SME
Sobota, 6. marec, 2021 | Meniny má Radoslav, RadoslavaKrížovkyKrížovky
NÁZORY

Marian Kechlibar: Misia úspešne zlyhala, alebo o krok bližšie k Marsu

Pokusný skok Muskovho prototypu SN8 skončil ohnivo, ale s tým sa počítalo. Let mal iné úlohy a tie splnil bezodbytku.

Výbuch Starshipu.Výbuch Starshipu. (Zdroj: Reprofoto Youtube.)

Občas je potrebné zablúdiť aj do optimistických vôd a tentoraz je na to dobrá príležitosť, píše Marian Kechlibar v článku uverejnenom na jeho webe kechlibar.net.

Starship, nová kozmická loď, ktorá má slúžiť k pilotovaným letom po slnečnej sústave, prešla v stredu večer testovaním.

Šlo o skok do výšky niekoľkých kilometrov a návrat na texaskú základňu Boca Chica.

Pravda, posledné sekundy toho experimentu skončili ohnivou explóziou. A dymiace trosky rozmetané po rampe môžu vo čitateľovi vzbudiť určité pochybnosti, kde že je ten úspech.

Skryť Vypnúť reklamu

Na diskusných fórach sa tomu výsledku hovorí mission failed successfully.

Tak kde je teda ten úspech?

To je otázka, ktorá si zaslúži odpoveď.

Prvá podstatná informácia - tieto prototypy sú viacmenej určené na zničenie, pretože sa na nich majú vychytať vážne dizajnové chyby.

Podobným procesom prešiel aj vývoj predchádzajúcej rakety Falcon 9.

Na YouTube je k nájdeniu zostrih tých najlepších nevydarených momentov z prvých pokusov o pristátie, dve minúty skutočne explozívnej zábavy.

Dnes, o pár rokov neskôr, je Falcon 9 až nudne spoľahlivý a začal slúžiť aj k doprave nejkrehčieho materiálu, tj. ľudí.

Načítavam video...

Pri stredajšom teste prototypu lode Starship nešlo primárne o to, vrátiť ju dole na zemi v jednom kuse, ale o to, otestovať, ako sa bude pri tom lete správať.

Skryť Vypnúť reklamu

Manévrovanie Starship pred pristátím totiž nepripomína nič, čo by sme v raketovom svete zatiaľ videli.

Príslušnému manévru sa hovorí "belly flop" a bolo potrebné ho vyskúšať v praxi.

Takto vyzerá "belly flop" teoreticky, v simulácii:

Načítavam video...


A takto vyzeral v stredu večer nad Texasom:

Načítavam video...

(Mimochodom, ak vám ten modrooranžový plameň idúci z motorov pripomína bežný domáci plynový sporák, ste blízko: táto loď lieta na metán, ktorý tvorí hlavnú zložku zemného plynu.

Aj to je inovácia, ostatné rakety lietajú na kerozín, vodík, pevné palivá alebo veľmi jedovaté hypergoly. Metán je lacný, prevažne neškodný a vo vesmíre je ho dosť.)

Dnes sa pri návrhu rakiet používa simulačný softvér, na ktorom sa dá pristátie celkom verne napodobniť. Ale prevracanie obrovského päťdesiatmetrového plavidla tesne nad zemou je natoľko veľká novinka, že v reáli sa čakali problémy.

Skryť Vypnúť reklamu

A takých noviniek je viac - tak napríklad tie štyri chvostové plochy, "ruky a nohy lode", ktorých naklápaním sa riadi zostup, sú poháňané elektrickými motorčekmi, nie hydraulikou, ako býva v letectve a kozmonautike bežné. Ušetrí sa tým totiž na celkovej hmotnosti lodi.

Nevyskúšaných záležitostí bolo teda dosť na to, aby pristávací manéver mohol skončiť katastrofou.

Ale nestalo sa a loď manévroval hladko, až po záverečné narovnanie do vertikálnej polohy tesne nad rampou. Až tam nastal ten problém, ktorý zapríčinil finálnu explóziu.

Vidíte tú ostro zelenú farbu plameňa tesne pred nárazom do zeme?

To je, prosím pekne, horiaca meď. On totiž poklesol tlak v metánovej nádrži, takže motor nemal k dispozícii dosť paliva. Ale kyslíka bola aj naďalej kopa - a taký rozžeravený kyslík sa proste chce s niečím zlučovať.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak nemá po ruke metán, pokojne sa pustí do kovu, v tomto prípade do vnútra spaľovacej komory.

Samozrejme, motor nie je tak "výživný" ako metán, teda raketa narazila na zem rýchlejšie, než mala, a teraz majú upratovacie čaty prácu s jej zvyškami. (Nerez oceľ sa dá aspoň celkom dobre recyklovať, aj v tomto stave.)

Toto bude teda potrebné vyriešiť; ale proti všetkému, čo mohlo nastať, ide o relatívne jednoduchý problém. Pokusná raketa bola napchaná senzormi, takže z celého letu je detailný záznam pre inžinierov.

Je slušná šanca, že jej nasledovníčka, ktorá nesie sériové číslo SN9, by už túto ťažkosť mať nemala.

Čo neznamená, že pri jej štarte nenastanú problémy iné. Ale o tom sa presvedčíme dosť skoro, pretože už v pondelok majú SN9 prevážať na štartovaciu rampu.

Skryť Vypnúť reklamu

Zrejme najskôr prejde nejakými testy, ale do konca roka by sme sa ďalšieho skoku dočkať mohli. A ďalších sedem prototypov, s ktorými sa bude experimentovať (SN 10-SN 16), je už vo výrobe.

Musím povedať, že som vždy trochu závidel ľuďom, ktorí videli na vlastné oči preteky o Mesiac v 60. rokoch 20. storočia.

Teraz to konečne vyzerá, že sa tiež dočkáme podobného potešenia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie články

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Názory

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Po stretnutí sú na programe medzináboženské modlitby v starovekej lokalite Ur. Podľa Biblie je to domovské mesto patriarchu Abraháma, praotca troch monoteistických náboženstiev - judaizmu, kresťanstva a islamu.

4 h
Ilustračné foto.

Spolu vyšetrili vyše 300-tisíc osôb. Podiel nakazených v oboch prípadoch testovania klesol.

5 h
Vera Pechtelevová sa stala obeťou domáceho násilia a ľahostajnosti polície.

Domáce násilie polícia v Rusku zvyčajne nerieši. Aj trest, ktorý prokuratúra žiada pre vraha, je pre mnohých smiešny. Prepis hovorov na záchrannú linku mrazí ľahostajnosťou.

6 h
Reportér Donald McNeil.

Progresívny teror: Výsluchy a vyšetrovanie slov, ktoré špičkový reportér povedal pri debatách so študentmi, pripomínajú metódy, ktoré boli typické u nás počas budovania svetlých zajtrajškov.

20 h