ATÉNY - Grécko obvinilo susedné Turecko aj niekoľko neziskových organizácií, že sa vedome podieľajú na ilegálnom pašovaní imigrantov zo Somálska na grécke ostrovy.
Podľa Grécka niektoré z nich organizujú ich cestu ako cestovka, píše Jiří Sládek v článku uverejnenom na serveri idnes.cz.
Podozrenie pojali grécke úrady predovšetkým po tom, čo začalo východoafrických utečencov naraz rýchlo pribúdať.
Keď dorazili začiatkom novembra početní imigranti na Egejský ostrov Lesbos, z 214 ľudí ich 142 pochádzalo práve zo Somálska.
Zástupcovia neziskoviek toto obvinenie podľa aténskeho denníka Kathimerini odmietajú - grécka strana ale trvá na tom, že informácie sú dobre podložené.
Pripomína to cestovnú kanceláriu
"Máme dôveryhodné informácie o tom, že pašeráci v Turecku vedome zhromažďujú migrantov zo Somálska a posielajú ich cez Grécko do EÚ," citovali agentúry Notisa Mitarakisa, gréckeho ministra pre imigráciu.
Je členom novej pravicovej vlády v Aténach, ktorá pod taktovkou premiéra Kyriakosa Mitsotakisa po vlaňajšom nástupe prijala voči imigrácii ostrejšiu líniu.
Keď sa nedávno viac ako tri desiatky Somálčanov pri plavbe z Turecka utopili, jeden zo zachránených utečencov rozprával, ako sa celá jeho cesta odohrávala v réžii neziskoviek.
Spomínané video mali k dispozícii aj novinári.
Ako prebiehala? Pripomína tak trochu organizovaný zájazd s cestovnou kanceláriou.
Z detailov, ako ich popisuje napríklad britský Times, vyplýva, že stačí zaplatiť a ďalej sa už príliš starať netreba.
Najprv je potrebné získať turecké vízum. S tým to nie je zložité, pretože Ankara rozbehla v Somálsku kampaň "Choď do Turecka a študuj".
Podľa ministra Mitarakisa pomáha imigrantom sa získaním "študentského víza" priamo na mieste v Mogadiše turecký zástupca aj predstavitelia humanitárnych organizácií.
Účet rovnaký ako pašeráci
Nemusí to vyjsť draho. Spomínaný zachránený imigrant uviedol, že zaplatil za cestu do Turecka iba 100 eur.
Cesta je pochopiteľne mnohonásobne drahšia. Zvyšok sumy však dorovnajú tureckým aerolíniám podľa gréckych úradov humanitárne organizácie.
Podľa tamojších spravodajcov sa navyše účty, na ktoré imigranti platia za sprostredkovanie cesty, zhodujú s účtami nelegálnych pašeráckych sietí.
Medzi siedmimi organizáciami, ktoré Grécko podozrieva z nelegálnej činnosti, zmienil konkrétne dve.
Londýnsku nadáciu Al-Khair a nórsku nadáciu Aegean Boat Report.
Pašovaním ľudí podľa neho porušujú gréckej zákony.
Imigranti sú podľa Mitarakisa po prílete do Turecka transportovaní na kľúčové miesta na stredomorskom pobreží, odkiaľ putujú za asistencie neziskoviek na grécke ostrovy.
Potom smerujú do Atén, do Berlína alebo napríklad až do Calais.
Šéf nórskej nadácie Tommy Olsen označil obvinenia za cielený atak na svoju organizáciu a odmietol, že by akokoľvek spolupracovala s nelegálnymi pašerákmi ľudí.
Neziskovky sú veľký problém
Grécka vláda však považuje mimovládne spolky za veľký problém a do budúcnosti chce podobné riziká obmedziť.
Napríklad na pomocné práce v imigračných táboroch bude najímať súkromných dodávateľov.
Tí by podľa Mitarakise nemali byť odsunutí na vedľajšiu koľaj len preto, že "existuje nejaká mimovládna Save the World, ktorá si za vyčistenie tábora povie milión eur".
Do Grécka sa tento rok dostalo podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov okolo 15-tisíc imigrantov, z toho dve tretiny ich doplávali na grécke ostrovy v Egejskom mori, kde bývajú v zúfalo preplnených táboroch na ostrovoch Lesbos, Chios, či Samos.