles je podľa odborníkov najmä dôsledkom toho, že ľudia zostávajú doma a menej cestujú autami a lietadlami, pričom po skončení pandémie podľa nich emisie vyskočia naspäť.

Skryť Vypnúť reklamu

Pozemná doprava pritom tvorí zhruba pätinu celosvetových emisií oxidu uhličitého.

"Lockdown, samozrejme, v žiadnom prípade nie je cesta na boj proti klimatickej zmene," vyjadrila sa v súvislosti s výsledkami spoluautorka štúdie Corinne Le Quéré, klimatická vedkyňa z University of East Anglia.

V Spojených štátoch emisie klesli o 12 %, v Európe o 11 %, no v Číne len o 1,7 %.

Dôvodom je, že Čína zaviedla lockdown skôr a zaznamenala slabšiu druhú vlnu nákaz.

Čínske emisie tiež podľa Le Quéré pochádzajú vo väčšej miere z priemyslu a priemysel krajiny bol menej zasiahnutý ako doprava.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Zahraničie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Argentína začala očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V.

Rusko má prvé dodávky vakcíny do Maďarska dopraviť na budúci mesiac.

5 h
Marian Kotleba.

Poslanec Schlosár doplnil, že zmenu stanov, pre ktorú z vedenia odišli Uhrík, Mazurek, Suja a Ďurica, neschvaľuje jeden človek, ale snem strany.

8 h
Minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Vrchol druhej vlny má Slovensko za sebou. Očakáva, že postupne s priaznivejšou situáciou dôjde časom aj k uvoľňovaniu zavedených opatrení. Problematický by ešte stále mohol byť britský variant nového koronavírusu.

9 h
Ilustračné foto

Izraelský koordinátor boja proti koronavírusu Nachman Ash tiež varoval, že vakcína nemusí chrániť ani pred novými mutáciami vírusu.

7 h