SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Marian Kechlibar: Misia úspešne zlyhala, alebo o krok bližšie k Marsu

Pokusný skok Muskovho prototypu SN8 skončil ohnivo, ale s tým sa počítalo. Let mal iné úlohy a tie splnil bezodbytku.

Výbuch Starshipu.Výbuch Starshipu. (Zdroj: Reprofoto Youtube.)

Občas je potrebné zablúdiť aj do optimistických vôd a tentoraz je na to dobrá príležitosť, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Starship, nová kozmická loď, ktorá má slúžiť k pilotovaným letom po slnečnej sústave, prešla v stredu večer testovaním.

Šlo o skok do výšky niekoľkých kilometrov a návrat na texaskú základňu Boca Chica.

Pravda, posledné sekundy toho experimentu skončili ohnivou explóziou. A dymiace trosky rozmetané po rampe môžu vo čitateľovi vzbudiť určité pochybnosti, kde že je ten úspech.

Skryť Vypnúť reklamu

Na diskusných fórach sa tomu výsledku hovorí mission failed successfully.

Tak kde je teda ten úspech?

To je otázka, ktorá si zaslúži odpoveď.

Prvá podstatná informácia - tieto prototypy sú viacmenej určené na zničenie, pretože sa na nich majú vychytať vážne dizajnové chyby.

Podobným procesom prešiel aj vývoj predchádzajúcej rakety Falcon 9.

Na YouTube je k nájdeniu zostrih tých najlepších nevydarených momentov z prvých pokusov o pristátie, dve minúty skutočne explozívnej zábavy.

Dnes, o pár rokov neskôr, je Falcon 9 až nudne spoľahlivý a začal slúžiť aj k doprave nejkrehčieho materiálu, tj. ľudí.

Načítavam video...

Pri stredajšom teste prototypu lode Starship nešlo primárne o to, vrátiť ju dole na zemi v jednom kuse, ale o to, otestovať, ako sa bude pri tom lete správať.

Skryť Vypnúť reklamu

Manévrovanie Starship pred pristátím totiž nepripomína nič, čo by sme v raketovom svete zatiaľ videli.

Príslušnému manévru sa hovorí "belly flop" a bolo potrebné ho vyskúšať v praxi.

Takto vyzerá "belly flop" teoreticky, v simulácii:

Načítavam video...


A takto vyzeral v stredu večer nad Texasom:

Načítavam video...

(Mimochodom, ak vám ten modrooranžový plameň idúci z motorov pripomína bežný domáci plynový sporák, ste blízko: táto loď lieta na metán, ktorý tvorí hlavnú zložku zemného plynu.

Aj to je inovácia, ostatné rakety lietajú na kerozín, vodík, pevné palivá alebo veľmi jedovaté hypergoly. Metán je lacný, prevažne neškodný a vo vesmíre je ho dosť.)

Dnes sa pri návrhu rakiet používa simulačný softvér, na ktorom sa dá pristátie celkom verne napodobniť. Ale prevracanie obrovského päťdesiatmetrového plavidla tesne nad zemou je natoľko veľká novinka, že v reáli sa čakali problémy.

Skryť Vypnúť reklamu

A takých noviniek je viac - tak napríklad tie štyri chvostové plochy, "ruky a nohy lode", ktorých naklápaním sa riadi zostup, sú poháňané elektrickými motorčekmi, nie hydraulikou, ako býva v letectve a kozmonautike bežné. Ušetrí sa tým totiž na celkovej hmotnosti lodi.

Nevyskúšaných záležitostí bolo teda dosť na to, aby pristávací manéver mohol skončiť katastrofou.

Ale nestalo sa a loď manévroval hladko, až po záverečné narovnanie do vertikálnej polohy tesne nad rampou. Až tam nastal ten problém, ktorý zapríčinil finálnu explóziu.

Vidíte tú ostro zelenú farbu plameňa tesne pred nárazom do zeme?

To je, prosím pekne, horiaca meď. On totiž poklesol tlak v metánovej nádrži, takže motor nemal k dispozícii dosť paliva. Ale kyslíka bola aj naďalej kopa - a taký rozžeravený kyslík sa proste chce s niečím zlučovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak nemá po ruke metán, pokojne sa pustí do kovu, v tomto prípade do vnútra spaľovacej komory.

Samozrejme, motor nie je tak "výživný" ako metán, teda raketa narazila na zem rýchlejšie, než mala, a teraz majú upratovacie čaty prácu s jej zvyškami. (Nerez oceľ sa dá aspoň celkom dobre recyklovať, aj v tomto stave.)

Toto bude teda potrebné vyriešiť; ale proti všetkému, čo mohlo nastať, ide o relatívne jednoduchý problém. Pokusná raketa bola napchaná senzormi, takže z celého letu je detailný záznam pre inžinierov.

Je slušná šanca, že jej nasledovníčka, ktorá nesie sériové číslo SN9, by už túto ťažkosť mať nemala.

Čo neznamená, že pri jej štarte nenastanú problémy iné. Ale o tom sa presvedčíme dosť skoro, pretože už v pondelok majú SN9 prevážať na štartovaciu rampu.

Skryť Vypnúť reklamu

Zrejme najskôr prejde nejakými testy, ale do konca roka by sme sa ďalšieho skoku dočkať mohli. A ďalších sedem prototypov, s ktorými sa bude experimentovať (SN 10-SN 16), je už vo výrobe.

Musím povedať, že som vždy trochu závidel ľuďom, ktorí videli na vlastné oči preteky o Mesiac v 60. rokoch 20. storočia.

Teraz to konečne vyzerá, že sa tiež dočkáme podobného potešenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Putin si pripomenul obete vojny.

Rozšírenie Severoatlantickej aliancie o 14 nových krajín vrátane bývalých sovietskych republík „fakticky zmarilo nádeje na kontinent bez deliacich línií“, napísal ruský prezident.


SITA/AP 8 h
Na archívnej snímke z 9. júla 2016  štadión Allianz Arena je osvetlený v dúhových farbách v Mníchove.

UEFA to zamietla s tým, že ide o politické gesto. Starosta Mníchova tým chcel protestovať proti novému maďarskému zákonu, ktorý zakazuje propagáciu sexuálnych menšín u neplnoletých.


echo24.cz 10 h
Bezdomovci. Často sa ukryjú pred chladom do nemocnice.

Európska únia sa rozhodla, že do roku 2030 nebude mať bezdomovcov. Všetkým ľuďom v EÚ chce ponúknuť bezpečné a prístupné ubytovanie. Bezdomovcov je pritom v EÚ viac než dosť.


TASR 12 h

Lengvarský vyzval ľudí, aby sa dali čím skôr zaočkovať, aby sa mohli počas prázdnin bez problémov vrátiť domov. Policajný zbor je pripravený na všetky varianty kontroly hraníc.


TASR 13 h